Bibaleze.si

dlesni

Zdrav otrok
28. 03. 2025 09.55

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?

Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

Dojenček
25. 03. 2025 05.00

Kdaj dojenčku začeti čistiti zobke?

Dojenčka morate čim prej navaditi na ustno higieno, zato ne čakajte mlečnih zobkov. Dlesni mu lahko čistite, še preden izraste prvi zob.

Šola za starše
07. 02. 2025 05.00

To so najpogostejše napake novopečenih staršev

Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Dojenček
13. 01. 2025 05.00

Darila, ki bodo vsem novopečenim staršem ogrela srce

Če iščete idejo za obdarovanje novorojenčka, ste na pravem mestu. Za vas smo izbrali nekaj top predlogov, ki so uporabni in se jih bo novopečena družinica prav gotovo razveselila. Pa poglejmo.

Dojenček
09. 01. 2025 05.00

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob?

Rast prvih zob spremljajo različni simptomi, nekateri dojenčki imajo plenični izpuščaj, drugi so sitni in ne spijo ponoči. Prve zobe dobijo okrog petega meseca, nekaterim pa ne zrastejo tudi do devetega.

Spanje in dojenje
04. 12. 2024 05.00

6 najpogostejših razlogov, da se vaši malčki zbudijo ponoči

Obdobje dojenčka je polno izzivov, ki vključujejo tudi prebujanje sredi noči. Nočne more se lahko pojavijo nenadoma in so naporne tako za otroka kot za starše. Ključno je, da se čim bolj držite določene rutine spanja.

Nosečnost
20. 08. 2024 04.28

7 mitov o nosečnosti, porodu in materinstvu

Obstajajo številni miti o materinstvu, porodu in nosečnosti. Mi vam tokrat predstavljamo sedem najbolj pogostih.

Malček
23. 06. 2024 05.00

Poljubljate otroka na usta?

Poljubljane otrok na usta je kontroverzna tema, ki sproža debato med zagovorniki in nasprotniki takšnega početja. Zdravniki pravijo, da se morajo otroci v družinskem okolju počutiti ljubljene in varne - toda ali je to res pravi način za izražanje starševske ljubezni?

Novice
13. 06. 2024 05.00

Raziskava med slovenskimi mamami razkriva najbolj priljubljene dude

V prvih mesecih življenja, ko se dojenčki in starši še privajajo drug na drugega, so dude pogosto nepogrešljiv pripomoček za umirjanje. Izbira prave dude je lahko za starše precejšen izziv, saj trg ponuja široko paleto materialov, oblik in dizajnov. A kaj pravijo izkušnje slovenskih mamic?

Dojenček
23. 04. 2024 04.00

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob

Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Zdrav otrok
03. 04. 2024 01.15

Tako lahko ohranimo lepe in zdrave zobke pri otrocih

Ni lepšega od iskrenega nasmeha naših najmlajših, a da bodo njihovi zobki tudi lepi in zdravi je izjemno pomembno, da jih pravilno negujemo že od najzgodnejšega otroštva. In prav zato jih kot starši moramo spodbujati, da bodo navade, kot je skrb za ustno higieno, postale del njihove vsakodnevne rutine. Razlogov, zakaj je to tako pomembno, je namreč veliko.

Novice
26. 01. 2024 05.00

Zakaj je pomembno, da so izdelki za otrokovo ustno zdravje biofunkcionalni

Učinkovita ustna higiena pri otrocih je temeljna za vzpostavitev pozitivnih navad in ohranjanje zdravega nasmeha za vse življenje, zato je priporočljivo, da so izdelki, ki jih za svoje otroke izberete, biofunkcionalni. To pomeni, da podpirajo in spodbujajo naravni razvoj otrokovih zob in čeljusti. Tako delujejo v sožitju z naravnim razvojem vseh delov ustne votline, od čeljusti in zob do dihanja.

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Nosečnost
24. 08. 2023 09.08

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob

V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
03. 05. 2023 05.00

Takšen je pravilen razvoj in izrast zobkov pri otroku

Veliko je dejavnikov, ki lahko vplivajo na izraščanje zob pri otroku. Kakšen je pravilen razvoj in izrast zobkov, kdaj lahko pričakujemo, da bo pokukal prvi, in kdaj je zares pozno, če otroku še ni zrasel noben zobek? Odgovore na vprašanja smo poiskali pri Bibini svetovalki Urški Šavli, dr. dent. med.

Novice
17. 04. 2023 05.00

Nežna ščetka od vsega začetka

Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Zdrav otrok
15. 10. 2022 05.00

6 živil, ki jih otroci ne bi smeli pogosto uživati

Prehranske navade, ki jih bomo v zgodnjem otroštvu predstavili našim malčkom, bodo temelj načina prehranjevanja za vso njihovo življenje. Včasih zaradi hitrega tempa življenja ponudimo kakšno hitro rešitev in obrok, ki ni ravno najbolj zdrav. Vseeno pa moramo vedeti, po katerih živilih ni dobro posegati prepogosto.

