Bibaleze.si

diagnostika

Novice
30. 01. 2025 10.52

Preprosta igra pomaga pri prepoznavanju avtizma in ADHD

Nova video igra, ki traja le eno minuto, je sposobna natančno in učinkovito ločiti otroke z avtizmom od tistih, ki imajo ADHD, ali od nevrotipičnih otrok. Raziskovalci upajo, da bo pripomogla k boljši diagnostiki in dostopu do ustreznih intervencij.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Porodnišnice
07. 06. 2024 03.30

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok

V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Pregledi med nosečnostjo
15. 10. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o testu NIPT

NIPT je predrojstni presejalni test, pri katerem z analizo zunajcelične DNK ploda v materini krvi z visoko natančnostjo ugotavljamo, ali obstaja tveganje za različne kromosomske napake pri še nerojenemu otroku.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Razvoj in odnosi
11. 03. 2022 09.07

Kakšne so lahko posledice prezgodnje pubertete?

Obdobje pubertete je lahko izjemno težko in stresno, še posebej, če se začne odvijati zgodaj, ko otrok še ni čustveno zrel za spremembe, ki jih to turbulentno obdobje prinaša s seboj. Takrat moramo biti starši izjemno previdni in potrpežljivi.

Novice
02. 04. 2021 08.00

Širitev presejanja v Sloveniji: rešili bodo še več otrok

Čudovita novica: zaradi širitve presejanja novorojenčkov v Sloveniji bo imelo še več otrok, kljub prirojenim redkim boleznim, možnost praktično normalnega življenja ali pa bo potek njihove bolezni bistveno omiljen. "To je neprecenljivo," se zavedata Gregor in Nina Bezenšek, starša preminulega Viljema Julijana in ustanovitelja Društva Viljem Julijan.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Dojenček
08. 05. 2020 12.00

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah

Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Pregledi med nosečnostjo
28. 06. 2019 07.16

Ali je testiranje za streptokok B za nosečnice nujno?

Po podatkih Nacionalnega inštituta za varovanje zdravje je streptokok skupine B bakterija, ki povzroča predvsem okužbe novorojenčkov. Ker pa je bakterija lahko prisotna pri nosečnicah, se za to opravi že pred otrokovim rojstvom testiranje. Vendar ne pri vseh, le pri tistih, pri katerih sumijo na prisotnost streptokoka B.

Bibini svetovalci
01. 03. 2012 12.09

Kontakni alergijski?

Hči (18)let je že lani spomladi po daljšem plavanju v Tivoliju dobila živo rdeč, srbeč izpuščaj ov strani obraza. Izpuščaj je bil različno intenzivne barve in in velikosti. Po obisku lečeče zdravnice,...

Bibini svetovalci
08. 02. 2012 16.27

Alergija na mraz

Pozdravljena! Pišem vam že drugič, glede 2-hčerke ki je alergična na mraz. Njenemu zdravniku sem rekla za napotnico, da bi prišla k vam na pregled, pa mi je rekel; da ne bo nič drugače, če gre k derm...

Bibini svetovalci
17. 09. 2010 13.56

Plučnica

Spoštovana gospa doktor, Hčerka stara 3 leta sicer krepka in dobrega zdravja je pred približno dobrim tednom dni začela pokašljevati in vsak dan 2x se ji je zvišala temperatura. Pri obisku zdravnik...

Bibini svetovalci
22. 01. 2010 08.52

Bolečine v medlopatičju

Pozdravljeni. Zanima me, kaj bi lahko pomenila pekoča bolečina, ki se pojavi zadaj za lopatico in se širi prek ramen na sprednjo stran prsnega koša. Ta bolečina se je sicer pojavila pri pometanju in ...

Bibini svetovalci
12. 03. 2009 08.34

Mrzle noge

Pred operacijo stenoze ledvena hrbtenice in po njej imam mrzle noge to že 12.L.Zadnje dveleti se stopnuje mrzlota nog kaj storiti.

Bibini svetovalci
06. 11. 2002 17.21

Boleče koleno v mirovanju

Spoštovani! Že kar nekaj let imam težave s kolenom, namreč pojavljajo se mi zelo moteče bolečine v mirovanju in spanju. Bil sem že večrat pri ortopedu, ki pravi da ni kaj napravit. Imel naj bi namreč...

Novice
17. 01. 2019 10.59

To potrebujejo za reševanje otrok. Pomagajte!

Na pediatričnem urgentnem centru celjske bolnišnice zbirajo denar za nakup novega ultrazvočnega aparata, ki bo zdravnikom v pomoč pri odkrivanju življenjsko ogrožajočih stanj in diagnostiki najbolj ranljive populacije - otrok.

