dojenje v preteklosti

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Ideje, kako izkoristiti zadnje tedne nosečnosti
Začetek nosečnosti je razburljiv, nekje na sredi ujamemo ritem, konec nosečnosti pa se zdi, kot bi namesto tednov minevala leta. Zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako preživeti zadnje tedne nosečnosti, da bo čas pričakovanja minil hitreje.

Mama, ki doji tuje otroke - da ali ne?
Mnogi menijo, da je dojenje tujega otroka nenaravno, saj je le malo stvari bolj intimnih kot to. Veliko mamic ga šteje za najbolj dragocene trenutke, ki jih delijo s svojim otrokom, zato morda ne razumejo zakaj bi njihovega otroka dojila druga ženska. A življenje nas privede do različnih, včasih neželenih in neprijetnih situacij. In takrat posegamo tudi po mnogih alternativah.

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?
Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki
Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.

Ashley Graham pokazala, kako doji svoja dvojčka
Ashley Graham, priznana manekenka in mama treh sinov, je velika zagovornica dojenja. Tokrat je navdušila s fotografijo, na kateri doji svoja dvojčka, Romana in Malachija.

'Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar'
"Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar," se je zadnjič pošalil novopečeni očka. "Sinko ni zadovoljen, če sedim. Z njim v naročju moram stati in ga stoje pestovati, da preneha jokati in se dokončno potolaži," je opisal. Ni edini, ki je opazil, saj starši res lahko pogosto vidimo, kako dojenčki običajno prenehajo jokati, ko jih vzamemo v naročje, jih stoje pestujemo in nežno zibamo v hoji sem ter tja. Vzrok za tovrsten odziv so iskali tudi v raziskavi.

Porod kot najbolj travmatična izkušnja
Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?
Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

Beckhamova hči praznuje 9. rojstni dan
Po treh sinovih je eden najslavnejših nekdanjih nogometašev na svetu pred devetimi leti svetu srečen sporočil, da pričakuje še hčerko. Z ženo Victorio Beckham sta malo Harper pozdravila 10. julija 2011, vse od takrat pa Beckham ne skriva, kako jo obožuje. Včasih je poskrbel celo za neodobravanje javnosti.

Imam prsne vsadke. Zanima me, ali lahko dojim?
Če ste imeli operacijo, vas verjetno zanima, ali boste imeli možnost dojiti dojenčka. Mamica seveda to lahko počne, zato pred zanositvijo odstranitev prsnih vsadkov ni potrebna. O tem, ali lahko nastanejo kakšne težave in ali prsni vsadki vplivajo na laktacijo, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Zvezdnica o dojenju 4-letne hčerke: 'Sesaj, kolikor želiš'
Tako kot vse mame tudi Coco Austin želi svoji 4-letni hčerki Chanel posvetiti čim več časa. Štiridesetletna mamica je tako na Instagramu objavila fotografijo njunega dojenja, zraven pa zapisala, kako pomembna je vez matere z otrokom.

Je joga primerna tudi za doječe mame?
Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, nam je pojasnila, da od štiri do šest tednov po porodu mamice lahko začnejo s telovadbo. Zelo priporoča jogo, ker blagodejno vpliva na telo in duha. Z njo se lahko brez skrbi ukvarjajo tudi doječe mame, saj se okus, sestava in vonj mleka zaradi potenja in vadbe ne spremenijo.

Veseli, obenem pa težki trenutki za Ano
Ana Rozman je mamica dvoletnega Nika in brez dlake na jeziku pove, da včasih pridejo takšni trenutki, ko potrebuje odmor, pomoč. Naučila se je, da sama sebi prizna, da ne zmore, kar pa ne pomeni, da je šibka, ampak je to njena resnica in zaradi tega ni nič slabša. Takrat prosi partnerja, da poskrbi za sina, sama pa gre pred blok in se nadiha svežega zraka. Se umiri in je pripravljena na nove izzive, ki jih prinaša materinstvo.

Dolgotrajno dojenje pri otroku občutno poveča možnosti za nastanek kariesa
Dolgotrajno dojenje za več kot dvakrat poveča možnosti za nastanek kariesa pri otrocih, je pokazala najnovejša študija, ki so jo v Braziliji izvedli znanstveniki avstralske univerze. Raziskovalci sicer verjamejo, da takšna povezava obstaja le, kadar so tudi druge okoliščine, v katerih otroci odraščajo, 'manj zdrave'.

Dude in cuclji
Naj jih obožujete ali ne marate, starši dude, cuclje ali druge pripomočke za pomirjanje uporabljajo že stoletja za dojenčke in malčke. Čeprav nekateri ne bi mogli preživeti niti dneva, ne da bi svojemu dojenčku dali dudo, nekateri zdravstveni delavci in starši močno nasprotujejo njihovi uporabi.

Dojenčki rasli ob osličjem mleku
V literaturi se pogosto pojavlja legenda o Kleopatri, ki se je za lepo in sijočo kožo kopala v mleku oslic. Vendar pa to mleko ni dobro le za kožo, temveč tudi za zdravje.