Bibaleze.si

delovanje možganov

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Zdrav otrok
02. 02. 2025 05.00

Telesna aktivnost kot temelj otrokovih zdravih navad

V današnji digitalni dobi otroci preživijo več časa pred zasloni, precej manj časa pa namenijo fizičnim dejavnostim. Ta sprememba v življenjskem slogu ima pomembne posledice za njihovo splošno zdravje in razvoj. Gibanje namreč igra ključno vlogo pri ohranjanju otrokovega telesnega, duševnega in čustvenega dobrega počutja. V nadaljevanju preverite, zakaj je pomembno otroka spodbujati h gibanju in kako zelo pomembno je to za njegovo prihodnost.

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Razvoj
06. 01. 2025 05.00

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj

Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Partnerski odnosi
14. 11. 2024 05.00

Kako ugotovite, ali ste v odvisniški zvezi?

Zaljubljenost je ena od najprijetnejših življenjskih izkušenj, obenem pa je lahko tudi zelo opojna. Opevajo jo jo romantični filmi, pesmi in romani, toda ali so lahko odnosi, povezani z ljubeznijo, tudi zasvajajoči? V zadnjih letih je precej govora o odvisnosti od odnosov, pri kateri gre za podobno stanje kot pri ostalih vrstah odvisnosti. Kaj se skriva v globinah takšnih odnosov in kako tovrstno odvisnost sploh prepoznati?

Očkov kotiček
28. 10. 2024 05.00

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

Zanositev
13. 10. 2024 01.00

Kako zmanjšati učinek stresa na plodnost?

Sprosti se, pomiri se, potem se bo zagotovo zgodilo, je običajno prvi nasvet za žensko, ki se trudi zanositi. Tovrstni nasveti pa marsikatero spodbudijo tudi k razmišljanju, ali stres res tako zelo vpliva na zanositev. Obsežne raziskave kažejo, da so depresija, tesnoba, stres in težave s spočetjem povezani. Ko pari skušajo zanositi in doživljajo ponavljajoče se neuspehe, se poveča tudi njihov fizični in čustveni stres.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Prehrana v nosečnosti
30. 08. 2024 05.00

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice

Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Zdrav otrok
22. 08. 2024 12.24

Nad prehlade to jesen

Poletje se zaključuje, z jesenjo in hladnejšim vremenom ter vstopom v vrtce in šole pa prihaja tudi sezona kihanja, kašljanja in svečk iz nosa. Kako lahko svoje male junake kar najbolje pripravimo na ohladitve?

Prosti čas
07. 05. 2024 05.00

Teh življenjskih veščin se otrok nauči z ekipnim športom

Sodelovanje v ekipnih športih ne pomeni samo užitka ob gibanju in zmagoslavja ob doseganju uspehov, temveč je tudi močno orodje za razvoj telesnih, duševnih in socialnih spretnosti pri otrocih. Življenjske veščine, kot so denimo vodenje, disciplina, sodelovanje, empatija, potrpežljivost in vztrajnost, ki se jih otroci naučijo zlasti skozi ekipne športe, se z igrišča prenesejo tudi na vsa druga področja življenja. Biti del nečesa večjega od sebe je za otroka zelo dragocena izkušnja.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Novice
18. 03. 2024 05.00

Zdrava prehrana. Kaj to pomeni?

Zagotovo že veliko veste o zdravi prehrani. Kljub temu se zlahka izgubite v vseh prehranskih nasvetih, ki jih najdete v družbenih medijih in na spletu. Kaj je zdrava prehrana, kakšne so osnove prehranjevanja in kako se bolje prehranjevati?

