dotika

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Kdaj dojenček dejansko vidi?
Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?
Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?
Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Ta najstnik si je do sedmega leta delil posteljo s svojo slavno mamo
Ameriška medijska zvezdnica je priznala, da si je s svojim sinom delila posteljo kar do njegovega sedmega leta, ko se je le-ta sam odločil, da gre "na svoje."

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo
Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

5 razlogov, zakaj je zaradi materinstva bolje biti kratkolaska
Mnoge ženske se že v času nosečnosti, najkasneje pa v prvih mesecih od poroda, odločijo skrajšati svoje lase. Se jim to enostavno zdi bolj praktično ali se za to odločajo iz drugih razlogov?

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti
Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

Zakaj je mamina ljubezen tako pomembna?
Mamina ljubezen je ljubezen, ki ima moč zaščititi, ljubezen, ki ve, kdaj objeti, in je ljubezen, ki zna odpuščati.

Spodbujanje otroka k objemanju sorodnikov: telesni stik ne sme biti prisila
Objemi dedka, drugače bo žalosten. Daj babici poljubčka, te je čakala ves dan. Otrok jasno odklanja stik in starš še kaj vztraja. Drugič ne boš dobil čokolade, poglej kako so žalostni, ker jih ne maraš. Verjetno vsi poznamo tovrstno spodbujanje k izražanju naklonjenosti in morda smo podobno doživeli v otroštvu tudi sami. A pomembno je poudariti, da s takšnim siljenjem otroka učimo, da njegove potrebe niso pomembne in da drugi lahko kršijo njegove telesne meje.

Marija Šerifović: 'Sine moj, to je moje prvo darilo zate'
Srbska pevka in zmagovalka pesmi Evrovizije 2007, Marija Šerifović, je nedolgo nazaj postala mamica. Rodil se ji je sin Mario, ki je bil močno želen in ljubljen, še preden je prišel na svet. Ponosna mama mu je posvetila tudi čudovito pesem z naslovom Dolazi ljubav (Prihaja ljubezen).

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Zato vaš dojenček najbolje spi v vaši postelji
Starši si pred prihodom dojenčka mnogokrat belijo glavo s tem, kje naj bo kotiček zanj, kako naj bo urejena sobica, ali je v domu dovolj prostora za novorojenčka, katera posteljica je najboljša in najbolj udobna zanj, a šele po prihodu otroka ugotovijo, da novo bitjece ne potrebuje veliko prostora, temveč zgolj toplino in bližino staršev. Zato je tudi zakonska postelja večkrat najljubši kraj za spanje dojenčka, saj se tam počuti varnega.

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika
Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Dejstva, s katerimi se soočajo mamice fantkov
Ponosni mamici, ki imata vsaka po štiri sinove, sta skupaj zapisali nekaj dejstev, s katerimi se soočajo mame fantkov. Pravita, da so fantovske mamice posebna vrsta, saj se vsakodnevno soočajo z vzgajanjem 'vrste', ki vse dela drugače od njih. Ni lahko, vendar z veliko kompromisov in nekaj prilagajanja to vsem odlično uspeva.

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen
Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'
Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Presenetljive reči, ki jih dojenček počne že v materinem trebuhu
Ste se kdaj vprašali, kaj počne dojenček, ko je še v materinem trebuhu? Če že kaj lahko zazna ali okuša? Mu je všeč pesem, ki mu jo pojete že od začetka nosečnosti? Strokovnjaki so odkrili, kaj vse lahko plod počne tekom nosečnosti, ko je še v varnem zavetju maminega trebuha.

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?
Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Kako dojenčka obleči pozimi?
Zimsko obdobje in nizke zunanje temperature so še posebno neprijetne za majhne otroke. Starši se zato pogosto sprašujejo, kako obleči svojega dojenčka, zato smo za vas pripravili nekaj koristnih napotkov.

Morojev refleks pri dojenčku
Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Stara igra, ki se jo lahko igrate tudi doma
Letošnja Pratika, ki jo uporabljajo tekmovalci priljubljenega resničnostnega šova Kmetija, je tokrat še bolj obsežna in polna raznolikih informacij, ki bi jih poleg tekmovalcev Kmetije moral vedeti čisto vsak razgledan človek. Poleg tradicionalnih receptov, pesmi in bajk se v Pratiki tokrat skrivajo celo otroške igre.

Eksotične živali med cvetjem
Poletje je v polnem razmahu. Morda je vaš glavni dopust že za vami, sedaj pa se sprašujete, kam na zanimiv izlet, kjer bi si popestrili dan in ustvarili nove spomine? Predlagamo Mozirski gaj v času razstave eksotičnih živali!

Okrogli trebušček in potem prvi dotik – ljubezen, ki ostane
Predstavljati si, kaj pomeni »ljubezen na prvi pogled« je sila nenavadno opisati, še težje jo je razumeti, vse do trenutka ko postaneš mama.

Nočne more v času nosečnosti
Zelo običajno je, da je spanje v času nosečnosti moteno. Številne nosečnice imajo zaradi stalnega pritiska na mehur nočne "pohode" v kopalnico, svoje doda tudi bolj ali manj intenzivno gibanje ploda, ki prebuja bodočo mamico, pojavljajo se lahko tudi številne skrbi, zaradi katerih noč ostane prebedena. Posebna tema, ki ji velja nameniti več pozornosti, pa so nosečniške nočne more, ki so v tem obdobju precej pogoste.

Zakaj otroci tako težko delijo?
Deljenje stvari in sodelovanje pri igri z vrstniki sta dve spretnosti, ki se jih morajo naši otroci priučiti. Do približno četrtega leta starosti so namreč malčki precej osredotočeni na lastne potrebe, zato jih moramo nekoliko bolj spodbujati, da delijo s prijatelji in okolico.