dialog

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Koliko časa pred zasloni je preveč?
V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev
Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

To se lahko na TikToku zgodi vašemu otroku
Zagotovo vam bo večina najstnikov potrdila, da je izmed vseh družbenih omrežji trenutno največji 'vajb' TikTok. In čeprav se vam kot staršu zdijo vsebine na TikToku nesmiselne, bizarne ali morda skrb vzbujajoče, je pomembno, da omenjeno platformo poznate in jo vsaj do neke mere tudi spremljate.

Če imate doma najstnika, vam svetujemo to
V današnjem digitalnem svetu so družbena omrežja postala osrednji del življenja mnogih ljudi, zlasti najstnikov. S prihodom vplivnežev pa se je dinamika uporabe družbenih omrežij še dodatno spremenila. Vpliv družbenih omrežij in vplivnežev na najstnike je lahko kompleksen, zato je pomembno, da starši razumemo te vplive in se znamo ustrezno odzvati.

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni
Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva
Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?

Počitnice – priložnost za vpogled v svojega otroka?
Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga najbolj veseli. Učenec, ki resno dela skozi šolsko leto, potrebuje počitnice. Pri posameznikih, ki oddiha nimajo pogosto, poročajo o naveličanosti in otopelosti. Enako je pri šolarjih, še posebej, če so ti mlajši in jih zanima predvsem igra, saj je ta pomemben element za zdrav razvoj otroka. Raziskave razvojne psihologije kažejo, da otrok po sedmem letu starosti želi početi tudi kaj resnega in to v šoli tudi počne. Vendar je še vedno otrok, zato je šolsko leto zasnovano tako, da so med poukom počitnice, ki naj bi bile namenjene prosti igri, raziskovanju in druženju. Tako postanejo počitnice pomemben vir izkušenj, pridobljenega znanja in socialnih veščin.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

V sredo zaradi stavke zaprti vrtci in šole
Te dni se zaposleni v vzgojno-izobraževalnih pripravljajo na sredino stavko, v kateri od vlade Republike Slovenije zahtevajo dialog na temo izboljšanja delovnih razmer za vse zaposlene. Starše ob tem naprošajo, da za sredo, 9. Marca 2022, zagotovijo otrokom varstvo, saj bodo šole in vrtci na ta dan v znak protesta zaprti.

George Clooney razkril trik, s katerim v hipu umiri otroka
Praznični čas s seboj prinese veliko vzhičenja, hitenja, priprav, nemira in pričakovanj. V vsem tem direndaju tudi otroci nekoliko 'podivjajo' in ravno tako kot mi, 'navadni smrtniki', tudi zvezdniki poskušajo na vse načine umiriti situacijo doma.

Kako naj bi potekal pouk na daljavo?
Na podlagi vladnega sklepa o podaljšanju ukrepov in omejitev na področju vzgoje in izobraževanja se bo v prihodnjem tednu vzgojno-izobraževalni proces v vseh osnovnih, glasbenih in srednjih šolah izvajal na daljavo. Na Zavodu RS za šolstvo so zato pripravili smernice, po katerih naj bi pouk potekal.

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno
Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?
Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Igralka Lara Komar iskreno o perfektni nosečnosti in porodu
Znana igralka je popolnoma odkrito spregovorila o tem, kako je biti Lara v resničnem življenju in kako se znajde v vlogi mame.

Ganljivo dejanje znane slovenske podjetnice
Maria Magdalena Szmatula Černe, ki smo jo spoznali v oddaji Štartaj, Slovenija!, je poskrbela, da bo bivanje otrok v pediatrični bolnišnici Ljubljana odslej prijetnejše. Družbo jim bodo namreč delale srčne Mimice.

Še ne veste?! To je trenutno najboljša igrača!
Maria Magdalena Szmatula Černe je mamica deklice Kaline, ki je zaslužna za to, da se danes številni otroci ‘cartajo’ z Mimicami, junaki, ki prinašajo dobre vrednote. Mimice znajo prisluhniti vsem težavam, znajo potolažiti in hkrati razveseliti. Mimica postane otrokov najboljši prijatelj.

Bistvene novosti v novem šolskem letu
Pred začetkom novega šolskega leta danes na Brdu poteka konferenca ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot so prepričani v Zavodu RS za šolstvo, je šolski prostor pripravljen na začetek pouka. Novost je uvedba tujega jezika v drugi razred, težave pa se pojavljajo glede podaljšanega bivanja. Na ministrstvu že snujejo naslednje novosti.