Zdrav otrok
21. 02. 2024 05.00

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja

Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

Nosečnost
03. 12. 2023 05.00

Odkrili zanimivo prednost nosečnosti po 35. letu

Popolnoma običajno je postalo, da rojevajo tudi ženske v poznejših letih, kljub temu, da naj bi bila takrat nosečnost bolj rizična. Raziskave pa so pokazale, da pozna nosečnost lahko pozitivno vpliva na duševno zdravje matere, poleg tega lahko poveča tudi možganske moči.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Prehrana v nosečnosti
08. 11. 2023 05.00

Tako preveč sladkorja v nosečnosti vpliva na vašega otroka

Če v nosečnosti uživate pretirane količine sladkorja, lahko škodite kognitivnemu razvoju svojega otroka, je pokazala nova študija univerze Harvard. Enako škodljivo je lahko tudi, če otrok uživa pretirane količine sladkorja v svojem zgodnjem otroštvu. Dajte pa mu sadje, saj so znanstveniki ugotovili, da ta celo spodbuja kognitivni razvoj.

Vzgoja in vrtec
29. 09. 2023 05.00

Otroci hrepenijo po tem, da jih starši slišijo, vidijo in upoštevajo

Otroci v obdobju mladostništva odkrivajo sebe in svoje mesto v družini in nasploh v družbi. Pri tem je pomembno dejstvo, da prav veliko izkušenj nimajo, tveganj pa ne dojemajo kot nevarnosti, ravno zaradi neusklajenosti med deli v možganih.

Nosečnost
18. 07. 2023 09.37

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom

Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Problematični najstnik
03. 07. 2023 05.00

Čustveni vrtiljak in nihanje razpoloženja med puberteto

Kako pomagati najstniku v vihravem obdobju pubertete? Za vsakega starša je to lahko velik izziv, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Novice
11. 11. 2022 08.00

Kapljice CBD za otroke – da ali ne?

Ko je otrok težko ali pa celo neozdravljivo bolan, se starši pogosto obrnejo tudi na alternativne metode zdravljenja, s katerimi skušajo olajšati že tako težko življenje svojih otrok. V zadnjih letih so še posebej priljubljene kapljice CBD, ki pa pri mnogih starših še vedno vzbujajo dvome.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Preeklampsija – kaj morate vedeti?

Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Zdrav otrok
14. 07. 2022 04.15

Telesna vadba izboljša razmišljanje otrok

Marsikdo bi mislil, da so miselne igrice, branje knjig in reševanje nalog dovolj za izboljšanje delovanja otrokovih možganov, vendar to ne drži povsem. Raziskave so namreč dokazale, da lahko delovanje možganov izboljšamo tako, da pospešimo svoj srčni utrip. To pa nam lahko uspe – kako drugače – s telovadbo! Več o tem v spodnjem prispevku.

Fit in zdravje
13. 05. 2022 14.47

3 superživila za naravno čiščenje jeter

Dandanes več ljudi kot kadar koli prej trpi za boleznimi jeter, ki jih je v veliki meri mogoče preprečiti. Utrujenost, glavoboli, kopičenje maščobe in slaba koncentracija so pogosti znaki, ki kažejo na preobremenjenost jeter. Če jim želite priskočiti na pomoč, je zdaj pravi čas. Pomlad je namreč sezona rasti in regeneracije, za nas pa idealen čas, da očistimo tisto, česar nismo utegnili v hladnejših mesecih. Pred vami so tri »superživila«, ki jih lahko enostavno vključite v vaš jedilnik.

Blog
17. 11. 2021 08.18

Kaj se zgodi, ko prenehaš jemati kontracepcijske tabletke?

BLOG: Veliko žensk po svetu se več let trudi zanositi in niti predstavljam si ne, kakšne travme preživljajo. Ne le zaradi sebe, tudi zaradi okolice, ki pritiska nanje z vprašanji v smislu 'kaj pa ti čakaš?'. No, moja zgodba je pravo nasprotje. Okolici sem že zelo zgodaj dala jasno vedeti, da otroci niso del mojega življenjskega načrta, zato me nihče nikoli ni spraševal o njih. Tudi potem, ko sem se poročila, ne. Ker res niso bili – vse dokler mi soprog ni povedal, da mi utegne biti nekoč žal za tako odločitev, a da bo takrat morda res že prepozno. In mi dal misliti. Morda si pa res želim postati mama. Morda, nekoč.

Družina in odnosi
10. 09. 2021 07.58

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?

Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Prehrana
28. 12. 2020 07.58

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?

"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863