Bibaleze.si

doba

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Zdrav otrok
01. 04. 2025 11.59

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje

Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Zdrav otrok
28. 03. 2025 09.55

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?

Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?

Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Dojenje
07. 01. 2025 14.24

Pogovori o materinstvu: doji svojega štiriletnega sina

Pred časom je Tamara Ecclestone povedala, da še vedno doji petletnico ter da je zagovornica dolgotrajnega dojenja. V Sloveniji sta o tem spregovorili pevka Maja Prašnikar, ki doji oba svoja otroka – štiriletnega sina Vala in skoraj dve leti staro hčerko Inti ter igralka Ana Dolinar, ki doji svojega petletnega sina.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Nosečnost
26. 08. 2024 03.30

Porod pri prvorodkah lahko traja tudi do 24 ur

Porod se odvija v štirih porodnih fazah in v povprečju traja od 12 do 24 ur, kadar ženska rojeva prvič, z naslednjimi porodi pa praviloma manj.

Nosečnost
10. 08. 2024 05.00

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko

Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Vzgoja in vrtec
10. 08. 2024 05.00

Kdo so otroci generacije alfa?

Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

Zanositev
30. 06. 2024 05.00

Kdaj je za žensko najprimernejše imeti prvega otroka?

Če ste v reproduktivni dobi in se sprašujete, katera leta so najprimernejša za rojstvo otroka, vam znanstveniki v spodnjih vrsticah ponujajo nekaj odgovorov.

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Porod
17. 05. 2024 04.30

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti

Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Za mami
08. 03. 2024 09.42

Kar 80 odstotkov mam zaposlenih za polni delovni čas

Statistika v Sloveniji je v primerjavi z ostalimi evropskimi državami izjemno dobra. Kar 80 odstotkov žensk z otroki je zaposlenih za poln delovni čas. A kljub temu ostaja splošno prepričanje, da je logično, da bo ženska poskrbela za dom in družino in vzela bolniško odsotnost za nego otroka. Logično je tudi, da ženske vzamejo celoten delež porodniške za skrb za dojenčka. Posledično moški napredujejo hitreje in lažje, imajo višje plače, pozneje višje pokojnine. Kako prekiniti začaran krog?

Za mami
23. 02. 2024 09.27

'No, vidiš ... tega se tvoja mami boji. In to tako, prav zares'

Kako veliki so strahovi matere? S kakšnimi bojaznimi se spopada skozi odraščanje otroka? Majhni otroci, majhne težave. Veliki otroci, velike težave. Tako pravijo. Pa vendar, ko mamica začuti prvi otrokov utrip in še posebej ko ga prvič stisne k svojim prsim, začuti nepopisen strah, da bo del njenega srca za vedno hodil po svetu zunaj njenega telesa. O strahovih, s katerimi se lahko poistoveti vsaka mama, pa je tako lepo v svojem zapisu spregovorila tudi Daniela Bakić.

Vzgoja in vrtec
19. 02. 2024 02.30

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke

Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Zdrav otrok
25. 01. 2024 05.00

Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje

Bolezen rok, nog in ust (ali šesta otroška bolezen) je izjemno nalezljivo virusno obolenje in se prenaša direktno iz osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni dojenčki in vrtčevski otroci, v redkih primerih zbolijo tudi odrasli. Običajno traja od 3 do 5 dni, največ pa do 10 dni, lahko se pojavi skozi vse leto, vendar je pogostejša jeseni in proti koncu leta. Preverite, kako jo prepoznati, kako dolgo traja in kako jo zdraviti.

Novice
06. 12. 2023 05.00

Priljubljena pevka pri 53 letih četrtič noseča

Priljubljena švedska pevka je želela imeti veliko družino – in postati pevka: "Morala sem se precej boriti, da bi uresničila svoje sanje," je priznala.

