delo na domu

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Svojega pastorka v "hiši grozot" zadrževala več kot dve desetletji
Iz ZDA prihaja pretresljiva zgodba, ki je šokirala javnost. Kimberly Sullivan, 56-letna ženska iz Connecticuta, je obtožena, da je svojega pastorka več kot 20 let zadrževala v ujetništvu v hiši.

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom
Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom
Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Izpoved: "Delala sem na pediatrični intenzivni negi in tega svojemu otroku nikoli ne bi dovolila"
Verjetno nismo daleč od resnice, če rečemo, da so zdravstveni delavci morda najbolj skrbni in strogi starši. Z razlogom – zaradi tega, kar vidijo vsak dan v svojih ordinacijah, so upravičeno takšni.

Kako poskrbeti za otrokovo počutje med poletno vročino?
Miren počitek in brezskrbna igra sta tudi v vročih dneh za otroka izjemnega pomena.

Tri pogoste napake, ki jih starši nevede delamo pri vzgoji otrok
Starševstvo je zelo težko delo, včasih pa ga starši nevede še otežijo. To ne vodi le v stres v družini, ampak tudi v slabše odnose. Zato ni slabo vedeti, kje delate napake pri vzgoji svojih otrok.

Kako zamenjati službo med porodniškim dopustom
Porodniški dopust lahko spremeni vaše poklicne cilje, zaradi tega se mnogi odločijo za menjavo službe med porodniškim dopustom. Če razmišljate o iskanju nove službe v tej situaciji, je koristno, da celoten postopek skrbno pretehtate, preden zamenjate delovno okolje. V tem članku bomo pregledali prednosti in slabosti menjave službe med porodniškim dopustom.

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'
Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Kako vzpostaviti ravnovesje med službo in družino?
Težko usklajujete delo in družinsko življenje z otroki? Teh pet praktičnih nasvetov vam bo pomagalo uravnati vaš čas in postaviti prioritete v vašem življenju. Pa preverimo.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo
V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

Urška Šavli, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je zobozdravnica in strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med., ki trenutno deluje v ZD Črnomelj. Z ljubeznijo do dela z otroki dosega vrhunske rezultate, zelo rada pa svoje znanje in nasvete deli tudi z njihovimi starši, saj se ji zdi pomembno, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok. Več o dr. Urški Šavli lahko preberete v spodnjem opisu.

Ljubezen do športa ali pretirano forsiranje otrok?
Si predstavljate šestletnika, ki preteče celoten maraton? Malemu Rainierju je to tudi uspelo, saj je pretekel celoten Flying Pig Maraton v izmeri 42.195 km, nato pa so sledilci njegova starša prijavili na Center za socialno delo, ki je preveril kaj se dogaja v družini Craword iz Ohia.

Ko me med službenim klicem stokrat pokličejo "Mami, mami, mamiii"
Včasih me znanci (in tudi neznanci) pokličejo zaradi službenih zadev in tedaj otroke milo prosim, ali so lahko med pogovorom kar se da umirjeni in tihi. Takrat se vsi trije strinjajo, obljubijo ter prikimajo z velikimi in zaupanja vrednimi očmi. Nato pa se oglasim ...

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Lahko ženska spremeni moškega?
Res dejansko ne moremo spremeniti moških? Jih ne moremo naučiti, da umazano perilo vržejo v koš, da se barvno usklajeno oblečejo, da tu in tam primejo za krpo in pobrišejo prah? Strokovnjaki pravijo, da jih ne moremo, kaj pa mislite ve?

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

'Najtežje mi je bilo takoj zatem, ko sem ostala sama'
Priljubljena oddaja Delovna akcija je že v polnem zagonu, Ana Praznik pa je s svojimi pridnimi mojstri tokrat obnovila dom tridesetletne Jožice, ki je ostala sama z otrokoma, potem ko jih je nekdanji partner zapustil zaradi druge ženske. V spodnjem videu si oglejte ponos mlade mamice, ko je zaživela v čudovitem novem domu.

Zakaj manj pomeni več, ko enkrat postanete mama?
Skoraj vsem je poznana situacija, ko se iz dneva v dan prebijate skozi kupe igračk, kockic in otroških pripomočkov. Zakaj si ne bi olajšale zadeve in enostavno zminimalizirale število predmetov v vašem domu?

"Sesanje, sesanje ... To je pa napor!" - "Ja, res. Še predobro vem!"
Vpliv koronačasa, ko smo vsi več ali manj doma, se pozna tudi pri (ne)urejenosti našega stanovanja. Opažam, da ni nikoli popolnoma pospravljeno in da je večina dneva razmetano. Včasih se mi zdi, da kamor koli pogledam, vidim igrače, barvice, kozarce z vodo, pa tudi umazane nogavice (nikoli obe, ampak vselej ena sama in bog si ga vedi, kje se skriva zatlačena druga) in še bi lahko naštevala. Stvari po vsem stanovanju povsod drugod, samo tam ne, kjer bi morale biti.

"Imam pet hrušk. Koliko jih imam, če dam eno Matevžu in eno Miji?" – "Pet!"
Učenje matematike na daljavo: "Matic, imam pet hrušk. Eno dam Matevžu in eno Miji. Koliko hrušk mi ostane?" – "Pet." – "Ne, Matic. Imam pet hrušk. Koliko mi jih ostane, če dam eno Matevžu in eno Miji?" – "Pet." – "Ne, Matic. Vzemi leseno računalo, da ti bo lažje. Poglej. Imam pet hrušk. Zelenih. Eno dam Matevžu in eno Miji. Koliko hrušk imam?" – "Pet." – "Ne, Matic!" – "Ja, mami. Matevž ne mara hrušk, sploh pa ne zelenih, in Mija ni lačna. Ostane ti pet hrušk!"

Kaj vse mora vedeti družina z več otroki?
Družinske potrebe se zagotovo razlikujejo pri tistih, ki imate enega, dva ali več otrok. Običajno ob prvem otroku preverjate in preizkušate starševske veščine in jih tudi utrdite, to pa marsikateri mladi mamici in novopečenemu očku olajša odločitev pri želji, da bi prvi otrok dobil bratca ali sestrico. V nadaljevanju si preberite, kaj vse mora vedeti družina z več otroki.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"
Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."