debeli

Tega nosečnice ne vedo, pa bi morale
Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razburljivih obdobij v življenju bodočih staršev. Urediti je treba kotiček ali sobo za dojenčka, nakupiti opremo, oblačila in pripomočke ter pripraviti torbo za v porodnišnico. Prav priprava torbe je zlasti pri ženskah, ki gredo rodit prvič, poseben izziv, saj se podajajo v neznano in ne vedo točno, kaj bodo potrebovale med bivanjem v porodnišnici. Prav zato smo pripravili nekaj koristnih napotkov in priročen seznam, za katerega verjamemo, da vam bo prišel še kako prav!

Sladkorna bolezen pri otrocih: bodite pozorni na te simptome
Sladkorna bolezen ali diabetes že dolgo velja za svetovno epidemijo, saj število obolelih v svetu v zadnjih desetletjih nenehno narašča. Prvi simptomi bolezni so pogosto uriniranje, pretirana žeja, hujšanje in utrujenost.

Recept za hitre krofe, ki samo enkrat vzhajajo
Babi Ani je razkrila 40 let star recept za hitre krofe, ko večina gospodinj še ni imela masla, margarine pa sploh še niso poznali. Dovolj je, da samo enkrat vzhajajo, priprava pa je tako enostavna, da vam bodo zagotovo uspeli. Pri peki ji je pomagal vnuček, babi Ani pa nam je zaupala še nekaj skrivnosti, ki jih delimo samo z vami. Ogledate si lahko tudi VIDEO peke krofov!

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju
Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

Imena za "oktobrčke", ki jih predlaga numerologinja
Otroci, rojeni v 10. mesecu, v sebi nosijo prodorno energijo. "Vsake toliko se jim malo bolj mudi kot preostalim v okolici. Namreč hrepenijo po napredku," jih je opisala numerologinja Lili Sorum. Preverite, kakšna lepa imena predlaga zanje!

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

Takšna oblačila so primerna za vrtec
Jesen nam poleg nihanja temperatur prinese tudi muhasto vreme in takrat se mnogi starši, ki imajo še mlajše otroke, sprašujejo, kako naj jih oblečejo. Pomembno je, da je otrok zaščiten pred mrazom, a da mu ni vroče. Seveda morajo biti oblačila ustrezne velikosti in udobna, da bo v njih lahko tekal, plezal, skakal, se plazil ...

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov
V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

Se vaš otrok sooča z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Zaradi različnih dejavnikov, kot so pomanjkanje gibanja, aktivnosti, prekomerna poraba časa za sedenje pred računalnikom, pretiran vnos sladkorjev in nezdrave prehrane ipd., ima vse več otrok težave s prekomerno telesno težo. Kako jim pomagati?

V teh slovenskih krajih je pustno dogajanje najbolj pestro
Oče nosi šelmo, kovinsko glavo, in purgergarda čuva povorko prezidija Prforcenhausa. Kurentom pomagajo zimo in zlo preganjati kurike in piceki, slamnata nevesta, nagajivi medved, ploharji in pokači, poberini medse ne sprejemajo žensk, laufarji tekajo gor in dol, Butalci pa so pač glupi in so si omislili PCT – Pust cel teden.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

"Jedel sem najboljšo juho na svetu!" - "Kakšno?" - "Brokolijevo!" - "?"
Pride zadnjič Matevž iz šole in izjavi, da je jedel najboljšo juho v svojem življenju. Ni znal natančno povedati, kakšno, njegov opis je bil (citiram): "Bila je zelene barve, z majhnimi, mini koščki nečesa, verjetno zelenjave ... Mogoče krompirja, korenčka, špinače? Ampak, res! Ful je bila dobra, najboljša juha, kar sem jo doslej jedel! Ever!" Presenečena, da je sploh jedel zelenjavno juho, sem na spletni strani šole preverila, iz česa je bila "najbolj okusna juha ever!", in šokirana ugotovila, da ga je navdušila brokolijeva juha. Brokolijeva!

