dokazali

Lepa zgodba iz Celja: Policisti pomagali nosečnici
Na območju Celja se je odvil nenavaden, a hkrati izjemno srečen trenutek za bodočo mamico, očeta in vse, ki so jima priskočili na pomoč.

Objem staršev je najboljše 'zdravilo' za otroka
Vsak, ki prihaja iz funkcionalne in tople družine, prav dobro ve, kako izjemno pomirjujoče lahko deluje materin ali očetov objem ob trenutkih slabosti, nemoči ali žalosti. Včasih se zdi, da ko nas objameta mama ali oče, vse težave izginejo in svet se za trenutek zdi bolj varen. Je res?

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom
Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Težave v službi kot posledica vzgojnega stila staršev
Zanimivo je, da odraslim, ki se zavedajo pomena starševske ljubezni in naklonjenosti ter so karierno in finančno uspešni, ekonomsko stanje ni več tako pomembno, ampak skrbijo za čustva svojih otrok.

Ali med nosečnostjo res rastejo stopala?
Izsledki raziskav so dokazali, da se v obdobju nosečnosti stopala res povečajo. Preverite, zakaj.

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?
Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Kakšen je priporočljiv razmik med dvema nosečnostima?
Vsaka nosečnost je naporna za telo nosečnice, zato je pomembno, da si vzamemo dovolj časa za okrevanje, predvsem pa, da se popolnoma regeneriramo. Vsekakor je odločitev vaša, vendar pa je priporočljivo upoštevati tudi nasvete in mnenja strokovnjakov.

Vsake stote ženske porod sploh ne boli
Kakšni spomini vas prevevajo, ko se spomnite na porod? Seveda tisti najlepši, ko v roke prvič dobite svojega otroka, a sam porod številne opisujejo kot izredno stresno in bolečo izkušnjo. Obstajajo pa srečnice, ki jih porod sploh ne boli. Strokovnjaki, ki so z novo raziskavo odprli vrata številnim novim možnostim v svetu farmacije, ta pojav opisujejo kot naravno epiduralno anestezijo, ki pa se sicer smatra kot napaka.

Slovenski pediater: 'Bolni otroci naj ostanejo doma'
Pediatri opažajo porast okužb s sezonskimi virusi pri otrocih. Ob tem pediater in predsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš opozarja, da naj bolni otroci ostanejo doma in s tem preprečijo širjenje okužb.

Enostavna rešitev za večjo varnost otrok v osnovnih šolah
Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

4 napake, ki jih delamo pri razvijanju otroške kreativnosti
Številne raziskave so pokazale, da v zadnjih tridesetih letih kreativne sposobnosti otrok precej upadajo. Na to naj bi vplivalo več različnih dejavnikov, pa tudi napake, ki jih pri vzgoji in usmerjanju otroka delamo starši. Več v spodnjih vrsticah.

Tako boste vzgojili empatičnega otroka
Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Zakaj je pomembno redno čiščenje noska?
Prej ali slej se dojenčkih prehladijo in se jim zamaši nosek. Redno čiščenje noska pa pri otroku lahko prepreči marsikatero okužbo.

Otroci preživljajo vedno več ur na dan tako, da strmijo v zaslon
Digitalne tehnologije nam danes olajšujejo marsikateri aspekt življenja, zato kaj hitro pozabimo posvečati pozornost negativnim posledicam, ki jih prinaša prekomerna izpostavljenost zaslonom. Še posebej ranljiva skupina so predšolski otroci. V dokumentarcu Generacija pred zasloni, ki si ga lahko ogledate na VOYO, lahko izveste, kakšne strukturne spremembe v možganih in pri obnašanju otrok prinaša neustrezna raba digitalnih tehnologij, kako neustrezno rabo sploh prepoznati in kako jo lahko zamenjamo z zdravimi digitalnimi navadami.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Jantarjeva ogrlica: zdravilna ali nevarna?
Veliko staršev, v želji da bi omilili otroku bolečine pri izraščanju zob, posega po jantarjevih ogrlicah, ki jih malim dojenčkom nadenejo okrog vratu. O njih se pogosto razpravlja na forumih in Facebookovih straneh. Številni starši pa se odzovejo po načelu "če ne pomaga, tudi škoduje ne", kar seveda ne drži.

Za starše: Zakaj je medsebojna nežnost tako pomembna?
Prihod dojenčka vnese v partnerski odnos nov val, pogosto tudi poln stresnih trenutkov. Kako negovati in ohraniti povezanost s partnerjem in zakaj je to tako zelo pomembno?

