Bibaleze.si

dodatek

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Novice
28. 03. 2025 08.01

Toliko znaša dodatek za veliko družino, znan tudi datum izplačila

Dodatek za veliko družino bo letos izplačan 14. aprila. Gre za letni prejemek, ki je namenjen družinam s tremi ali več otroki.

Družina in odnosi
25. 03. 2025 12.50

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?

Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Porodnišnice
06. 03. 2025 05.00

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo

Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Prehrana
03. 02. 2025 05.00

Zdrav in hiter zajtrk za otroke, ki ga priporočajo pediatri

Jutra v družinskih domovih so pogosto zelo kaotična, priprava zdravega zajtrka pa je lahko dodaten izziv. A pravilno uravnotežen obrok je ključnega pomena za otroško energijo in koncentracijo čez dan. Pediatri razkrivajo, katere hitre in hranilne možnosti sami izbirajo za zajtrk – morda vam bodo njihovi nasveti olajšali jutranjo rutino.

Novice
10. 01. 2025 11.52

Datumi izplačil otroških dodatkov 2025

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je objavilo terminski načrt za izplačila socialnih transferjev v letošnjem letu.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Novice
28. 11. 2024 14.33

Starši otrok z Downowim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka

Društvo Downow sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Prehrana
15. 11. 2024 13.09

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo

Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2024 03.00

Vzgojite samostojnega otroka, na katerega se boste lahko zanesli, ko boste stari

Biti starš je najlepše, a tudi najtežje delo. Mame in očetje se vsakodnevno srečujejo z dvomi, izzivi, strahovi in vprašanji, ali pravilno vzgajajo svoje otroke. Da bi staršem olajšali delo, so vzgojitelji zbrali 13 pravil, ki sestavljajo sveti gral vzgoje. To naj bi bilo po njihovem vse, kar morate vedeti o vzgoji otroka ...

Vzgoja in vrtec
16. 10. 2024 05.00

Kaj je biblioterapija za otroke?

Biblioterapija za otroke je oblika terapije, ki uporablja knjige in literaturo za pomoč otrokom pri soočanju z različnimi čustvenimi, socialnimi ali vedenjskimi težavami, ki jih morebiti doživljajo. Na kakšen način poteka, si preberite v spodnjem prispevku.

Prehrana v nosečnosti
10. 10. 2024 02.00

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?

Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Prehrana za dojenčke
07. 10. 2024 01.30

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?

Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Prehrana za dojenčke
20. 09. 2024 04.45

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?

Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Recepti za malčke
16. 09. 2024 05.00

Recept za slastno juho, ki jo otroci obožujejo

Buča je edinstven prehrambeni izdelek, ki vsebuje skoraj vse minerale in vitamine, ki jih pozna človeštvo. Poleg tega ima številne blagodejne lastnosti na zdravje. Priprava bučne juhe je hitra, otroci pa jo naravnost obožujejo.

Prehrana
15. 09. 2024 02.30

Okusne jedi, ki jih naredite iz ostankov otroških kašic

Otroške kašice so lahko odlična izbira za obrok, ki ga vaš otrok z veseljem poje do konca. Vendar pa se pogosto zgodi, da se shramba napolni z lončki hrane, ki jih otrok ne mara ali pa jih je že prerasel. Kaj storiti z vsemi temi ostanki? Ne skrbite, ne bomo vam svetovali, da jih vržete stran! Pripravili smo nekaj ustvarjalnih in uporabnih idej, kako lahko ostanke otroške hrane spremenite v okusne jedi za vso družino.

Prehrana v nosečnosti
04. 09. 2024 03.45

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja

Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Prehrana v nosečnosti
02. 09. 2024 05.00

Zato bi nosečnice morale jesti fige

Nosečnost je posebno obdobje v življenju ženske in ohranjanje zdrave prehrane je ključnega pomena tako za mater kot za otroka. Fige so s svojo bogato prehransko vsebnostjo odličen dodatek k nosečniški prehrani. Tu pa je 10 razlogov, zakaj je lahko uživanje fig med nosečnostjo koristno.

Recepti za malčke
25. 08. 2024 04.15

3 zdrave malice za na plažo, ki jih lahko ponudimo svojemu malčku

V obdobje odraščanja in hitre rasti je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena. Hrana, ki jo malček zaužije, telesu predstavlja hranila, ki jih potrebuje za izgradnjo vseh tkiv. A poleg same količine hrane, je pomembna tudi njena sestava.

Recepti za malčke
01. 08. 2024 05.00

Recepti za sadne torte, ki jih bodo otroci oboževali

Želite svoje otroke vpeljati v slastni svet sadnih tort? Preizkusite teh pet otrokom prijaznih receptov za torte, ki jih je enostavno pripraviti in so polnega ter sočnega okusa.

Prehrana
04. 07. 2024 05.00

Zato morajo bodoče mamice jemati folno kislino

Zdravljenje plodnosti je lahko učinkovitejše s pomočjo folne kisline. Odkrijte pet izjemnih prednosti, ki jih prinaša jemanje tega pomembnega prehranskega dodatka v obdobju pred zanositvijo in med nosečnostjo.

Prehrana za dojenčke
20. 06. 2024 12.35

Ta hrana je za dojenčka lahko nevarna

Prehranjevanje zdravega dojenčka v prvem letu življenja delimo na tri obdobja in v vsakem izmed teh obdobij se je določenim živilom priporočljivo izogibati.

Izleti in počitnice
12. 06. 2024 03.30

Kateri plavalni pripomočki so najboljši za otroke?

Medtem, ko se bliža toplejše vreme in zabavne aktivnosti ob vodah, se boste želeli prepričati, da je poskrbljeno tudi za varnost. Poleg plavalnega tečaja za otroke, je treba poskrbeti tudi za ustrezno, varnostno opremo. A kateri plavalni pripomočki so za otroke najboljši?

Prehrana
28. 05. 2024 04.30

Recept za enega najljubših namazov, ki ga otroci obožujejo

Iščete recept za hitro pripravljen namaz, ki je lahko enostavna predjed ali okusna rešitev za obiske, ki se napovejo v zadnjem trenutku? Potem ste na pravem mestu.

Dojenček
23. 04. 2024 04.00

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob

Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Družina in odnosi
12. 04. 2024 08.38

Toliko znaša dodatek za veliko družino v Sloveniji

Vsaka slovenska velika družina je upravičena do dodatka za velike družine. Katere družine izpolnjujejo pogoje naziva 'velika družina' in koliko znaša dodatek na veliko družino smo vprašali pristojne na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Odgovore si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Recepti za malčke
12. 04. 2024 02.15

Pri kateri starosti lahko otroku ponudite fižol?

Kdaj lahko dojenčki jedo fižol in kako ga varno pripraviti?

Prehrana za dojenčke
02. 03. 2024 03.45

Kako uvajati začimbe in zelišča?

Otroke je najbolje sprva navaditi osnovnih okusov, sčasoma pa lahko obroke občasno in v zmerni, zdravi meri tudi začinite z določenimi zelišči in začimbami.

Prosti čas
01. 03. 2024 05.00

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani

V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863