Bibaleze.si

centri

Družina in odnosi
10. 04. 2025 05.00

Kako država podpira družine: Vodnik po pravicah in prejemkih

V Sloveniji so družine upravičene do različnih pravic in prejemkov, ki so zasnovani za podporo njihovemu finančnemu blagostanju, usklajevanju dela in družinskega življenja ter zagotavljanju dobrega počutja otrok.

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Družina in odnosi
02. 10. 2024 05.00

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?

Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Malček
07. 08. 2024 05.00

Kdo so indigo otroci?

Fenomen indigo otrok se je začel pojavljati konec 70. let, ko je parapsihologinja Nancy Ann Tappe začela opisovati nove generacije otrok, ki naj bi bili znanilci novega obdobja človeštva. Gre za otroke, ki naj bi bili zaradi svojih značilnosti drugačni od preteklih generacij. Imenujemo jih tudi mavrični ali kristalni otroci.

Novice
22. 09. 2023 05.00

Poglejte, kateri so nepogrešljivi dodatki, ki bodo mami olajšali življenje

Življenje je eno nepozabno popotovanje. Vodi nas skozi preizkušnje, ki nam spreminjajo poglede na življenje. Nikoli namreč nismo pripravljeni na dogodke, ki se nam zgodijo na tem popotovanju, ki ga pišemo sami. Ena izmed teh stvari je zagotovo nosečnost, rojstvo otroka in naziv mama. Ne glede na to, kako zelo si želimo, se na to pripravljamo, načrtujemo, nas dve črtici, ki prineseta neizmerno srečo, presenetita. Ženska doživi veselje in skrb v enem.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Za mami
11. 04. 2023 08.18

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'

V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Novice
12. 07. 2022 04.15

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov

V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

Novice
24. 01. 2022 07.54

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah

Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Trendi
16. 12. 2021 19.18

Kakšna mora biti otroška oprema?

Pri treh mesecih se v otrokov razvoj vključi gravitacija. Otrok začne raziskovati svet, zato je zelo pomembno, na kakšni podlagi bo preživljal svoj čas. Kako torej kupiti pravo posteljico, voziček, avtosedež?

Problematični najstnik
15. 11. 2021 04.45

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate

"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Malček
13. 10. 2021 08.08

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo

Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Novice
23. 11. 2020 09.51

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?

Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Novice
16. 10. 2020 11.40

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni

"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Novice
02. 04. 2020 16.57

Občine organizirajo nujno varstvo, a starši se povečini sami organizirajo

Staršem v času zaprtja ne bo treba plačati vrtca. Obenem so določeni lahko doma in so upravičeni do nadomestila plače v višini 80 odstotkov. Medtem tudi večina občin organizira varstvo otrok, katerih starši delajo v zdravstu, policiji, vojski ... A - kot ugotavljajo na občinah - so se starši povečini že sami organizirali.

Družina in odnosi
27. 01. 2020 18.23

Ločujeta se. Pri kom bo otrok?

Ob razvezi staršev se poraja vprašanje, pri kom bodo živeli otroci. Bodo pri mami ali pri očetu? Kdo bo o tem odločil? Kakšen je postopek, da bodo vsi srečno in zadovoljno živeli naprej, pa čeprav ne več skupaj pod isto streho? O zaupanju otroka v varstvo in vzgojo staršu odloča sodišče, CSD pomaga staršem, da sklenejo o tem sporazum. Toda obstaja model sostarševstvo, ki ponuja drugačno rešitev – da bi imel otrok dva doma.

Družina in odnosi
16. 12. 2019 14.14

Ana se ni vdala v usodo in s srcem pomaga drugim

Nikoli ne bom pozabila, ko sem sedemletnemu dečku dala vrečko, rekoč, naj si nabere sladkarije iz zabojčka. Ni ga bilo kakih 10 minut in nazaj je prišel z eno liziko, se spominja Ana Lukner Roljič. Njena Anina zvezdica "sije" že 10 let. Ustanovila jo je, ko je bila sama na dnu. Ni se vdala v usodo in danes z vsem srcem pomaga drugim.

