državami

Spoznal tudi Beckhama: slovenski srednješolec spreminja svet
Jane ni nikoli dovolil, da bi ga njegova invalidnost omejevala. Z neomajnim pogumom in izjemno energijo se je odločil, da bo premikal meje, tako aktivno sodeluje v različnih projektih, ozavešča ter opogumlja ljudi okoli sebe.

Kar 80 odstotkov mam zaposlenih za polni delovni čas
Statistika v Sloveniji je v primerjavi z ostalimi evropskimi državami izjemno dobra. Kar 80 odstotkov žensk z otroki je zaposlenih za poln delovni čas. A kljub temu ostaja splošno prepričanje, da je logično, da bo ženska poskrbela za dom in družino in vzela bolniško odsotnost za nego otroka. Logično je tudi, da ženske vzamejo celoten delež porodniške za skrb za dojenčka. Posledično moški napredujejo hitreje in lažje, imajo višje plače, pozneje višje pokojnine. Kako prekiniti začaran krog?

V letu 2022 je bilo v slovenskih porodnišnicah 17.424 porodov
V slovenskih porodnišnicah je bilo v letu 2022 po še ne uradnih podatkih NIJZ 17.424 porodov, kar je 1.268 ali 6,8 % porodov manj kot v letu 2021.

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!
Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Oče po 24 letih iskanja našel izgubljenega sina
Letno po svetu izgine na tisoče otrok. Situacije, ko je otrok pogrešan in starši ali drugi sorodniki ne vedo, kje je in kaj se z njim dogaja, za vse udeležene predstavljajo velik šok in stres. Zgodba o tem, kako so očetu odtujili sina, ki ga je vztrajno iskal in na koncu tudi našel, je postala navdih za snemanje filma. Več pa v spodnjih vrsticah.

Ženske v Sloveniji rojevajo vedno kasneje, vsako leto so starejše
Podatki oddelka za demografske statistike in življenjsko raven Statističnega urada Republike Slovenije razkrivajo marsikatero zanimivost. Med drugim, da število živorojenih otrok v Sloveniji zadnjih deset let upada in da so slovenske porodnice z vsakim letom starejše.

V eni najbogatejših držav obljubljajo bonus za "korona dojenčke". Kaj pa pri nas?
V Singapurju država ponuja enkratno denarno pomoč državljanom, ki bodo imeli otroka v času pandemije covid-19. Vsak par, ki bo v prihodnjih dveh letih imel otroka, bo ob rojstvu prejel 3000 singapurskih dolarjev (1870 evrov). Preverite, kakšne novosti so predvidene za starše otrok, rojenih v Sloveniji po 1. januarju 2021!

Pomanjkanje in začasna prekinitev cepljenja. Tudi to je nevarnost koronavirusa
Otroci bodo umirali, saj so zaradi omejitev, ukrepov in izolacije po izbruhu novega koronavirusa v nekaterih državah vsaj začasno prekinili cepljenje otrok proti drugim nalezljivim boleznim, opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Preverite, kako je s cepljenjem otrok v Sloveniji!

Ali je Slovenija družinam prijazna država?
Slovenija se je v najnovejšem poročilu Sklada ZN za otroke (Unicef), ki preučuje družinam prijazne politike v gospodarsko najrazvitejših državah sveta, uvrstila na osmo mesto. Na vrhu lestvice 31 držav, za katere so na voljo podatki, so Švedska, Norveška, Islandija, Estonija in Portugalska, na dnu pa Švica, Grčija, Ciper, Velika Britanija in Irska.

Konopljo poskusil skoraj vsak drugi 17-letnik
V Evropi ostaja najbolj široko uporabljana prepovedana droga konoplja, število zasegov in zaseženih količin kokaina, ki je na rekordni ravni, pa kaže tudi na vse večjo razpoložljivost te droge. To je ena od ugotovitev Evropskega poročila o drogah 2019, ki ga je objavil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami.

Kadidia, Fatoumata, Fanta, Baba so žrtve ošpic
Čeprav se sliši nemogoče, pa je res! Vsako leto več kot 21 milijonov otrok ni cepljenih proti ošpicam.

Toliko slovenskih staršev pomaga pri domači nalogi
Le 12 odstotkov Fincev pomaga otrokom pri domačih nalogah. V Sloveniji je odstotek višji, več kot polovica slovenskih staršev pa tudi poroča o vsakodnevnih domačih nalogah.

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja
Bibina svetovalka, specialna pedagoginja in psihologinja dr. Blanka Čebašek, nudi dodatno strokovno pomoč v vrtcu, strokovno in znanstveno delo je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami.

