Bibaleze.si

dojenček ne je goste hrane

Nega in zdravje
26. 03. 2025 05.00

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju

Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Prehrana za dojenčke
03. 11. 2024 02.15

Recept za okusno kašico z bučkami

Želite otroku predstaviti okus bučk? Potem mu iz njih pripravite kašico, vendar jo obogatite še s kakšno sestavino, drugače bo imela preveč pust okus in malega jedca ne boste prepričali, da odpre ust.

Prehrana za dojenčke
19. 10. 2024 04.00

7 živil, ki jih ne smete dajati dojenčku

Teh sedem živil lahko uvedete v dojenčkovo prehrano šele po prvem letu otrokovega življenja.

Prehrana za dojenčke
07. 10. 2024 01.30

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?

Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Prehrana za dojenčke
24. 09. 2024 02.15

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?

Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Prehrana
26. 06. 2024 05.00

To je najljubša hrana dojenčkov

Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Za mami
20. 05. 2024 05.00

Izpolni kviz in preveri, kateri tip matere si

Materinstvo ni služba, niti poklic. Je doživljenjsko poslanstvo, polno izzivov in neznank, s katerimi se pogumno soočamo in spopadamo vsak dan. Ker si želimo biti najboljše mame za svoje otroke. In to tudi smo, prave Super mame! Pa čeprav vsaka malo po svoje. Prav zato smo pripravili zanimiv in zabaven kviz, s pomočjo katerega lahko ugotovite, kateri tip Super mame ste in z malo sreče osvojite še bogato nagrado!

Prehrana za dojenčke
03. 03. 2024 01.30

10 pravil dodajanja goste hrane

Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Prehrana za dojenčke
08. 01. 2024 05.00

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna

Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Za mami
28. 03. 2023 05.00

"Mamice, lahko smo kdaj pa kdaj neurejene"

"Mamice, privoščite si masažo in kozmetičarko", "Ni izgovorov, da niste vsak dan urejene", "V prvi vrsti morate poskrbeti zase, vse drugo bo počakalo" ... Stavki, ki sem jih kot mlada mamica težko poslušala.

Nega in zdravje
08. 01. 2023 05.00

Znaki, da se otrok duši zaradi tujka v dihalnih poteh

Čeprav je bila prijateljica v bližini – v kopalnici je zlagala perilo, medtem ko se je hčerkica igrala v dnevni sobi–, dejansko ni videla, kako in kakšen kovanec je pogoltnila.

Prehrana za dojenčke
07. 09. 2022 08.04

Kako prepoznati alergijo na določeno hrano?

Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Spanje in dojenje
06. 06. 2022 04.15

Tihi refluks pri dojenčku – kako prepoznati simptome?

'Tihi refluks' pogosto težko odkrijemo. Pri običajnem refluksu otrok izloči mleko, ki se je vrnilo iz želodca. Pri tihem refluksu se lahko mleko začne vračati, vendar ne doseže ust, po drugi strani pa se lahko mleko iz želodca vrne v usta in ga dojenček znova pogoltne. Kako prepoznati simtome?

Dojenček
22. 02. 2022 07.58

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku

Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

Recepti za malčke
19. 11. 2021 12.55

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?

Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

Malček
15. 11. 2021 05.45

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom

Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Zdrav otrok
05. 11. 2021 06.00

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru

Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Očkov kotiček
20. 08. 2021 08.13

10 tipov moških, ko postanejo novopečeni očetje

Preverite, če se kot novopečeni očka morda prepoznate v katerem izmed spodnjih opisov.

Prehrana
14. 08. 2021 05.00

Zato morajo dojenčki in otroci jesti meso

Tudi v Sloveniji vse več staršev za otroke pripravlja vegetarijansko in vegansko hrano, čeprav pediatri priporočajo raznoliko prehrano, torej tudi živila živalskega izvora. Zakaj prehrana dojenčka in otrok brez mesa ni primerna in na kaj je treba biti še posebej pozoren, če otrok ne uživa mesa, pojasnjuje doc. dr. Evgen Benedik, klinični dietetik.

Dojenček
06. 10. 2020 07.56

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane

Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Dojenček
24. 08. 2020 08.02

Najprimernejša izbira cuclja, žličke in kozarčka

V otroških trgovinah je izbor pripomočkov za hranjenje naših sončkov, ko so ti dovolj veliki za uvajanje goste hrane, veliko. Kakšni pa bi ti v resnici morali biti? Svetuje vam terapevtka Špela Gorjanc Jazbec.

Prehrana za dojenčke
07. 07. 2020 08.10

Kdaj lahko otroku ponudimo breskev?

Zagotavljanje zdrave, primerne in raznolike prehrane v prvem letu otrokovega življenja lahko znatno vpliva na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je pomembno, da temu namenimo veliko pozornosti.

Spanje in dojenje
29. 05. 2020 10.45

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!

Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!

Nega in zdravje
18. 05. 2020 11.28

To se zgodi med četrtim in šestim mesecem

Imate že vse, kar potrebujete za prihod novorojenčka? Vam je pravkar zmanjkalo otroške hrane ali plenic? Življenje novopečenih staršev je lahko zelo stresno in pomanjkanje časa je zagotovo eden največjih izzivov, s katerimi se srečujejo mamice in očki. Tako je lahko tudi obisk trgovine prava misija nemogoče, če vam že uspe priti do nje, pa se ponavadi zgodi, da zaradi pomanjkanja spanca in nezbranosti hitro kaj pozabite. Poleg tega, kaj kupiti, morate biti pozorni tudi na to, da boste kupili pravo kozmetiko za vašega dojenčka, da boste izbrali prave pleničke in da bo imela hrana vsa hranila, ki jih vaš malček potrebuje. Zato smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali življenje.

Prehrana za dojenčke
31. 03. 2020 16.08

To je izjemno pomembno v boju proti okužbam

Prehrana je ključnega pomena za razvoj dojenčkov in malčkov, še posebej v času izolacije, ko imamo omejen dostop do svežih živil.

Po porodu
27. 01. 2020 08.49

Koliko časa traja čišča in kdaj se pojavi prva menstruacija po porodu?

Na takšna ključna vprašanja, ki se porajajo novopečenim mamicam, nam je odgovorila Gordana Njenjić, dipl. m. s., babica. Opozorila je tudi, kdaj je resnično nujen obisk pri ginekologu.

Bibini svetovalci
08. 11. 2010 10.25

Dojenje šestmesečnika

Lep pozdrav,imam šest mesecov starega sinka,ki se še zmeraj veliko doji,gosto hrano mu sicer že uvajamo,ampak je vseeno veliko na dojki.Dojim ga z nastovkom,ker ga nikakor ne morem odvaditi ali je to ...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835