Nosečnost
12. 12. 2019 08.15

Avstrija: vse o nosečnosti, porodu, materinskem in starševskem dopustu

Dodatno sladkajo cesarski praženec, marelične cmoke ali štruklje za svoje otroke, skuhajo sirup proti kašlju kar doma, namesto da bi šle v lekarno, in zelo zelo so razočarane, če njihov otrok ne zna plesati valčka.

Novice
22. 11. 2019 08.19

Zakon za rešitev problematike dodatkov za nego slepih otrok sprejet

DZ je z 89 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, ki rešuje problematiko dodatkov za nego slepih in slabovidnih otrok. Prav tako rešuje problematiko dodatkov za nego otrok z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju, ki so po polnoletnosti nadaljevali izobraževanje v posebnem programu.

Problematični najstnik
12. 11. 2019 06.52

Ali lahko učitelj naglas pove učencu oceno testa?

Ali lahko učitelj naglas pokliče učenca in pove njegovo oceno ali mora samo izročiti test učencu, torej, da dejansko samo on vidi oceno? Odgovarja namestnica informacijske pooblaščenke Alenka Jerše.

Problematični najstnik
02. 10. 2019 15.41

Kaj so Varne točke za otroke?

Ali otroci vedo, da obstajajo Varne točke, v katere se lahko zatečejo, če znajdejo v stiski, če rabijo pomoč odrasle osebe v kakršni koli situaciji? Sami pravijo, da so o tem dovolj informirani v šoli, na začetku šolskega leta, preko družbenih omrežjih ... Vedo, da jih bo tam jih pričakala usposobljena oseba, ki jim bo znala svetovati ter poiskati ustrezno pomoč.

Izleti in počitnice
27. 09. 2019 08.05

Izjemno priljubljena destinacija med Slovenci: New York na Balkanu

Že marsikatera družina je obiskala glavno mesto Srbije – Beograd in mi smo se za potovanje tja odločili tisti vikend, ko sin ni imel ogromno učenja na programu. In ni nam bilo žal, čeprav smo se do tja morali voziti iz Ljubljane kar 533 kilometrov.

Novice
26. 09. 2019 08.27

Preverite, ali prejemate ustrezni znesek otroškega dodatka, štipendije ...

Ker so nekatere banke poslale napačne podatke, so centri za socialno delo pri vrednotenju premoženja upoštevali dvakratno vrednost delnic. Preverite, če so jih tudi vam in kaj svetujejo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Navajamo tudi, kaj vse imate kot starši, dijaki, študentje ... pravico dobiti iz javnih sredstev. Kako določijo višino otroškega dodatka? Kako pa višino plačila vrtca?

Novice
17. 09. 2019 12.49

Bodo dobili neizplačan dodatek za nego otroka?

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo predlog zakona o izplačilu neizplačanega dodatka za nego otroka, ki rešuje problematiko dodatkov za nego otroka za pomoč in postrežbo, s katero so se srečali starši slepih in slabovidnih otrok. Ministrstvo ocenjuje, da bo za izplačila potrebnih dobrih pet milijonov evrov.

Novice
08. 08. 2019 15.09

''Ali moram oddati vlogo za otroški dodatek?''

Za podaljšanje letnih pravic, kot so državna štipendija, otroški dodatek, znižano plačilo vrtca ter subvencija malice in kosila, ni treba oddajati vloge. Centri za socialno delo o podaljšanju odločajo po uradni dolžnosti. Vlogo pa morajo oddati tisti, ki pravico uveljavljajo prvič, in v primeru, če je bila pravica na podlagi prve vloge zavrnjena.

Izleti in počitnice
03. 06. 2019 08.01

Pereč problem: kje bo moj otrok med poletnimi počitnicami?!

Počitnice so tu, starši pa se že držijo za glavo in razmišljajo, kje bodo njihovi otroci preživeli dneve, ko bodo oni v službi. Kdo bo pazil na tiste najmlajše iz prve triade? Nekateri žal nimajo možnosti varstva pri babici in dedku, zato iščejo rešitve. Preverili smo, kakšna oblika varstva tudi obstaja (da pri tem med poletjem ne bankrotiraš, ker so počitniške delavnice po našem mnenju drage) v Ljubljani.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863