dojkah

Te čaje lahko pijete v nosečnosti
Če ste noseči in želite v tem obdobju življenja popaziti na zdravje ter si olajšati nosečniške težave na naraven način, si lahko pri tem pomagate tudi s pitjem različnih zeliščnih čajev. Preverite, kateri čaji so primerni za nosečnice in katerih se je dobro izogibati.

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje
Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Je po tragični izgubi žene in sina zvezdnik končno našel novo ljubezen?
Smrt prve partnerice, sina in žene so globoko zaznamovale njegovo življenje, vendar se zdi, da je hollywoodski zvezdnik zdaj pripravljen ponovno odpreti srce ljubezni. Po smrti žene se je namreč povsem posvetil vzgoji otrok, a zdaj naj bi bil znova pripravljen dati priložnost ljubezni.

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem
Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Dojenje ne bi smelo biti boleča izkušnja, opozarja svetovalka
Svetovalka za dojenje je razkrila zlata vredne trike, ki lahko pomagajo omiliti bolečine med dojenjem.

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo
Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Kaj, če nosečnica pade in se udari?
Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Vloge imunskega sistema v otrokovem življenju ni mogoče preceniti. Je prva obrambna črta pred neštetimi patogeni in izzivi, ki jih predstavlja svet, zato je še kako pomembno, da ga čim prej začnemo krepiti. A kako? Preverite nekaj nasvetov.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Kakšne spremembe se zgodijo v prvih treh mesecih nosečnosti?
Ste noseči ali pa to načrtujete? Preberite, kaj lahko pričakujete v prvih mesecih nosečnosti in kateri so prvi simptomi, ki vam bodo razkrili, da pod vašim srcem bije še eno drobceno srce.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic
Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki
Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Seznam stvari, ki jih mamica potrebuje po porodu
Porod je svojevrstna izkušnja za vsako posameznico in niti eden ni enak drugemu. A mamice se po porodu soočajo s podobnimi težavami in situacijami, zato je dobro vedeti, kaj potrebujete ob sebi za lajšanje teh okoliščin. Za vas smo pripravili kratek seznam.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Kako prepoznati in zdraviti vnetje dojk pri dojenju?
Dojenje otroka lahko na začetku prinese marsikateri izziv: od zapoznelega presežka mleka, razpokanih in bolečih bradavic, trdih in bolečih dojk ter mastitisa do utrujenosti in izčrpanosti matere. Pomembno je, da pri dojenju vztrajate in usvojite ritem ter čim prej preprečite ali odpravite vnetne procese v dojkah. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem.

'Mami, ali veš zakaj si utrujena?'
Zjutraj si skuhaš in naliješ kavo v skodelico, čeprav že vnaprej veš, da ti je ne bo uspelo spiti ... Preberite si ganljivo pripoved o mami.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Kaj se dogaja z materinima dojkama po rojstvu otroka?
Že v drugem trimesečju nosečnosti se določene spremembe, ki se dogajajo v ženskih dojkah, da bi se pripravile na izločanje mleka, končajo in dojke so pripravljene na dojenje. Visoka raven progesterona v krvi preprečuje nastajanje mleka, toda nosečnica lahko opazi, da iz dojk že priteče kakšna kaplja kolostruma, ki je tekoč in prozoren, včasih tudi gost in bel.

Materino bitko z rakom delila s svetom
Konec tedna je minil v znamenju glasbenega dogodka One World Together At Home, ki ga je v boju proti koronavirusu s Svetovno zdravstveno organizacijo pripravila pevka Lady Gaga, na njem pa je kar iz svojih dnevnih sob in domačih studiev nastopilo na desetine svetovnih glasbenih zvezd. Med njimi je bila tudi Taylor Swift, ki je svoje oboževalce presenetila z izbiro pesmi.

'Vračam se v službo, a še vedno dojim. Kako naprej?'
V uredništvo Bibaleze.si smo dobili pismo, v katerem nam je mamica postavila vprašanje: ''Ta teden se vračam v službo. Otrok je star 11 mesecev. Kako naj se organiziram z dojenjem? Zdaj sva se dojila brez reda, urnika. Tudi gosto hrano je. Ali mislite, da bo dovolj zjutraj in zvečer? Ali naj ga dojim popoldne in ponoči? Bo to prevečkrat? Naj si med službo izčrpam mleko? Imam ga dovolj. Hvala za nasvet!'' Posredovali smo ga svetovalki za dojenje Aleksandri Brlan.

Vse o dojenju
Ob tednu dojenja smo zbrali vse članke, v katerih boste dobili koristne nasvete o dojenju. Na vprašanja, kaj storiti ob bolečih bradavicah, kako pospešiti laktacijo, kakšni so znaki mastitisa ... so odgovorili številni strokovnjaki.

Mleko brizga
Spoštovana! Polno dojim trimesečnega sina, hraniva se čez dan na 2-3 ure, ponoči pa je pričel spati in tako ne dojim tudi po 5,6 ur. Rezultat je seveda popolnoma trda, boleča dojka, mleka je toliko, d...

Za ženske je najbolj usoden rak dojk
Število rakavih obolenj kljub boljši preventivi in zgodnejšemu prepoznavanju bolezni po svetu narašča. Bolezen bo letos terjala skoraj deset milijonov življenj, opozarja novo poročilo Mednarodne agencije za raziskave raka (IARC).

Biti patronažna medicinska sestra v Sloveniji ...
Na koga naj se obrne mamica s tisoč in enim vprašanjem, ko pride iz porodnišnice z novorojenčkom? V veliko pomoč ji je lahko poleg njene mame, tašče, prijateljic, ki že imajo otroka, tudi izkušena patronažna sestra, ki jo obišče že prvi dan po prihodu domov.

Takšna zaščita pred nezaželeno nosečnostjo več kot 99-odstotno učinkovita
Intrauterini sistem (IUS) je kontracepcijsko sredstvo, ki ženskam zagotavlja več kot 99-odstotno učinkovitost od tri do pet let. Čeprav so mnoge prepričane, da je le za tiste, ki so že rodile, to ne drži. Primeren je za ženske vseh starosti in tudi tiste, ki še niso postale mame.

Dolgotrajno dojenje pri otroku občutno poveča možnosti za nastanek kariesa
Dolgotrajno dojenje za več kot dvakrat poveča možnosti za nastanek kariesa pri otrocih, je pokazala najnovejša študija, ki so jo v Braziliji izvedli znanstveniki avstralske univerze. Raziskovalci sicer verjamejo, da takšna povezava obstaja le, kadar so tudi druge okoliščine, v katerih otroci odraščajo, 'manj zdrave'.