Pink in mala Willow navdušili z nastopom
Priljubljena pevka Pink svojo izvirnost in kreativnost ne vnaša le v šovbiznis, temveč tudi v svoje družinske odnose. Kako močno sta povezani s hčerkico Willow, pa sta dokazali na skupnem nastopu na prireditvi Billboard Music Awards, s katerim sta naravnost navdušili.

Dvojčici rodili v razmiku le 35 minut
Vez med dvojčki je prav gotovo nekaj posebnega. To sta vnovič dokazali tudi sestri iz Južne Karoline, ki sta rodili v razmiku le 35 minut.

Najpogostejši miti in resnice o partnerski zvezi
»Pa saj ga bom sčasoma spremenila,« je eden izmed največjih mitov, v katerega verjamejo ženske na začetku zveze. Spoznajo moškega, ki je naklonjen varanju, alkoholizmu ali nasilju, in menijo, da se bo sčasoma to spremenilo zaradi naklonjenosti, ljubezni in podpore, vendar temu žal ni tako.

Za vse starše, ki letos prvič uvajajo otroka v vrtec ali v šolo
Ali gre tudi vaš otrok letos prvič v vrtec ali šolo? Gre za velik korak malega otroka, ki zdaj, še toliko bolj, potrebuje vašo ljubezen, skrb in pozornost.

Lajšanje motnje ADHD
Hiperaktivnost oziroma motnjo ADHD naša družba sprejema kot motečo; v drugi kulturi bi bil lahko tak posameznik izjemen. Za lajšanje motnje pedopsihiatri pogosto predpisujejo psihostimulanse, ki pa so za mnoge sporni.

Kako prepoznamo nezvestobo?
Za dober odnos sta vedno potrebna dva, le eden pa je dovolj, da se v odnosu ne počutimo dobro. Zato je v odnosu pomembno začeti pri sebi - spoznati sebe; kdo sem, kaj si želim, kaj mi je všeč, kaj v odnosu toleriram in česa ne. Ko posameznik spozna sebe, je pomembno, da se dovoli spoznati tudi drugemu. To je tvegano, saj se lahko prebudijo mnogi strahovi »kaj če me ne bo razumel, kaj če me bo ranil, kaj če ...«.

Od zdaj naprej ne boste več metali stran porabljenih rolic papirja
V času karantene so bili ljudje nadvse kreativni. Splet so preplavili različni posnetki, ki so vedno znova dokazali, kako lahko nekaj več prostega časa vpliva na ljudi tudi pozitivno, saj v tem času lahko ustvarjajo, se družijo s svojimi bližnjimi in realizirajo svoje ideje. Nas pa je naravnost navdušila ideja za frizuro, ki jo lahko ustvarimo s pomočjo porabljenih rolic toaletnega papirja.

To so otroci, ki bodo nekoč prevzeli evropske kraljeve prestole
Včasih se zdi, da je britanska kraljeva družina edina takšna vrste, saj njeni člani pogosto poberejo pozornost svetovnih medijev, a po svetu je še ogromno kraljevin, kjer na prestol čakajo mladi. Kdo so otroci in mladostniki, ki bodo čez nekaj let krojili podobe svojih držav?

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju
Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.

Tajda Lah: Pomembno je, da po porodu ne pozabimo na svoje partnerje
Tajda Lah je bila pred leti okronana za Kraljico Slovenije, trenirala je ples in se ukvarjala z modelingom, danes pa je 23-letnica predvsem skrbna mamica malemu Lucasu. Prihaja iz Maribora, kjer sta si z dolgoletnim partnerjem in nogometnim vratarjem Matkom Obradovićem ustvarila dom in kjer družinica te dni preživlja karanteno. Kot nam je zaupala v pogovoru, si poskušajo čas zapolniti z različnimi dejavnostmi in ker njen srčni izbranec trenutno nima treningov, ji je vsekakor lažje. "Sem že zelo srečna, če si lahko v miru umijem lase, pospravim po hiši in grem v miru na stranišče," prizna Tajda, mi pa smo prepričani, da se boste v tem našle tudi ve.

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Kaj vse lahko škoduje plodu? Kaj smete in česa ne smete početi?
Iskrene čestitke! Noseči ste. Zdaj se vam bodo začela porajati vprašanja, kaj vse lahko škoduje plodu, kaj smete in česa ne smete početi. Zbrali smo nekaj odgovorov.