dijak

Spoznal tudi Beckhama: slovenski srednješolec spreminja svet
Jane ni nikoli dovolil, da bi ga njegova invalidnost omejevala. Z neomajnim pogumom in izjemno energijo se je odločil, da bo premikal meje, tako aktivno sodeluje v različnih projektih, ozavešča ter opogumlja ljudi okoli sebe.

Jane Velkovski prejel prestižno nagrado za najboljšega mladega zagovornika oseb z redkimi boleznimi
Biotehniški izobraževalni center Ljubljana z veseljem sporoča, da je njihov dijak prejel prestižno nagrado Young Advocate Award, ki jo podeljuje največja evropska krovna organizacija za redke bolezni, EURORDIS.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?
Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

Srednješolka: 'Ves stres se v meni kopiči, pogosto sploh nimam motivacije'
Že od marca so med drugim za druženje in pouk v šolah prikrajšani tudi dijaki. Še posebej zaključni letniki so se morali odpovedati težko pričakovanim praznovanjem polnoletnosti, maturantskemu plesu, izletu in pristnim socialnim stikom.

Kakšno šolsko torbo kupiti?
Vaš otrok bo septembra prvič prestopil šolski prag in verjetno ste tik pred velikim nakupom – nakupom šolske torbe. Na trgovskih policah jih je ogromno; nekatere so majhne, druge velike, lahko izberete takšne, ki jih otrok vleče za sabo ali nosi na ramenih. Verjetno se boste za prvo triletje odločili za takšno iz tršega materiala, stabilnejšo ali pa tudi ne, ker jo bo čez teden puščal v šoli. Na kaj vse je treba paziti pri nakupu, si preberite v spodnjih vrsticah.

Sin v rejništvu, družina želi biti le skupaj
Kot že tolikokrat poprej je Ana Praznik tudi tokrat našla družino, ki ji bo s prenovo doma v Delovni akciji poskušala vrniti vero v boljši jutri. Zgodba, ki jo bomo spremljali to nedeljo, je še toliko bolj posebna, saj zaradi žalostne usode družine Zakšek sin Andrej, sicer marljiv dijak, živi v rejništvu, bolj kot karkoli drugega pa si družina želi, da bi bila znova združena.

Kaj se zgodi, če ima dlje časa opravičilo za telovadbo?
Nekoč je bila telovadba ocenjena z zelo uspešno, uspešno in manj uspešno ter je bila v bistvu obravnavana kot manj pomemben predmet. Danes je drugače. Preverite, kaj se zgodi v primeru, ko ima otrok dlje časa zdravniško opravičilo, ker ne more telovaditi.

Če ogromno učencev piše test negativno, ali je nujno ponavljanje?
Kaj se zgodi, če ogromno učencev piše test negativno? Preverite, kako je v osnovnih šolah in kako v srednjih šolah!

Kakšni so bili zvezdniki, ko so še hodili v šolo?
Začelo se je novo šolsko leto in za marsikoga je bil 2. september prelomen. Pomislili smo, kakšni so bili igralci, igralke, pevci, pevke ... preden so bili izstreljeni med zvezde. Zbrali smo njihove fotografije iz šolskih dni.

Za srednješolce: 6 napotkov terapevtke ob začetku šolskega leta
Počitnic je konec in čas je za šolo. Marsikateri najstnik bo prvič prestopil prag srednje šole. Kako naj bo kos vsem izzivom, ki ga čakajo od septembra naprej? Romana Čolić, zakonska in družinska terapevtka, ima zelo dober nasvet zanje in tudi za tiste dijake, ki nadaljujejo šolanje.

Kakšna je kakovost zvezkov, barvic, svinčnikov z risanimi junaki?
Čeprav je poletje počitniško obarvano, je treba misliti tudi na september in vse obveze, ki jih prinaša. Takrat bo vaš otrok potreboval nove šolske potrebščine, in če se te dni odpravljate po nakupih, vam bodo spodnji nasveti prišli zelo prav.

''Koliko nas bo stal nakup šolskih potrebščin za dijaka?''
''Sin gre letos v prvi letnik srednje šole. Kakšen finančni zalogaj nas čaka?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodočega srednješolca.

Bodo starši imeli pravico, da vedo, ali njihov otrok v srednji šoli 'šprica' pouk?
Vlada je na današnji seji potrdila predloga novel zakona o gimnazijah ter zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju in ju poslala v sprejem DZ. Noveli izenačujeta obravnavo mladoletnih in polnoletnih dijakov v srednjih šolah ter staršem polnoletnih dijakov dajeta pravico, da so seznanjeni s podatki o izobraževanju dijaka.

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki
Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Prekomerno spanje
Star sam 18 let, dijak gimnazije, 192cm/75kg. Običajno spim okoli 7 ur na dan, kar pa ne velja za vikende oziroma proste dneve. Ob vikendih sem izmučen, lahko spim 12 ali več ur pa sem še vedno zaspan...