"Ne bom pospravil! To ni moje!"
BLOG: Ne vem, ali je bila čez vikend polna luna ali kaj. Nekaj je moralo biti v zraku, ker se nikakor nismo mogli umiriti in sporom kar ni in ni hotelo biti konca. Začelo se je že v soboto zjutraj, ko je bilo treba pospraviti otroško sobo. Tako kot po navadi vsak začetek vikenda.

Med nosečnostjo ne smete jesti za dva, ampak misliti na dva
Resnično vsi vedo, da se je treba prehranjevati zdravo in uravnoteženo, na to morate še posebej misliti med nosečnostjo, ko ste odgovorni za bitje, ki ga nosite pod srcem. Doc. dr. Evgen Benedik, univ. dipl. inž. živ. tehnol., je spregovoril, kako velik vpliv ima izbor živil na plod, kasneje otroka, odraslo osebo in njegove potomce.

Plemenita gesta grosupeljskih mamic
Razširilo se je mnenje, da je Grosuplje nogometno mesto, v katerem žoge ne brcajo samo fantje, temveč tudi dekleta. Mi smo se odpravili do mamice Darje Sekule Krstič, ki v prostem času kostim in balerinke zamenja za nogometni dres in kopačke. Toda Grosupeljčanke se po igrišču včasih podijo za žogo s posebnim poslanstvom. Tako so na materinski dan spoznale palestinske otroke iz taborišč in jim polepšale počitnice v Sloveniji ter jim pričarale nasmehe na obraz. Prav v četrtek pa bo mlade na Debelem Rtiču obiskal tudi minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo.

To se bo za pusta dogajalo po Sloveniji
Slovenijo preplavljajo pustne šeme. Glasno donijo zvonci pernatih in rogatih kurentov, več sto ljudi se zbira na Butalski veselici. Coprnica Uršula si pripravlja metlo, ščuka velikanka pa že komaj čaka obilo vode in pomlad. Preverite, kaj se bo za pusta dogajalo po Sloveniji!

Najbolj znamenita pustna rajanja na svetu
Pustni čas se pri nas tradicionalno začne 6. januarja, na dan svetih treh kraljev, traja pa vse do pustnega torka oziroma pepelnične srede. Praznovanja v različnih delih sveta trajajo različno dolgo, skorajda povsod pa vrhunec dosežejo na pustni torek, ki mu nato sledi postna pepelnična sreda. Skozi zgodovino so se po svetu uveljavile različne oblike praznovanja ter karnevalov, ki danes predstavljajo pomemben del kulturne dediščine, zato je prav, da podrobneje spoznamo nekaj najbolj znanih in zanimivih pustnih tradicij.

Zakaj je dobro, da gredo otroci na letovanje?
Poletje in počitnice so za otroka popolni, če lahko za nekaj dni pobegnejo iz domačega okolja na morje, kjer se jim ponavadi obetajo številne nove pustolovščine in kjer stkejo nova prijateljstva. Žal pa si vsi starši ne morejo privoščiti družinskih počitnic, zato je prav, da jim vsi skupaj priskočimo na pomoč.

Pustne prireditve in povorke po vsej Sloveniji
Konec tega in začetek naslednjega tedna bosta po vsej Sloveniji minila v znamenju pustnih norčij, saj bodo potekale številne bolj ali manj tradicionalne pustne prireditve in povorke. Vrhunec že ves teden trajajočega 58. Kurentovanja na Ptuju bo nedeljska mednarodna povorka, ob Ptuju je vsako leto največ obiskovalcev tudi v Cerknem in Cerknici.