Zdrav otrok
22. 03. 2022 04.00

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih

Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

Zdrav otrok
02. 03. 2022 04.45

Zakaj otroci grizejo nohte in kako to preprečiti?

Otroci grizejo nohte iz različnih razlogov: zaradi nervoze, radovednosti, dolgčasa, stresa ali navade. Gre za eno najpogostejših navad, ki je poleg vrtanja po nosu, sesanja palca, ovijanja las okoli prsta in škripanja z zobmi lahko posledica nervoze. Prenese se lahko tudi v odraslo dobo. Kako ukrepati?

Zdrav otrok
16. 12. 2021 07.54

Kako prepoznati pomanjkanje vitaminov pri otrocih?

Nutricisti, zdravniki in farmacevti vseskozi ponavljajo pomen raznolike prehrane za vso družino, še posebej za malčke. To pa zato, ker samo z raznoliko hrano v telo vnesemo dovolj vitaminov in mineralov, ki so potrebni za pravilno rast in razvoj ter krepitev imunskega sistema. Kateri so znaki pomanjkanja vitaminov in mineralov pri otrocih? Preverite v spodnjih vrsticah.

Dojenček
22. 07. 2021 05.00

Kako otroku očistimo prve zobke?

Nekateri dojenčki imajo v času rasti prvih zobk več težav kot drugi; pordela lička, razdražljivost, nespečnost, neutolažljiv jok, nabrekle dlesni, odvečna slina, močna želja po sesanju so le nekateri izmed znakov, da bo vaš malček začel pridobivati prve zobke. In kot velja pri marsičem, so si tudi pri tem otroci različni in čas, v katerem se pokaže prvi zobek lahko pri različnih otrocih precej odstopa.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 14.48

Vedno preverite dudo, preden jo ponudite otroku

Veliko mamic svojemu novorojenčku ponudi tolažilno dudo. Ta je potem prvih nekaj mesecev otrokova spremljevalka v neutolažljivih trenutkih in tudi preden se odpravlja spat. Mnogo mamic pa ne ve, da mora vsakič, preden jo ponudi otroku, dudo temeljito pregledati.

Novice
29. 10. 2020 07.56

Dvomesečna hči bivšega nogometaša se bori z levkemijo

"Vsak dan bijemo novo bitko," je o stanju svoje dvomesečne hčerkice Azaylije Diamond, zapisal bivši nogometaš Ashley Cain.

Zdrava nosečnica
01. 10. 2020 07.43

Kaj je nosečniški gingivitis?

Še vedno med ljudmi kroži "mit", da vsaka nosečnost nosečnico stane en zob. To izhaja iz časa, ko je veljalo prepričanje, da so zobozdravstveni posegi v času nosečnosti nevarni tako za nosečnico kot za plod. Danes sodobni pristopi in nova znanja ter ozaveščenost nosečnic pripomorejo k temu, da temu ni več tako.

Dojenček
24. 08. 2020 08.02

Najprimernejša izbira cuclja, žličke in kozarčka

V otroških trgovinah je izbor pripomočkov za hranjenje naših sončkov, ko so ti dovolj veliki za uvajanje goste hrane, veliko. Kakšni pa bi ti v resnici morali biti? Svetuje vam terapevtka Špela Gorjanc Jazbec.

Prehrana za dojenčke
07. 07. 2020 08.10

Kdaj lahko otroku ponudimo breskev?

Zagotavljanje zdrave, primerne in raznolike prehrane v prvem letu otrokovega življenja lahko znatno vpliva na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je pomembno, da temu namenimo veliko pozornosti.

Zdrav otrok
03. 06. 2020 06.00

Kaj storiti, ko se zlomi zob?

Pri padcu s kolesa, skiroja, rolke, pri igranju nogometa, borilnih veščinah ali v prometni nesreči … lahko pride do zloma zoba ali udarca v trda zobna ali obzobna tkiva. Takrat je zelo pomembno hitro in ustrezno ukrepanje ter obisk zobozdravnika.

Spanje in dojenje
29. 05. 2020 10.45

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!

Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!

Nega in zdravje
14. 05. 2020 10.15

Omilite bolečino ob izraščanju prvih zobkov

Ko dojenčkom začnejo izraščati prvi zobki, se slinijo, v usta dajejo roke ali stvari, ki so v njihovi bližini. Marsikateri zaradi tega jokajo vse noči in čez dan zahtevajo več pozornosti. Kako jim lahko omilimo bolečino?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835