Enotedenske počitnice si najlažje privoščijo Ljubljančani
Pomurci si najtežje privoščijo enotedenske počitnice z družino, najlažje pa si jih plačajo Ljubljančani, Dolenjci, Gorenjci in Primorci.

Vaš šolar končuje devetletko? To mora vedeti!
Za srednješolske programe v prihodnjem šolskem letu je na voljo 23.702 vpisni mesti. Preverite, kdaj so informativni dnevi, kdaj potečejo določeni roki in koliko je mest v dijaških domovih!

Na katerem mestu je med državami Slovenija glede izobraževanja?
Slovenija se je glede na raziskavo o enakosti v izobraževanju otrok v 41 gospodarsko najrazvitejših državah sveta, ki jo je opravil Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef), uvrstila na deseto mesto. Poročilo ugotavlja, da je zagotavljanje enakosti v izobraževanju v veliki meri odvisno predvsem od izobraževalnih politik države.

Kako vzpostaviti super odnos z učiteljem?
Novo šolsko leto se je že začelo in v tokratnem prispevku nagovarjamo vse učence, dijake in tudi študente. Podajamo nekaj nasvetov, kako lahko vzpostavite dober odnos z učiteljem, da se že prve mesece 'dobro zapišete' pri njem.

Najlepši jesenski izleti po Sloveniji
Otroci so že ujeli ritem šolskih dni, vi ste se poslovili od morskih radosti in čas je, da si ustvarite nove družinske spomine. Načrtujte vikend izlete, v katerih bodo uživali tako mlajši kot starejši družinski člani? Napolnite si baterije v objemu narave in tako boste kos številnim izzivom, ki vam jih prinaša jesen.

Soglasje otroka? To razdvaja slovenske starše
"Naj ima vaš otrok kdaj pa kdaj kakšno neopravičeno uro, ne da bi vi vedeli. Ko dobi nezadostno, naj sam odloči, kdaj vam bo povedal za svoj neuspeh," svetuje učitelj zgodovine. Tako smo odraščali tudi mi, se spominja mati dveh dijakov. A vsi se ne strinjajo z njima.

Ne zamudite! V avgustu se izteče rok
V mesecu avgustu morajo biti dijaki in študenti pozorni na nekatere roke za dodeljevanje državnih in Zoisovih štipendij ter štipendij za deficitarne poklice za šolsko oziroma študijsko leto 2018/2019.

Znani rezultati mature
Dijaki in vsi ostali, ki so splošno maturo opravljali v spomladanskem roku, bodo danes seznanjeni z uspehom, ki so ga dosegli. Celosten pogled na rezultate splošne in poklicne mature 2018 bodo sicer na novinarski konferenci predstavili ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič ter pristojni na Državnem izpitnem centru.

Bravo, Meta Štuhec! Bravo, David Opalič!
Dijaška organizacija Slovenije je s podporo ministrstva za izobraževanje, znanost in šport danes razglasila naj dijakinjo in naj dijaka za šolsko leto 2016/17. Z izstopajočim šolskim uspehom in dejavnostjo na družbenem področju sta to postala Meta Štuhec iz Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer in David Opalič iz 1. gimnazije v Celju.

Prejemate socialno pomoč? Potem to morate vedeti!
Organizacije Petka za nasmeh, Slovenska filantropija in zveza prijateljev mladine pozivajo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da ob uveljavitvi novele zakona, ki dviguje višino denarne pomoči, dvig uredi tako, da upravičencem z že veljavno odločbo ne bo treba ponovno vlagati zahtev, so sporočili iz Petke za nasmeh.

Začelo se je nacionalno preverjanje znanja
V 6. in 9. razredih osnovnih šol danes s preverjanjem znanja maternega jezika začenjajo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), v srednjih šolah pa se s pisanjem eseja začenja splošna matura. Nacionalno preverjanje znanja bo opravljalo 19.362 učencev 6. razreda in 16.990 učencev 9. razreda, k maturi pa se je prijavilo 6739 dijakov.

Z novim šolskim letom pet ur gibanja na teden
S septembrom bo na 175 osnovnih šolah v Sloveniji poskusno stekel projekt, ki za otroke uvaja po uro gibanja na dan, je v pogovoru za STA potrdila ministrica za izobraževanje znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič.

Otroški parlament poudarili pomen vsem dostopnega šolstva
V DZ se je začelo zasedanje nacionalnega otroškega parlamenta na temo šolstva in šolskega sistema. Predsednik DZ Milan Brglez je poudaril, da je eno od ključnih vprašanj razvoja države, kako omogočiti vsem dostopno šolstvo. Predsednik države Borut Pahor pa je izpostavil, da mladi ne hodijo v šolo samo po znanje, temveč po izkušnje in vrednote.