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

(Pre)debeli otroci: rezultatov ne bo, dokler bodo poleg (zdravih) šolskih obrokov imeli tudi alternativo
Evropska unija se podaja v boj proti debelosti. Začeli bodo pri najmlajših, saj je že vsak drugi Evropejec pretežak. Tudi Slovenci nismo izjema, vse več je debelosti med otroki. Ali z novim šolskim letom naše šolarje čaka bolj zdrav evropski jedilnik?

Razkrivamo: 11 živil, ki debelijo
Spet bi radi zlezli v hlače, ki ste jih nosili pred časom? Želite do dopusta na morju imeti raven trebuh? Če ste na obe vprašanje odgovorili z da, potem s svojega jedilnika črtajte 11 živil, ki debelijo.

Koliko oblačil potrebuje dojenček?
Če pred kupovanjem ne razmislite dobro, potem bo otrokova omara polna stvari, ki jih ne potrebuje ali pa jih bo hitro prerastel. Ne kupujte nečesa, ker vam je všeč, ker je tako ljubko, razmišljajte raje racionalno.

Na zimske počitnice še šolarji zahodne in osrednje Slovenije
Potem ko se z enotedenskih zimskih šolskih počitnic vrnili šolarji z vzhoda države, se na težko pričakovane počitnice danes odpravljajo njihovi vrstniki iz osrednje in zahodne Slovenije. V času počitnic bodo po državi potekale številne, tudi brezplačne dejavnosti in delavnice, ki jih bo največ v prestolnici. Organizirano je tudi otroško varstvo.

Koliko spanca potrebujejo šolarji?
Spanje je naravno stanje telesnega počitka in je nujno za preživetje. Človeško telo ima notranjo biološko uro, ki nas opozarja, kdaj je čas za počitek in spanje. Ta je občutljiva na svetlobo in temo v dnevu. Šolarji potrebujejo od devet do deset ur spanca na dan, odraslim večinoma zadošča od sedem do osem ur, so sporočili iz NIJZ.

Koliko kilogramov mora pridobiti nosečnica, da njen otrok kasneje ne bo prekomerno težek?
So ugotovili znanstveniki. Vsaka ženska, ki se med nosečnostjo preveč zredi, tvega, da bo tudi njen otrok v poznejšem življenju prekomerno težek.

Počitnice so tu!
Okoli 174.000 osnovnošolcev in 75.000 srednješolcev bo v petek zadnjič v tem šolskem letu sedlo v šolske klopi, nato pa se zanje začenjajo najdaljše šolske počitnice. V tem času bodo številne organizacije, društva in institucije skrbele, da bodo lahko otroci čim bolj kakovostno preživeli prosti čas. Organizirajo tudi počitniško varstvo.

Ko boste videli to, vam bo zastal dih!
V naših dojemanjih so šolske poti nevarne predvsem in samo zaradi prometa. Po drugi strani pa gneča in divjanje nekaterih voznikov za 15 kitajskih šolarjev ne pomenita nikakršne ovire na poti v šolo. Spopadajo se namreč z veliko večjo nevarnostjo: prepadi.

Danes je dan za nasitne in mastne jedi!
Osrednje dogajanje letošnjega pustnega obdobja, ko bodo mesta in vasi zavzele pustne šeme, se nezadržno bliža. Na današnji dan, ki je zadnji četrtek pred pustno nedeljo in znan tudi kot debeli četrtek, je osrednja pozornost namenjena prehrani. V skladu z izročilom pridejo na mizo nasitne in mastne jedi. Šaljivo dan velja tudi za god debelih ljudi.

Zajezitev otroške debelosti ključna za preprečevanje epidemije sladkorne bolezni
Sladkorno bolezen je treba zajeziti že v zgodnjih obdobjih, ko še ni razvita, poudarja Primož Kotnik s pediatrične klinike UKC Ljubljana. Zajezitev debelosti pri otrocih je ključna za preprečevanje epidemije sladkorne bolezni pri nas. Kronična bolezen pomembno vpliva na kakovost življenja, prav tako povzroča veliko ekonomsko in družbeno breme.