Zvezdnica serije 'Jaz sem Luna' kmalu spet v Sloveniji?
Vsega šest let je imela Mehičanka Karol Itzitery Piña Cisneros, ko se je prvič znašla pred objektivi snemalnih kamer ter fotografskih aparatov in že takrat je točno vedela, kaj želi postati, ko bo velika: igralka. No, sanje so se ji uresničile že veliko prej: začela je z manjšimi vlogami, nato pa je bila uspešna na avdiciji za argentinsko serijo Jaz sem Luna (Soy Luna), ki jo je izstrelila med zvezde in v okviru katere je tudi med slovensko mladino povzročila pravo Lunamanijo ter znova obudila skoraj že pozabljeno aktivnost kotalkanja.

Toliko dojenčkov se 1. 1. rodi v Sloveniji
Preverite, koliko dojenčkov se bo v Sloveniji rodilo na prvi dan leta in kako jim bo ime!

Pri 16 letih si je sama naredila splav
"Splavila sem, ko sem se tuširala. Pobrala sem plod in ga zavila v brisačo. Odnesla sem ga na bližnje pokopališče." To so besede Denise, ki je pri 16 letih sama sprožila splav. Na žalost še zdaleč ni edina.

Na katerem mestu je med državami Slovenija glede izobraževanja?
Slovenija se je glede na raziskavo o enakosti v izobraževanju otrok v 41 gospodarsko najrazvitejših državah sveta, ki jo je opravil Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef), uvrstila na deseto mesto. Poročilo ugotavlja, da je zagotavljanje enakosti v izobraževanju v veliki meri odvisno predvsem od izobraževalnih politik države.

To je realnost v ZDA. Kako je v Sloveniji?
Lahko smo hvaležni – Slovenija je najvarnejša država za otroke na svetu. Veliko manj varne so ZDA, kjer se otroci celo v šoli ne počutijo varne. Žalostno. Poglejte čustven odziv na videz hladne predstavnice Bele hiše, ki ji je deček potožil o strahu, da ga bodo ustrelili v razredu.

Zakaj Kate Middleton tako hitro zapusti porodnišnico?
Kate Middleton je 23. aprila rodila tretjega otroka in vsi so bili ves dan v pričakovanju, da bo zapustila porodnišnico. Zakaj je to storila takoj po porodu? Sporočili so namreč, da bo še isti večer odšla domov.

Slovenija po indeksu blaginje otrok na šestem mestu
Slovenija je bila po indeksu blaginje otrok leta 2014 v primerjavi s 27 evropskimi državami skupaj s Švedsko na šestem mestu, leta 2010 pa na osmem, je razvidno iz indeksa, ki ga je razvil Inštitut za socialno varstvo in so ga predstavili na posvetu o položaju otrok v Sloveniji. Leta 2014 je bila na prvem mestu Norveška, na zadnjem pa Romunija.

Koliko so stare ženske ob rojstvu otroka?
Leta 2016 se je v EU rodilo približno 5,2 milijona otrok oz. 45.000 tisoč več kot leto pred tem. V povprečju so bile matere ob rojstvu prvega otroka stare 29 let, v Sloveniji 28,8. Stopnja rodnosti je bila 1,6 otroka na žensko, približno kolikor je glede na nedavno objavljene podatke Eurostata znašala tudi v Sloveniji (1,58).

Še vedno se poročajo deklice, mlajše od 18 let
Sklad ZN za otroke (Unicef) je sporočil, da se razširjenost otroških porok na globalni ravni zmanjšuje. V zadnjem desetletju se je delež žensk, ki so bile poročene v otroštvu, pomembno zmanjšal - pred desetletjem je bila v otroštvu poročena vsaka četrta ženska, danes pa približno vsaka peta ženska na svetu.

Kakšna je možnost preživetja novorojenčkov po svetu in pri nas?
Vsako leto življenje izgubi 2,6 milijonov dojenčkov pred dopolnjenim prvim mesecem. Največjo verjetnost preživetja imajo novorojenčki, ki se rodijo na Japonskem, Islandiji in v Singapurju, najmanjšo pa tisti, ki se rodijo v Pakistanu, Srednjeafriški republiki in Afganistanu, piše Unicef v danes objavljenem poročilu.

Kje ženske živijo najbolje?
Ženske najbolje živijo v Islandiji, Slovenija pa se je med 152 državami uvrstila na četrto mesto, izhaja iz lestvice, ki jo je ta mesec objavila ameriška revija Forbes. Najslabše na svetu se godi ženskam v Siriji.

Pnevmokokne okužbe
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Revščina prisotna tudi v Sloveniji
Stopnja tveganja revščine je v Sloveniji, Avstriji in na Madžarskem primerljiva, v pragu tveganja revščine in materialni prikrajšanosti pa so velike razlike. V Sloveniji je relativno reven vsak sedmi prebivalec, v EU vsak šesti. Resno materialno prikrajšan pa je v Sloveniji vsak 19. prebivalec, so sporočili s Statističnega urada RS.