Zdrav otrok
06. 12. 2018 13.51

Slovenski kirurgi odstranili tumor pri triletniku

Nov dosežek otroške kirurgije in pediatrične endokrinologije v Sloveniji: prvič so uspešno laparoskopsko odstranili otroku tumor nadledvičnice. Poglejte si video poteka operacije!

Porodnišnice
18. 09. 2018 10.20

Porodnišnica Ljubljana pod drobnogledom

V ljubljanski porodnišnici lahko poskrbijo za najmlajše in najlažje nedonošenčke. Mednje sodijo tudi najbolj nezreli nedonošenčki z ekstremno nizko porodno težo, že od 340 gramov.

Dojenček
07. 09. 2018 14.34

Po novem bodo novorojenčke testirali na 20 presnovnih prirojenih bolezni

UKC Ljubljana je danes v uporabo prejel aparat, s katerim bo omogočena diagnostika 20 presnovnih bolezni pri novorojenčkih. Na presnovne prirojene bolezni bodo testirali vse novorojenčke po državi, na leto bodo predvidoma odkrili 10 otrok s takimi boleznimi, ki jih bodo lahko zdravili, še preden bodo imeli težave oz. bodo zboleli.

Zdrav otrok
06. 10. 2017 09.19

Ana Klašnja ima posebno poslanstvo

V Sloveniji z luskavico oz. psoriazo živi okoli 40.000 ljudi, do 30 odstotkov jih prizadene še psoriatični artritis, pomembna sta hitra diagnostika in ustrezno zdravljenje, so povedali na današnjem posvetu pred svetovnima dnevoma revmatikov in luskavice. Vnetne revmatične bolezni ima med 40.000 in 60.000 Slovencev.

Nega in zdravje
14. 12. 2016 08.17

Široko povijanje dojenčka: DA ali NE?

Še nedolgo nazaj so mame svoje novorojenčke povijale na široko, danes se to odsvetuje. Kdaj pa je vseeno treba poseči po bombažnih plenicah, smo se pogovarjali z Darjo Nagode, terapevtko razvojno-nevrološke obravnave in Bibino svetovalko.

Nosečnost
22. 02. 2016 08.09

Ali lahko v Sloveniji izberete, kakšnega spola bo vaš otrok?

Večina bodočih staršev pravi, da jim je vseeno, kakšnega spola bo njihov otrok. Želijo si samo, da bi bil zdrav in da bi na svet prijokal brez kakršnih koli zapletov. Kaj pa, če bi lahko izbirali, kakšnega spola bo vaš otrok, kakšne barve bodo njegove oči in lasje?

Novice
18. 02. 2016 10.13

Pri 59 letih si želi sina, za to pa bo poskrbel na nenavaden način!

Ameriški igralec Bruce Willis se lahko pri 59-ih letih pohvali s petimi hčerkami. Sedaj naj bi si z več kot 20 let mlajšo soprogo Emmo želela še enega otroka, a naj bi imel slavni igralec pri tem prav poseben pogoj: očka bo še enkrat postal le, če se mu bo tokrat rodil fantek. In kako bo poskrbel, da bo temu res tako?

Zdrav otrok
24. 09. 2015 08.09

Uspešna presejalna genetska diagnostika povišanega holesterola za otroke

Raziskovalci medicinske fakultete ljubljanske univerze in Pediatrične klinike UKC Ljubljana so prvi dokazali učinkovitost programa populacijskega presejanja otrok za povišan holesterol pri odkrivanju bolnikov, ki imajo povišan holesterol v družini. Ugotovili so, da je pri dveh tretjinah pregledanih petletnikov povišan holesterol genetskega izvora.

Novice
27. 05. 2014 08.37

Pogosteje zbolijo ženske

Zadnjo sredo v mesecu obeležujemo svetovni dan multiple skleroze. Gre za vnetno bolezen, kjer pride do poškodb mielinske ovojnice nevronov in do motenj prevajanja živčnih impulzov. Letos je v ospredju prizadevanje, da bi bolnike ozavestili o možnostih izbire pri zdravljenju te bolezni ter tudi o učinkovitosti terapije drugega reda.

Zdrav otrok
04. 01. 2013 07.30

AKTUALNO: Pogoste okužbe dihal

Respiratorni sincicijski virus povzroča okužbo dihal, predvsem pri dojenčkih in mlajših otrocih. Ker se virusi prenašo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom ali okuženimi predmeti, je priporočljivo, da starši doma uvedete preventivne ukrepe, če ne želite, da v postelji obleži vsa družina.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863