daš

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Očka zgrožen: 'Njen otrok bi potreboval psihologa'
Vzgoja otrok je že od nekdaj občutljiva tema in ko se vprašamo, kakšna je pravilna vzgoja otrok, bomo dobili veliko različnih mnenj. Med starši tako velja tiho pravilo, da se vzgoje drugega ne kritizira niti se vanjo ne smemo vmešavati. A kaj, ko so pristopi starša vidno napačni? In ko je ta starš za nameček še naš prijatelj? Povedati, opozoriti ... ali ne?

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'
Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Slovenca, brat in sestra, prevzela družinski posel, čeprav tega sprva nista želela
Se spomnite, kaj ste si želeli biti, ko ste bili majhni? Ste to uresničili? Številni se zgolj zasmejejo ob misli, kaj so si predstavljali, da bodo počeli, ko odrastejo, med njimi pa sta tudi brat in sestra iz Prešnice v Brkinih, ki jima spomine na otroštvo prinese vonj po jabolkih, saj sta odraščala v družinskem sadovnjaku. Takrat jima je bilo povsem logično, da te družinske tradicije ne bosta nadaljevala.

Poučna življenjska zgodba: Boj med dvema bratoma
Predstavljamo vam življenjsko zgodbo orisano v nekaj likih, ki vam bodo morda pomagali razumeti odnose med bratoma z drugega zornega kota. Spori, nesoglasja in napetosti med brati nam namreč večkrat niso razumljivi in včasih je potrebna pomoč odrasle osebe, da bi se strasti nekoliko umirile.

'Popkovnica z generacijo pred nami se je prerezala in to ni dobro'
Mojca Trnovec je ženska, ki je ne moremo opisati v zgolj nekaj besedah. Pred dnevi smo z njo klepetali na portalu Zadovoljna.si, a hkrati nam je Mojca zaupala tudi nekaj utrinkov iz svoje preteklosti. Njena razširjena družina, ki že 162 let piše uspešno zgodbo Gostilne Mihovec, deluje složno in si pomaga v dobrem in slabem, za marsikaj, kar se ji je v življenju zgodilo, pa verjame, da ji je bilo položeno že v zibelko. Kakšno zapuščino pa želi pustiti svojim otrokom?

'Imeli smo kvas, pa nismo imeli moke'
Stanko se je moral z ženo in hčerko preživljati s 317 evri na mesec. "Če daš za hrano, nimaš za položnice. Če daš za položnice, nimaš za hrano." Prišel je trenutek, ko niso imeli kaj postaviti na mizo.

Sin Gwen Stefani prezgodaj v svet odraslih
Gavin Rossdale kar ni mogel skriti ponosa, ko si je njegov štiriletni sin prvič izmenjal številko mobilnega telefona z deklico, ki jo je spoznal v parku. Malček je že pravi zapeljivec …

KOLUMNA: 'Malega psa lahko tudi brcneš …'
“… velikega pa raje ne, ker te lahko ugrizne,” je neka mama poučila svojega malčka. Le kaj to otroku pove o pravilnem ravnanju z živalmi?

FOTO: Janez in njegove princeske
Najpomembnejše, kar lahko daš otroku, je občutek, da ga ima nekdo rad. To so tudi nam dali naši starši.

Moja (r)evolucija dojenja
Ljudje se spreminjamo. Jaz sem, denimo, še pred nekaj leti glasno delila nesramne komentarje mamicam, ki so dojile v javnosti.

SAŠINA KOLUMNA: Telovadne naprave
Od nekdaj sem bila mahnjena na telovadne naprave. Vsi ploski, mišičasti trebuščki, lepo stoječe in čvrste ritke v reklamah … Napravo imaš doma in mišice rastejo … Vedno znova padem na istem izpitu. In vsakič znova si obljubim, da ne bom nasedala in kupovala novih pripomočkov. Pa vendar …

(Ne)prijetni obiski
Eni prazniki so za nami in bližajo se že drugi, božično-novoletni, ki jih ponavadi preživljamo z najbližjimi. K njim največkrat sodijo tudi obiski, ki so za družine z majhnimi otroki lahko prav naporni.

ZORAN PREDIN: Novi junaki novih generacij
Čeprav Zoran Predin o družini in družinskih zadevah ne govori preveč rad, nam je vendarle zaupal nekaj o svoji očetovski vlogi in svojih pogledih na družino.