dijaki

Pomembni datumi za vpis v srednjo šolo
Izbira srednje šole predstavlja pomemben korak, ki oblikuje prihodnost in ponuja številne možnosti za karierni in osebni napredek. Za nami so že informativni dnevi, kjer so naši najstniki dobili prvi vpogled v srednjo šolo, v članku pa so nanizani vsi pomembni datumi in postopki, ki so povezani z vpisom.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega
Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Lahko slovenska dijakinja hodi v šolo, a ni ocenjena?
Hči želi obiskovati srednjo šolo, a hkrati ne želi prejemati ocen po klasični poti. Na koncu tudi ne bi pridobila formalne izobrazbe, saj je ne potrebuje, je pojasnila mamica. Preverite, kaj pravijo na ministrstvu za izobraževanje!

Starši, poskušajte razumeti 'pritisk' na otroke ob koncu šolskega leta
Konec šolskega leta se približuje z vrtoglavo hitrostjo in otroci se učijo še za zadnja preverjanja znanja. V naslednjih tednih morajo dobiti kar nekaj ocen, zato so pod velikim pritiskom, saj se želijo odrezati čim bolje. Kako jim lahko vi starši stojite ob strani, da bodo dosegli vse zastavljene cilje? Kako zelo pomembno je, kako reagirate, ko dobi slabo oceno, ko vam pove, da bo imel popravni izpit? Za strokovni nasvet smo se obrnili na Romano Čolič, mag. zdš, zakonsko in družinsko terapevtko.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

Seksting (pošiljanje eksplicitnih vsebin) med mladostniki
Vsakodnevna uporaba mobilnikov in drugih tehnoloških naprav je privedla do tega, da si že osnovnošolci vsakodnevno prek njih pošiljajo sporočila, a tudi fotografije in posnetke. Nekatera z neprimerno vsebino. Pri tem pa mladostniki redko pomislijo na morebitne posledice in to, kje vse lahko fotografije ter posnetki končajo. Več o tem v tokratnem prispevku na temo sekstinga med mladimi, ki je zanje v večjem delu postal normalen del odraščanja ter raziskovanja spolnosti in partnerskih odnosov.

Španska kraljica je svečano otvorila začetek novega šolskega leta
Španska kraljica Letizia je nedavno slovesno odprla novo šolsko leto v Santiagu de Compostela, kjer je obiskala šolo CEIP Plurilingüe do Camiño Inglés ob njeni deseti obletnici delovanja. Spremljali so jo španski uradniki, medtem ko so dijaki in starši na hodniku veselo pozdravljali njen obisk.

10 idej za preživljanje prostega časa med poletnimi počitnicami
Poletje je zagotovo med težko pričakovanimi in priljubljenimi letnimi časi med otroci in dijaki. Vreme je fantastično, dnevi trajajo dlje, za nekaj časa si lahko oddahnejo od šole in obveznosti ter se posvetijo zgolj igri, raziskovanju in druženju s prijatelji ter družino. Da pa bi bile letošnje počitnice toliko boljše, smo za vas pripravili nekaj idej in predlogov, kako preživljati svoj prosti čas.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Kako in kdaj zavarovati otroka?
Ko se odločite za družino, je dobro vedeti, kaj vse morate po rojstvu otroka storiti. Za svojega novorojenčka morate starši urediti vrsto postopkov in dokumentacije ter poleg tega skleniti tudi zavarovanje. S tem starši poskrbite za svojo finančno varnost in s tem tudi varnost otroka.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Ste vedeli, da v ponedeljek pouk odpade?
Ministrstvo za šolstvo je na začetku septembra spremenilo šolski koledar in 7. februar določilo za pouka prost dan. Doma bodo v ponedeljek ostali tako osnovnošolci kot dijaki.

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?
Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?
V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?
Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'
Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

HOFER z Nasmeškotki za Botrstvo zbral rekordnih 21.039 evrov
Lukovica, 12. januar 2021 – HOFERjevi dobrodelni Nasmeškotki so med prazničnim časom že četrto leto zapored delili nasmehe in obenem zbrali 21.039 evrov. V letošnji akciji je bil zbran najvišji znesek do sedaj, sredstva od prodaje pa so tokrat namenjena kritju oskrbnin v dijaških domovih za dijake iz socialno šibkih družin pod okriljem programa Botrstvo v Sloveniji. Dobrodelni akciji se je kot ambasador letošnjega Nasmeškotka pridružil Peter Poles, prvič pa je Nasmeškotek ponujal tudi možnost osebnega posvetila.

18-letnica: 'Močno pogrešam pouk v šoli, sošolce in druženje'
Kako ta čas ukrepov zaradi novega koronavirusa preživljajo mladi, smo povprašali med dijaki zaključnih letnikov srednje šole. Kaj je tisto, kar jih skrbi, kje vidijo pomanjkljivosti pouka na daljavo, kako se z vsem soočajo, pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Srednješolka: 'Ves stres se v meni kopiči, pogosto sploh nimam motivacije'
Že od marca so med drugim za druženje in pouk v šolah prikrajšani tudi dijaki. Še posebej zaključni letniki so se morali odpovedati težko pričakovanim praznovanjem polnoletnosti, maturantskemu plesu, izletu in pristnim socialnim stikom.

18-letna dijakinja: 'Bojim se predvsem mature'
Dijaki so že od marca prikrajšani za druženje, težko pričakovana praznovanja polnoletnosti, maturantski ples, izlet in tudi pouk na šoli. Kako se soočajo s trenutno situacijo, kaj jih skrbi in kje vidijo največ pomanjkljivosti, je za nas razkrila 18-letna dijakinja, ki letos zaključuje zadnji letnik splošne gimnazije.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Ne zamudite in pravočasno oddajte vlogo
Dijaki in študentje, pozor! Novo šolsko leto je pred vrati in vse, kar potrebujete, je vozovnica do novih znanj, izkušenj in pustolovščin. Pot do njih je povsem enostavna, če boste tudi za prevoz poskrbeli pravočasno.

So maske v osnovnih šolah obvezne ali ne?
Jutri se odpirajo vrata osnovnih in srednjih šol, s tem pa se uveljavljajo tudi novi ukrepi, ki veljajo ob pričetku šolskega leta 2020/2021. Kaj bodo z jutrišnjim dnem morali upoštevati učenci, učenke in zaposleni? Bodo maske obvezne?

Marjetka Bizjak: 'Samo kompasa ne smemo izgubiti'
Katere varnostne ukrepe bo treba upoštevati v začetku novega šolskega leta? Kako so se odrezali dijaki in maturantje Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje v času koronakrize, kakšna so pričakovanja za naprej? Preberite v intervjuju z ravnateljico STPŠ Trbovlje, prof. Marjetko Bizjak.

Ministrica Kustec: 'Želim si, da se ta scenarij ne bo zgodil'
Če bi se epidemiološka slika v zadnjem tednu pred začetkom šolskega leta poslabšala, bi bilo lahko s 1. septembrom vpeljano šolanje po modelu C. Kakšne pa so trenutne napovedi?