diplomirana medicinska sestra

Kako spodbujati smostojnost pri malčkih?
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

'Ko vidiš zdravnike na hodniku jokati, veš, na kakšnem oddelku si'
Tehnologija v medicini pogosto rešuje življenja, še posebej v najtežjih primerih. Tako je bilo tudi z malo Floro, ki se je zaradi zapletenega poroda rodila s hudimi težavami z dihanjem. Ko so bile možnosti za preživetje minimalne, je ECMO aparat omogočil njeno preživetje.

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?
Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Družinski festival v Europarku: glasbeni spektakel s Trkajem in zabava za vso družino
Mariborski Europark bo ta konec tedna, 24. in 25. januarja, postal središče nepozabnega družinskega dogajanja. V sodelovanju z Baby Centrom so pripravili Družinski festival, kjer bodo z zanimivimi vsebinami in dogajanjem navduševali tako starše kot otroke. Dvodnevni festival v nakupovalno destinacijo prinaša pester program, ki zajema vse od strokovnih predavanj za starše, predstavitve otroške opreme, posebnih popustov ter zabavnih aktivnosti za najmlajše. Vrhunec festivala pa bo zagotovo nastop priljubljenega raperja Trkaja z Repki.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev
Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Zakaj plodu merijo obseg glavice?
Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Uši v vrtcih: vse, kar bi morali vedeti starši
Mnoge starše zgrabi panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhne uši. Ko uši odkrijemo, ne čakajmo, ampak se takoj lotimo temeljitega odpravljanja, da se ne bodo namnožile. Predvsem najprej preglejmo glave vseh družinskih članov, potem pa pričnimo postopek odstranjevanja teh nadležnih živalic. Kako, si preberite v spodnjih vrsticah.

Za zamašen nos so pogosto krivi sinusi!
V zimskih mesecih se skoraj vsi vsaj enkrat na sezono srečamo s prehladom. Ta običajno traja dva ali tri dni, ki mu sledijo še tri ali več dni zamašenega nosu, v tem času pa si najpogosteje pomagamo s pripravki iz domače lekarne, ki so temelj vsakega boja s prehladom.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Kaj storiti ob nenačrtovanem porodu doma?
Če nosečnica ob popadkih zaradi kakršnih koli vzrokov ne more priti do porodnišnice, mora najprej ostati mirna in prisluhniti svojemu telesu ter se na to primerno odzvati. Gordana Njenjić, diplomirana medicinska sestra in babica, nam je pojasnila, kako potekajo vse tri faze poroda in na kaj mora biti porodnica pozorna, da ne bo ogroženo njeno ali otrokovo življenje.

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir
Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

Ljubljančanka rodila doma
Včeraj je Ljubljančanka rodila kar doma.

Wilsonova bolezen in dojenje
Spoštovani, imam Wilsonovo bolezen in jemljem zdravilo Wilzin (3 x 50 mg dnevno). IZ podatkov o zdravilu je razvidno, da je zdravilna učinkovina cink, 50 mg tableta cinka pa ustreza 167,84 mg cinkove...

Rodila je sama!
Da je vsak porod veličasten dogodek in zgodba zase, se zavedajo vse ženske. Toda v Miamiju je med orkanom Irma nosečnica doživela nekaj, kar si ni niti predstavljala, da bo. Na to jo bo vedno spominjalo otrokovo ime.

Ustvarja že 40 let!
Ingrid Kavšek je prvič prijela za pletilke pri 10 letih in danes izpod njenih rok nastajajo prekrasne lutke. Nekatere so primerne samo za odrasle kot za okras, z drugimi pa se lahko igrajo tudi otroci. Preberite si, kaj vse nam je zaupala ustvarjalna mamica.

Dobrodelna predstava za laktarij
Laktarij v ljubljanski porodnišnici in dramska skupina kulturnoizobraževalnega društva Limbar vabita na dobrodelno predstavo. Izkupiček od prodanih vstopnic bodo namenili za opremo laktarija.