Bibaleze.si

doktorica

Partnerski odnosi
11. 02. 2025 05.00

Valentinovo brez stresa: preprosti nasveti za novopečene starše

Ko postanemo starši, to prinese številne izzive – neprespane noči, skrbi in manj časa za romantiko. Valentinovo je tako lahko lepa priložnost, da se spomnite, zakaj ste se zaljubili, in skupaj praznujete svojo ljubezen. Tukaj je nekaj nasvetov, kako ohraniti iskro v ljubezenskem odnosu, kljub starševskim odgovornostim.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Porodne zgodbe
06. 09. 2023 09.47

Mama med nujnim poletom z Raba rodila kar v helikopterju

Po poročanju hrvaških medijev je deklica po imenu Lara prišla na svet le šest minut pred pristankom helikopterja na reškem heliportu Delta. Tako za mamico kot dojenčico se je vse dobro izšlo.

Vzgoja in vrtec
11. 02. 2023 05.00

'Moj otrok se v vrtcu prepira, tepe, grize ... Kaj naj naredim'

Otrok se v vrtčevski skupini ves čas prepira z določenim otrokom. Ali se tepeta ali zmerjata. Kako lahko starši pripomorejo k temu, da se bosta bolje razumela? Ali bi bilo dobro, da se obe družini večkrat družita? Je priporočljivo, da starši v takšnem primeru sodelujejo z vzgojiteljico in skujejo načrt, kako bosta otroka 'sobivala' ali postala prijatelja brez izgredov?

Družina in odnosi
04. 11. 2022 05.00

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri

Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Nosečnost
27. 05. 2021 08.10

Kaj čuti otrok v trebuhu, ko se smejete?

Občutek sreče in zdravje sta tesno povezana. Kadar smo srečni in izpopolnjeni, to namreč blagodejno vpliva na naše telo, medtem ko lahko stres povzroči marsikatero zdravstveno težavo. To morate imeti v mislih zlasti v obdobju nosečnosti.

Malček
05. 03. 2021 12.15

Najlepše otroške slikanice, ki jih morate prebrati

Branje otrokom posredno pomeni, da smo si vzeli čas zanje in smo z njimi pripravljeni deliti svoje znanje. S tem pa jim dajemo tudi občutek, da jih imamo radi. Da bi bila izbira knjig, ki jih boste brali skupaj s svojimi malčki ob večerih lažja, smo v uredništvu za vas izbrali odlične predloge, ki vas bodo prav gotovo navdušili.

Vzgoja in vrtec
26. 08. 2020 08.18

Otrok gre vrtec, a še ne hodi. Kaj zdaj?

Da potolažimo mame, ki se po porodniškem dopustu vračajo v službo ... Nekateri otroci gredo pri 11 mesecih v jasli. Takrat nekateri še ne hodijo, ampak kobacajo, se plazijo. Mame je strah, kako bodo funkcionirali v skupini, v kateri so že otroci, ki hodijo. Kaj bodo sploh lahko počeli? Kako bodo šli ven? Ali jim bodo pri vsem pomagale vzgojiteljice: pri hranjenju, oblačenju, umivanju ...?

Novice
08. 04. 2020 15.08

Jutranja tabletka je eden najbolj iskanih izdelkov v samoizolaciji

Državljani skoraj vseh evropskih držav se že več tednov zadržujejo v samoizolaciji doma, sicer pa dom zapuščajo le za najnujnejše opravke. Kot kažejo statistični podatki, pa je močno v porastu obisk lekarn, a ne zaradi zaščitnih mask, temveč zaradi jutranje tabletke.

Bibini svetovalci
09. 12. 2019 13.03

Strah pred bruhanjem

Andreja Poljanec, psihologinja, specialistka in doktorica zakonske in družinske terapije

Zdrav otrok
17. 10. 2019 08.02

Preprečite najpogostejšo težavo v ustih

Skrbite za popolno ustno higieno? Ste dober vzgled otrokom in si očistite vse kotičke v ustni votlini pravilno? Od 15. oktobra do 15. novembra poteka 16. vseslovenska akcija Zdrave dlesni, s katero želijo ozaveščati o pomembnosti preventive in preprečitvi najpogostejše težave v ustih – krvavitvi dlesni.

Resnične zgodbe
10. 06. 2019 07.59

Ganljiva slovenska oddaja, o kateri se veliko govori

Oddaja Delovna akcija dosega izjemno gledanost. Kaj družinam pomeni prenova doma? Prisotna so močna, ganljiva čustva vseh družinskih članov, pa tudi gledalcev, vseh, ki pomagajo pri tem projektu. Zakaj takšna akcija prebudi tako močna čustva v ljudeh? Družine, starši, otroci dobijo popolnoma prenovljen dom, marsikomu pa še ostanejo težave, kot sta brezposelnost in zdravje. Jim takšno dejanje vlije moč, upanje za naprej? Verjeti začnejo, da jih čaka lepša prihodnost in da se bo sčasoma vse uredilo. Kakšno upanje, voljo do življenja nudi takšna majhna, a pravzaprav ogromna sprememba? O tej tematiki se je razpisala doc. dr. Andreja Poljanec, psihologinja in specialistka ter doktorica zakonske in družinske terapije.

Bibini svetovalci
23. 04. 2019 09.11

doc. dr. Andreja Poljanec, psihologinja in specialistka ter doktorica zakonske in družinske terapije

Bibina svetovalka je psihologinja in specialistka, doktorica zakonske in družinske terapije, strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok. S sodelavci je ustanovila Študijsko-raziskovalni center za družino, kjer je strokovna vodja.

