dojenje po porodu

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo
Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Kako se učinkovito pripraviti na prihod otroka?
Dobro je, da se starši pred prihodom otroka čim bolje pripravijo. Na ta način so lahko veliko bolj samozavestni in suvereni, prehod v starševstvo pa je olajšano. Preberite si napotke, s katerimi se boste počutili organizirane in pripravljene na dogodek, ki vam bo za vselej spremenil življenje: rojstvo otroka.

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

"Počutila sem se, kot da umiram": zvezdnica o paničnem napadu po porodu
Materinstvo prinaša ne le brezmejno ljubezen, temveč tudi številne izzive, ki jih pogosto skrivamo pred svetom. Poleg sreče se mnoge mame srečujejo z izčrpanostjo, tesnobo in občutkom osamljenosti. Priznanje teh težav je ključno, saj pomaga odpravljati stigme in spodbuja podporo, ki jo mame potrebujejo.

Porodnišnica Maribor: kraj, kjer se rojeva novo življenje
Porodnišnica Maribor se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo v leto 1928. Današnja stavba, ki je svoja vrata odprla leta 1991, je ob odprtju predstavljala vrhunec medicinske infrastrukture. Danes z uvajanjem sodobnih metod in tehnologij zagotavljajo najboljšo možno oskrbo za nosečnice, porodnice in novorojenčke.

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?
Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Kaj vse se spremeni po otrokovem rojstvu?
Rojstvo otroka prinaša v življenje staršev globoko transformacijo. Občutek ljubezni, veselja in izpolnjenosti se prepleta z izzivi, prilagoditvami in novimi odgovornostmi. Čeprav je vsak starševski par drugačen, so določene spremembe po rojstvu otroka skoraj univerzalne. Te spremembe vplivajo na vaše vsakdanje življenje, odnose, prioritete in celo na vaše dojemanje sveta.

Kako se lahko mamice pripravijo na carski rez?
V določenih situacijah je porod s carskim rezom najvarnejši način poroda za vašega otroka. Kaj bi morale vedeti mamice, ki imajo vnaprej dogovorjen porod s carskim rezom? Preverite.

Murskosoboška porodnišnica: domačnost, toplina in skrb v prvih trenutkih življenja
Sodobni prostori, prijazno osebje in celovita strokovna podpora v murskosoboški porodnišnici zagotavljajo porodnicam, novorojenčkom in družinam lepe prve družinske trenutke v okolju, ki daje občutek domačnosti in topline.

Telesne in duševne spremembe, ki lahko sledijo po porodu
Vsaka posameznica drugače doživlja izkušnjo nosečnosti in poroda. Pri prav vsaki izmed njih pa se odvijajo določeni procesi in spremembe, ki so lahko tako fizične kot duševne narave. Preverite, za katere spremembe gre.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Trboveljska porodnišnica: majhnost jemljejo kot prednost
V trboveljski porodnišnici se ponašajo z osebnim pristopom in kontinuirano babiško obravnavo – iste babice spremljajo nosečnico skozi celotno pot od zanositve do poroda. Njihova posebnost je program za shranjevanje popkovnične krvi in tkiv popkovnice.

Kranjska porodnišnica: prvi trenutki so lahko ujeti v fotografski objektiv
V kranjski porodnišnici zagotavljajo celostno oskrbo in podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam tako med kot tudi po porodu. Naučijo jih pravilnega pestovanja, rokovanja z novorojenčkom in nameščanja v lupinico za odhod domov. Lepa novost pa je možnost profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

5 stvari, ki jih potrebujete za v porodnišnico
Pri prvem porodu prav gotovo večina mamic s seboj v porodnišnico prinese potovalno torbo in vse možne pripomočke. Po prvi izkušnji pa spoznajo, da je pomembneje vzeti s seboj nekatere koristne stvari, med katerimi ne sme manjkati naslednjih pet.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Je dojenje res učinkovita kontracepcija?
V Sloveniji kar dva odstotka žensk zanosita v šestih mesecih po predhodnem rojstvu. Mnogi pari pa se ob tem še vedno sprašujejo, ali je dojenje učinkovita kontracepcija in kako deluje na ovulacijo.

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?
Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije
V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

Shujševalne diete takoj po porodu?
Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

7 čustev po porodu, na katere vas niso opozorili
Vsakdo ima določene nasvete, kaj lahko pričakujete med nosečnostjo, vendar je malo ljudi, ki govori resnico o čustvenem vrtiljaku, ki vas čaka po porodu. Mlada mamica je tako izpostavila nekaj občutkov, s katerimi se je srečala po rojstvu.

Kaj morate vedeti o dojenju z majhnimi prsmi
Da, osebe z majhnimi prsmi lahko uspešno dojijo in ne, velikost dojke ne vpliva na količino materinega mleka.

Porodnišnica Jesenice: strokovna podpora, varnost, udobje in osebni pristop
V porodnišnici Jesenice si z vso skrbnostjo prizadevajo za toplino, individualiziran pristop in vrhunsko oskrbo. Vsako mamico in novorojenčka spremljajo z nežnostjo in strokovnostjo, pri čemer je njihova največja želja, da se oba vseskozi počutita udobno in varno. Z osebno podporo in predanostjo želijo zagotoviti, da bo porod čim lepša izkušnja.

Nujna živila, potrebna pri prehrani doječih mater
Dojenje je eno prehransko najzahtevnejših obdobij v življenju ženske. Doječe matere potrebujejo dodatne kalorije in hranila, da zagotovijo, da lahko njihovo telo proizvede ustrezno količino materinega mleka in pri tem ostane zdravo. Uravnotežena prehrana ne podpira samo zdravja matere, temveč zagotavlja tudi potrebna hranila za rast in razvoj otroka. A katera so tista živila, brez katerih v času dojenja ne gre? Preverite.

Kaj lahko pričakujete na posvetu z babico?
Nosečnicam in njihovim spremljevalcem v slovenskih porodnišnicam po novem omogočajo tudi posvet z babico ali babičarjem. Število posvetov se razlikuje od porodnišnice do porodnišnice. V porodnišnici Trbovlje tako omogočajo dva posveta. Kaj lahko nosečnice izvedo na posvetih, kako potekajo posveti in čemu so namenjeni, pa nam je pojasnila diplomirana babica Mojca Zemljak Ferenc.

Seznam stvari, ki jih boste potrebovali ob rojstvu otroka
Ker se vsaka mama rada dodobra pripravi na prihod svojega dojenčka, še posebej, če je to prvi otrok, smo za vas pripravili seznam vseh pripomočkov in opreme, ki pridejo v poštev pri pripravah. Da boste popolnoma pripravljeni in brezskrbni, sledite spodnjim navodilom.

Darilo za baby shower: Kaj si mame resnično želijo?
Ko gre za praznovanje prihoda otroka, je izbira popolnega darila za bodočo mamo v veselje in izziv. Z neštetimi možnostmi, ki so na voljo, je nujno izbrati nekaj, kar je edinstveno, hkrati pa poskrbi za praktične potrebe družinice. Poskušali bomo izpostaviti nekaj najbolj zaželenih daril ob rojstvu otroka, ki jih mame resnično cenijo.