Bibaleze.si

delovni nalog

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Šola in splet
31. 08. 2024 02.30

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?

Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Po porodu
15. 12. 2023 05.00

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja

Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Novice
04. 10. 2023 10.05

Mama išče varuško, ljudje šokirani nad njenimi pogoji

V današnjih časih in hitrem tempu življenje marsikdo potrebuje dodaten par rok pri skrbi za gospodinjstvo, pa tudi varstvu otrok. A kaj vse naj bi počela varuška? Ljudje menijo, da je mama, ki je objavila oglas, v katerem išče varuško, povsem neprimerno ocenila obseg njenih nalog.

5KA
02. 09. 2023 05.00

Tako lahko starši pomagate vašim šolarjem

Kot starš ste otrokov prvi in najpomembnejši učitelj. Obstaja veliko načinov, kako lahko starši podprete svoje otroke pri učenju doma in skozi šolsko leto. Tukaj je nekaj idej za začetek!

Malček
17. 04. 2023 05.00

Logopedinja svetuje, kako otroka spodbujati h govoru

Tokrat se vprašanja naših bralcev navezujejo na zgodnji govorni razvoj. Kdaj ukrepati, če pride do zaostanka v govornem razvoju, kako pomagati otroku, da začne govoriti več besed in na nekaj drugih vprašanj odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike. Kot logopedinja se usmerja na delo z otroki z zaostankom v govornem razvoju in artikulacijskimi motnjami. Na Instagramu vodi profil Logopednica.si, na katerem deli informacije o govornem razvoju otrok in koristne nasvete za starše.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Novice
04. 03. 2022 11.28

V sredo zaradi stavke zaprti vrtci in šole

Te dni se zaposleni v vzgojno-izobraževalnih pripravljajo na sredino stavko, v kateri od vlade Republike Slovenije zahtevajo dialog na temo izboljšanja delovnih razmer za vse zaposlene. Starše ob tem naprošajo, da za sredo, 9. Marca 2022, zagotovijo otrokom varstvo, saj bodo šole in vrtci na ta dan v znak protesta zaprti.

5KA
08. 11. 2021 09.50

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Malček
19. 08. 2021 08.20

Pomembni nasveti za starše prvošolcev

Prvošolci so otroci, ki jim še vedno pripada igrivo otroštvo. Vendar pa kljub temu ob vstopu v popolnoma novo obdobje življenja potrebujejo vašo oporo, nasvete in vodenje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov za uspešen začetek šolanja.

5KA
07. 12. 2020 08.04

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo

Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

Otroške sobe
23. 10. 2020 13.36

Kako šolarju zagotovimo funkcionalen delovni kotiček?

Glede na to, da je šolanje od doma v zadnjih mesecih postalo nova realnost, je zelo pomembno, da otroku doma zagotovite kotiček, kjer bo lahko nemoteno opravljal svoje učne obveznosti. Kaj pa morate pri tem upoštevati?

Otroške sobe
14. 05. 2020 10.00

Imate fantka in punčko, a samo eno sobo? Ni problema!

Tako drugačna, a hkrati zelo podobna. Skupaj se smejita, skupaj jokata, se igrata, na različne načine komunicirata in se kdaj pa kdaj tudi spreta. Bratec in sestrica. Imata različne potrebe, vsak svoj individuum, ki ju je potrebno harmonično združiti v skupni otroški sobi in to nam dejansko lahko uspe brez večjih oblikovalskih posegov v prostor.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Malček
23. 10. 2019 07.56

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?

Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Prosti čas
04. 09. 2019 07.56

Tinkara Fortuna pokazala svojo družino

Tinkara Fortuna, širši javnosti najbolj poznana kot članica skupine Bepop in plesalka v šovu Zvezde plešejo, je letošnje poletje že deveto leto zapored preživela v kampu v Savudriji. Ta teden so se vrnili v normalne tirnice, hčerka Taja je začela obiskovati 9. razred, Vita prvega, Flora pa znova vrtec. Ne spreglejte nagradne igre na koncu članka, ki smo jo na Bibaleze.si organizirali skupaj s Tinkaro!

Problematični najstnik
03. 09. 2019 07.56

Zato Mateja poučuje svoja otroka doma

Gita Mateja de Laat je po uspešno zaključenem študiju v Ljubljani odšla na Nizozemsko, kjer je spoznala moža. Vrnila sta se v Slovenijo in si ustvarila družino. Imata tri otroke, najstarejšo hčerko ter srednjega sina že od samega začetka šolata na domu. To jo je spodbudilo, da se je vpisala na doktorski študij, program edukacijske vede, v okviru katerega poglobljeno raziskuje pojav šolanja na domu.