Zanositev
25. 11. 2023 05.00

Ginekolog razkriva: "36-letnice mislijo, da je plodno obdobje čas, ko imajo menstruacijo"

Zdravniki vse pogosteje svarijo ženske pred nezadostnimi informacijami in nevednostjo glede plodnosti in zanositve, predvsem pa pred nevarnostjo daljšega odlašanja nosečnosti.

Novice
21. 10. 2023 05.00

Za deklico Karolino, ki ima redko bolezen, bo tekel tudi Borut Pahor

Karolina je zvedava in nagajiva štiriletnica, ki ima redko in smrtonosno bolezen, in sicer Cockaynov sindrom tipa B (CSB), ki povzroča pospešeno staranje. Izdelava genske terapije, ki bi lahko ustavila napredovanje bolezni, pa stane kar 2 milijona evrov. In ker starši tega denarja nimajo, v Društvu Viljem Julijan zbirajo denar, s katerim želijo deklici pomagati, da bi čim prej prejela novo gensko terapijo.

Vzgoja in vrtec
19. 10. 2023 05.00

Slikarka Lili: 'Otroku mora biti dolgčas, da se spravi h kreativnosti'

Pravijo, da je razvoj likovnega izražanja v glavnem zapisan v človekovem genetskem zapisu, tam pa je zato, ker je nepogrešljiv pripomoček pri človekovem spoznavnem razvoju. A vendar se poraja vprašanje, ali se umetniški talent rodi z otrokom ali se ga da razvijati in priučiti? Kakšne so prednosti spodbujanja otrokovega umetniškega izražanja in kaj lahko razberemo iz njegovih umetniških del? O vsem tem smo govorili z akademsko slikarko in mentorico slikanja, Lili Hribovšek.

Nosečnost
18. 05. 2023 05.00

Ali shraniti matične celice in zakaj?

V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Za mami
11. 04. 2023 08.18

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'

V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Novice
01. 03. 2023 14.01

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"

Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Zdrav otrok
28. 02. 2023 05.00

5 preprostih načinov za zdravljenje škrlatinke pri otroku

Škrlatinka je pogosta kožna bolezen pri otrocih med 5. in 15. letom starosti. Preberite si pet preprostih načinov, kako lahko pri otroku pomagate ozdraviti škrlatinko.

Prosti čas
26. 11. 2022 05.00

Decembrske družinske aktivnosti

Bliža se veseli december. Mesec, ki je drugačen od ostalih mesecev, predstavlja mir in toplino. To je čas, ki nas še bolj poveže z ljudmi, ki so nam blizu in ki jih imamo radi. Je čaroben, poln upanja in vsega lepega. Dovoljuje nam, da se ustavimo in se osredotočimo na ljudi in stvari, ki jih imamo radi; nase, na svojo družino.

Razvoj in odnosi
25. 10. 2022 05.00

Najpogostejše najstniške tegobe

Najstniško obdobje prinaša veliko izzivov tako za otroka kot tudi za starše. Če v tem obdobju nikakor ne morete pristopiti k otroku in ne veste, kaj se dogaja z njim, ukrepajte. Znakov, ki nakazujejo resne tegobe, nikakor ne podcenjujte. Poiščite vzroke za mladostnikovo vedenje, ugotovite, kakšne težave ga pestijo, in mu pravočasno pomagajte.

Novice
30. 09. 2022 15.48

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok

Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Družina in odnosi
13. 07. 2022 07.55

Zato razvijajte fotografije in naredite albume

Doba hitro razvijajoče tehnologije in spleta je privedla do tega, da smo se nekoliko umaknili od tradicionalnih načinov ohranjanja spominov – razvijanja fotografij in urejanja družinskih albumov. Zakaj je pomembno ovekovečiti prve trenutke življenja otroka in obeležiti njegove pomembne mejnike ter jih uokviriti ali shraniti v družinski album? Preverite.

Intervju
23. 03. 2022 09.59

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'

Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Zdrav otrok
22. 03. 2022 04.00

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih

Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863