Starši so mu umrli, ko je bil star štiri tedne, a vseeno …
Eden od najbolje prodajanih nemških sodobnih slikarjev Neo Rauch se je odločil, da bo na novi razstavi poleg svojih slik na ogled postavil tudi dela pokojnega očeta, ki ga nikoli ni zares poznal. Razstavo Hanno & Neo Rauch - Oče in sin bodo 22. maja odprli v prostorih fundacije grafičnih del Nea Raucha v nemškem mestu Aschersleben.

Sedem otrok rodila s carskim rezom, pričakuje pa osmega
Papež Frančišek je dejal, da se od katoličanov ne pričakuje, da se bodo množili kot zajci, ter pozval vernike k odgovornemu načrtovanju družine. Obenem je branil stališče katoliške cerkve, ki nasprotuje umetnim metodam preprečevanja nosečnosti, poročajo tuje tiskovne agencije.

'Sprožila sem postopek za ločitev …'
Staša nas je presenetila s svojo zgodbo, nabito s čustvi. Izpovedala nam je bolečino, ki jo razjeda, ker njen mož noče sprejeti sina za svojega, ker mu pač ni všeč.

Najbolj koristni starševski nasveti
Končno ste spoznali bitje, ki ste ga devet mesecev nosili pod srcem, končno ste ga lahko stisnili v svoje naročje in poljubili. Od slej naprej ga boste vodili skozi življenje, med tem ko bo on rastel, se razvijal, raziskoval svojo okolico ... Da bo njegovo otroštvo srečno in polno nepozabnih zabavnih trenutkov, je dobro, da veste, kako lahko preprečite različne okužbe, da otrok ne obleži v postelji.

Kako najti skupen jezik z najstnikom?
Mnogi starši imajo napačno predstavo o tem, kaj so najstniška leta. Mladostnikom je treba priznati, da so takrat polni energije, veliko razmišljajo in imajo občutek za to, kaj je prav in ne. Razvijajo se v osebnosti, ki želijo biti neodvisne od staršev, in to lahko povzroči mnoge spore v družini. Kako najti pot do najstnika in kako komunicirati z njim? Z opozarjanjem na napake ali enakopravnim dialogom?

RESNIČNA ZGODBA: Ko oče ne mara svojih otrok
Staša nas je presenetila s svojo zgodbo, nabito s čustvi. Izpovedala nam je bolečino, ki jo razjeda, ker njen mož noče sprejeti sina za svojega, ker mu pač ni všeč.

Ga prepoznate? Bil je zvezda filma Gremo mi po svoje!
Žigan Krajnčan stopa po maminih stopinjah. Tudi on namreč odlično poje, vse bolj pa se uveljavlja tudi na odrskih deskah. Če niste ljubitelj muzikalov, ste ga zagotovo opazili v filmu Gremo mi po svoje.

Jahanje ima zdravilne učinke!
Hipoterapija je fizioterapevtska metoda jahanja konja, ki ima mnogo pozitivnih učinkov. Pozanimali smo se, kako poteka in komu je namenjena …

Zoran Janković o svoji družini
Zoran Janković je kot otrok odraščal pri babici in dedku v Smederevu. Že kot mlad je bil zaznamovan kot drugačen, ''Bosanec'', sam pa pravi, da je ''čistokrvni mešanec''.

Majhna hiša z veliko umetnosti
Hiša otrok in umetnosti je posebna prav zato, ker je majhna, a pod svoje okrilje vabi tako starše kot otroke. Predstave lahko doživijo na pristen in intimen način ali začutijo skupinsko sodelovanje na delavnicah.

Homeopatija v nosečnosti
Bistvo vsakega zdravljenja, tudi homeopatskega, je ponovna vzpostavitev ravnovesja v človeku. Ker je neinvazivna in nima stranskih učinkov, nam tudi v nosečnosti lahko olajša marsikatero težavo.

Namišljeni prijatelj – vzrok za skrb?
Naš otrok prijateljuje z nekom, ki je odraslim očem neviden. Kako resnična je predstava o njem, kako vpliva na našega otroka in kako naj se starši nanj odzovemo?