Malček
07. 08. 2019 08.03

Težave pri izgovorjavi šumnikov in glasu R – kdaj k logopedu?

''Pozdravljeni, sin bo septembra star štiri leta. Zelo površno izgovarja šumnike, o R ni sledu. Ko govori, zelo hitro govori in marsikdo ga ne razume, ker zelo površno izgovarja besede oz. malce po svoje. Tisti, ki smo z njim pogosto v stiku, vemo, kaj želi povedati, drugi ne. Ko ga opozorimo, da govori počasneje, pove razločneje, ampak ne čisto jasno. Bi moral k logopedu? Na sistematskem pregledu tega niso omenili, ampak mene je strah, da ne bo prepozno. Ne upam se čakati do pregleda v šolo. Naj omenim pediatrinji in jo prosim za napotnico za logopeda? Če bo hodil, ali se da to popraviti ali pa bo imel vse življenje težave pri izgovorjavi? Hvala za pomoč. Lep pozdrav,'' je zapisala v sporočilu, ki ga je na Bibaleze.si naslovila, mamica.

Problematični najstnik
28. 01. 2019 06.55

Zbirajo podpise za posodobitev šolstva

V Društvu Svet staršev pravijo, da so otroci v šolah preobremenjeni, zato zbirajo podpise za spremembo šolskega sistema. Najbolj v oči bodejo tri zahteve – ukinitev ocen, nacionalnega preverjanja znanja in mature.

Dobro je vedeti
29. 06. 2018 08.05

Kam postaviti pisalno mizo za vašega šolarja?

Pravkar se je začel čas počitnic. Čas, ko bodo naši otroci ustvarjali spomine na oddihu ob morju, druženjih s prijatelji in dišečih družinskih piknikih. Kmalu za tem sledi vrnitev v šolo in s tem tudi pisanje domačih nalog. Da jih bo otrok vestno in z veseljem opravljal, mu moramo zagotoviti primeren delovni kotiček, pri katerem je najbolj pomemben element prav pisalna miza. Kam jo postaviti, da bo v prostoru dobro fuinkcionirala?

Dojenček
03. 04. 2019 15.46

Biti patronažna medicinska sestra v Sloveniji ...

Na koga naj se obrne mamica s tisoč in enim vprašanjem, ko pride iz porodnišnice z novorojenčkom? V veliko pomoč ji je lahko poleg njene mame, tašče, prijateljic, ki že imajo otroka, tudi izkušena patronažna sestra, ki jo obišče že prvi dan po prihodu domov.

Dojenček
03. 02. 2017 08.15

Vse, česar niste vedeli o dvojčkih

Kolikšna verjetnost je, da boste dobili dvojčka? Bi sploh znali skrbeti za njiju? Vzgoja in nega dveh otrok hkrati odpre povsem nova poglavja starševstva.

Dojenček
02. 03. 2015 07.56

Kakšna je vloga patronažne sestre?

Po porodu ima zelo pomembno vlogo v življenju novopečene mamice in njenega otroka patronažna medicinska sestra. Ingrid Kavšek, patronažna medicinska sestra iz Zdravstvenega doma Ljubljana, nam je povedala, kakšne informacije posreduje staršem. Izvedeli smo tudi, do koliko njenih obiskov je družina upravičena.

Malček
11. 11. 2014 08.05

Kako lahko otrok vzljubi matematiko?

Roko na srce – veliko otrok ne mara matematike, ker mislijo, da so za njih računske operacije pretežke. Zato je pomembno, da jim starši že od prvega razreda pomagate, da vzljubijo številke, odštevanje, seštevanje, množenje, deljenje.

Malček
10. 02. 2012 07.43

Ali dvojčka vpisati v isti razred?

Dvojčki so že od samega spočetja povezani na poseben način. In ta navezanost je kasneje ključnega pomena, ko se starši odločajo, ali jih ločiti ob vstopu v šolo. Vas zanima, kaj o tem menijo vzgojiteljice in učitelji?

Malček
12. 01. 2011 07.25

Kakovostno bivanje v šoli

Zaradi službenih obveznosti morate prvošolčka pripeljati v šolo še pred poukom, kjer je organizirano jutranje varstvo, popoldne pa na vas počaka v podaljšanem bivanju. Le kaj takrat počne? Se uči? Dolgočasi?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863