Bibini svetovalci
09. 04. 2019 15.42

as.dr. Lucija Hrovat, doktorica znanosti iz zakonske in družinske terapije

Lucija Hrovat je Bibina svetovalka, doktorica znanosti iz zakonske in družinske terapije, vzgojiteljica predšolskih otrok ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Bibini svetovalci
24. 08. 2012 08.43

Nosečniški diabetes

Pozdravljeni, sem v 32. tednu nosečnosti. Že 6tednov imam odkrit gestacijski diabetes (sem na dieti in inzulinu), s tem imam v večini primerov urejen sladkor. Že dvakrat sem imela povešane vre...

Bibini svetovalci
10. 05. 2004 11.52

Bolečine v kolenu in komolcu

ZDRAVO.NAJPREJ SEM ZAČUTILA BOLEČINE V KOLENU. SEDAJ IMAM BOLEČINE TUDI V OBEH KOMOLCIH IN ZAPESTJU.IMAM OBČUTEK KOT DA MI VSE SKUPAJ ŽARI. BILA SEM NA PREGLEDU ZA KOLENO, DOKTORICA JE DEJALA DA JE VN...

Zdrav otrok
05. 01. 2018 08.14

Vse o najpogostejših otroških boleznih

Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Najstniki
13. 03. 2018 08.08

'Peljite otroke vsak dan v naravo.'

Če bi se otroci več igrali zunaj s svojimi vrstniki in če bi doma zagotovili osnovne potrebe po varnosti, ljubezni, sprejetju, dobri samopodobi in tudi samouresničenju, potem se otrokom po mnenju doktorice nevropediatrije Tine Bregant ne bi bilo treba zatekati v digitalni svet. "Peljite otroke vsak dan v naravo," svetuje Bregantova.

Zdrav otrok
29. 03. 2017 11.09

Število obolenj se povečuje

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v torek izdala svarilo pred izbruhom ošpic v državah, kjer se zmanjšalo število cepljenj. Januarja so namreč po Evropi prijavili več kot 500 primerov te zelo nalezljive bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dojenček
27. 02. 2017 13.46

Obstajajo ambulante, v katerih vam pomagajo, če dojenček prepogosto joka

Ko v družino pride nov družinski član, se po hiši začne razlegati tudi jok. Utrujeni in neprespani novopečeni starši se marsikdaj znajdejo v situaciji, ko si ne znajo razložiti, zakaj dojenček joka. Storili so vse, da bi mu ustregli, a solzice so še vedno tu. Kje tiči vzrok in kako naj ga potolažijo? Na Dunaju lahko dobijo odgovor in poiščejo pomoč v posebnih ambulantah za jokajoče otroke. Zdravniki s psihoterapevtsko izobrazbo so za marsikatere starše zadnje upanje.

Ime tedna
15. 02. 2017 08.09

Ilka

Ime Ilka nosijo pridpadnice ženskega spola.

Zdrava nosečnica
17. 10. 2016 08.10

Stres med nosečnostjo

Raziskovalci pravijo, da lahko hud stres med nosečnostjo skoraj podvoji tveganje, da bi bil otrok mrtvorojen.

Zdrav otrok
09. 03. 2016 08.13

Tri zelo pogoste otroške bolezni

Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Nosečnost
13. 10. 2015 08.04

Prva študija terapije z izvornimi celicami pri še nerojenih otrocih

V Veliki Britaniji so danes napovedali prvo klinično študijo terapije z izvornimi celicami pri otrocih, ki so še v maternici. Raziskovalci z Otoka in iz Švedske upajo, da bodo izvorne celice zmanjšale simptome prirojene, neozdravljive bolezni krhkih kosti osteogenesis imperfecta.

Zdrav otrok
11. 03. 2015 09.26

Ne spreglejte znakov ošpic!

Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic morbilivirusov, zato je to tudi bolezen, znana pod latinskim imenom morbilli.

Dojenček
26. 08. 2014 13.48

Zakaj prav zdaj joka?

Ko v družino pride nov družinski član, se po hiši začne razlegati tudi jok. Novopečeni starši se marsikdaj znajdejo v situaciji, ko si ne znajo razložiti, zakaj dojenček joka. Storili so vse, da bi mu ustregli, a solzice so še vedno tu. Kje tiči vzrok in kako naj ga potolažijo?

Malček
12. 08. 2013 07.48

Katere knjige so primerno čtivo za otroke?

Kljub temu da so se šolska vrata zaprla, naj otroci ne pozabijo na knjige. Poleg plavanja, kampiranja, potepanja … lahko vadijo branje, obenem pa se naučijo nove pesmice, zgodbice …

Novice
31. 07. 2013 08.05

Od pridne učenke do svetovno znane igralke …

Marsikdo ne ve, da je Natalie Portman zelo bistra in da ima diplomo iz psihologije v žepu. Že večkrat je izjavila, da ji znanje veliko več pomeni kot igralska kariera.

Partnerski odnosi
17. 01. 2013 09.07

Vztrajati v zakonu za vsako ceno?

''Zapomniti si je treba, da partner ni enako starš! To sta dva ločena sistema in najbolj pomembno je, da ju ločimo ne glede na našo bolečino in prizadetost, kajti na koncu bomo v nasprotnem primeru, če o partnerju otroku slabo govorimo, dobili jezo nazaj, in to od otrok, kajti takrat neposredno prizadenemo prav njih,'' pravi psihoterapevtka dr. Veronika Seles.

Družina in odnosi
23. 11. 2012 20.39

Zakaj se nasilnežu ne uprejo?

Nasilje nad ženskami je pojav, s katerim se v Sloveniji v zadnji četrtini stoletja še posebej poglobljeno ukvarjamo. V tem času so bili namreč narejeni veliki koraki na zakonodajnem področju in pri razvoju različnih oblik pomoči žrtvam.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863