Bibaleze.si

dojenčku

Zdrav otrok
31. 03. 2025 11.47

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?

Pri deklicah je vnetje pogostejše, ker pogosto pride iz vagine, sečnica (uretra) pa je pri punčkah zelo kratka in bakterije takoj prispejo v mehur.

Prehrana za dojenčke
28. 03. 2025 10.03

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce

Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Šola za starše
28. 03. 2025 09.57

Kaj so temenice?

Ko na dojenčkovem lasišču opazite luskaste, drobne in rumene krastice, vedite, da so to temenice. Nastale so zaradi še vedno prisotnih materinih hormonov. Nekateri otroci pa imajo tudi pozneje te težave, temenice takrat nastajajo zaradi nenehnega potenja v glavo oz. čezmernega delovanja lojnic. Kako se jih znebiti?

Dojenček
27. 03. 2025 05.00

Kdaj dojenček dejansko vidi?

Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Novice
26. 03. 2025 12.04

Lepa zgodba iz Celja: Policisti pomagali nosečnici

Na območju Celja se je odvil nenavaden, a hkrati izjemno srečen trenutek za bodočo mamico, očeta in vse, ki so jima priskočili na pomoč.

Nega in zdravje
26. 03. 2025 05.00

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju

Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Dojenček
25. 03. 2025 05.00

Kdaj dojenčku začeti čistiti zobke?

Dojenčka morate čim prej navaditi na ustno higieno, zato ne čakajte mlečnih zobkov. Dlesni mu lahko čistite, še preden izraste prvi zob.

Dojenček
17. 03. 2025 05.00

To je najslabša hrana, ki jo lahko ponudite vašemu dojenčku

Dojenčki ne potrebujejo veliko kalorij, potrebujejo pa veliko hranljivih in zdravih sestavin. Vendar pa so nekatera živila, ki se običajno ponujajo dojenčkom, v bistvu nezdrava in imajo samo visoko vsebnost kalorij, sladkorja ali soli, hranil pa zelo malo.

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Novice
20. 02. 2025 13.48

Izjemen uspeh: Presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je dosegel izjemen uspeh na področju transplantacij srca, saj so uspešno izvedli presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku.

Resnične zgodbe
20. 02. 2025 05.00

'Kdo potrebuje štorkljo, če imamo za volanom njega'

Iz Hrvaške prihaja lepa zgodba, ki govori o predanosti reševalnega osebja, vse od voznika, do medicinskih sester ter zdravnikov - vsi so bili ključni, da je imela predčasno rojena deklica varen in lep prihod na svet.

Razvoj otroka
14. 02. 2025 05.00

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?

Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Novice
04. 02. 2025 08.25

Dojenčku se je mudilo, rodila kar v domači kopalnici

Porod se lahko včasih zgodi zelo hitro in nepričakovano, kot je doživela tudi mamica iz Strassolda pri Červinjanu. Kljub temu da je mislila, da bo imela dovolj časa za prihod reševalnega vozila, se je njenemu sinu zelo mudilo na svet.

Dojenček
22. 01. 2025 05.00

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'

Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Dojenček
09. 01. 2025 05.00

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob?

Rast prvih zob spremljajo različni simptomi, nekateri dojenčki imajo plenični izpuščaj, drugi so sitni in ne spijo ponoči. Prve zobe dobijo okrog petega meseca, nekaterim pa ne zrastejo tudi do devetega.

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Novice
03. 01. 2025 13.08

Pri neverjetnih 61 letih je povila svojega prvega otroka

V Skopju je 61-letna Makedonka rodila svojega prvega otroka, s čimer je postala najstarejša novopečena mama v Severni Makedoniji. Zdravemu dojenčku sta skupaj z njegovim 65-letnim očetom nadela ime Petar.

Prehrana
17. 12. 2024 04.58

Kako prilagoditi prehrano glede na starost dojenčka?

Ker je uvajanje goste hrane pri dojenčku za marsikaterega starša stresno, smo za vas pripravili smernice prehranjevanja in uvajanja goste hrane, ki vam bodo pomagale pri prilagoditvi prehrane vašega dojenčka glede na njegovo starost.

Nega in zdravje
10. 12. 2024 04.20

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Nega in zdravje
28. 11. 2024 04.00

Zato je kokosovo olje tako koristno za otroško kožo in lase

Ste vedeli, da je kokosovo olje glede na učinkovine, ki jih ima, dejansko podobno materinemu mleku? V tokratnem prispevku navajamo glavne značilnosti in razloge, zakaj je ta super sestavina še posebej uporabna za nego dojenčkove kože in las.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Dojenček
09. 11. 2024 05.00

Kdaj lahko dojenček začne piti vodo?

Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Spanje in dojenje
05. 11. 2024 01.00

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?

Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Nega in zdravje
03. 11. 2024 04.00

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?

Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Nosečnost
26. 10. 2024 02.00

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo

Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Prehrana
19. 10. 2024 05.00

Ideja za sladico: pečene banane

Prav gotovo ste kdaj že poskusili pečene banane v kateri izmed kitajskih restavracij. Gre pa pravzaprav za zdravo sladico, ki jo je povsem enostavno pripraviti, zato jo lahko tokrat naredite kar doma.

Prehrana za dojenčke
19. 10. 2024 04.00

7 živil, ki jih ne smete dajati dojenčku

Teh sedem živil lahko uvedete v dojenčkovo prehrano šele po prvem letu otrokovega življenja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835