državo

Uganete, kdo je njen slavni in kontroverzni dedek?
Čeprav njeni osebni interesi niso osredotočeni v politične ambicije, je 17-letnica že večkrat pokazala v javnosti, da podpira svojega dedka, vključno s podporo na spletu, ko je zapisala: "Radi te imamo, dedek. Nikoli ne predaj boja."

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv
''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon
Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Samo enkrat v življenju je obžalovala, da ni postala mati
Igralka Helen Mirren je že večkrat govorila o tem, zakaj si nikoli ni želela otrok, nedavno pa je razkrila tudi, v katerem trenutku svojega življenja je to edinkrat obžalovala. Takrat je jokala 20 minut.

18 let je kralj ljubil njeno mamo, nato pa je zanikal očetovstvo
Izpoved slavne umetnice, ki je na sodišču dokazala, da je princesa in del kraljeve družine.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Mnogo Slovencev dopustuje v tej pestri in slikoviti državi
Albanija, država, v kateri se boste lahko kopali tako v Jadranskem kot Jonskem morju, deželo prijaznih ljudi, ki je bila dolgo zaprta pred zunanjimi vplivi in je tako ohranila pridih divjine ter eksotike. Morda niste vedeli, a dežela orlov je kot nalašč tudi za otroke, saj jim med popotovanjem zagotovo ne bo dolgčas: morje, naravni parki, gore, številne znamenitosti in čudovita jezera kar vabijo na pristen balkanski družinski potep.

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom
Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Znana Slovenka iskreno o grozljivi izkušnji po porodu
Na družbenih omrežjih zagotovo ne manjka vedno nasmejanih otroških obrazov in popolnih družinskih izletov, zaradi česar lahko marsikatero mamico zaskrbi in se vpraša, ali samo ona nima stanovanja kot iz škatlice, ali samo njen otrok kdaj tudi na izletu joka in ali je edina, ki je utrujena ali pa ima strahove, ki jih ne zna razložiti. Prav zato je toliko pomembnejše, da obstajajo mamice, ki jim sledijo številne druge, in glasno spregovorijo o temah, ki po krivem morebiti še vedno sodijo za tabu. Pred kratkim je o svoji poporodni izkušnji kar na Instagramu spregovorila Karmen Meze, polovica uspešnega dvojca La Popsi, ki smo ga spremljali v projektu Štartaj Slovenija, mi pa smo s Karmen poglobljeno in brez zadržkov odprli drugo temo: depresijo in strah, ki sta se ji po grozljivi izkušnji pojavila po prvem porodu.

Izpoved mame: 'Po drsenju v depresijo priplezam po zrak, pa me zopet potegne navzdol ...'
Ste se že kdaj zalotili, kako opazujete objave in fotografije vplivnic ter druge mamice, ki jim vse uspe postoriti z levo roko? Njihovi domovi so vedno urejeni, svetli, bleščeči, njihovi otroci pa so videti, kot bi ravno ušli z modne revije. Vse gre kot po maslu, vse je super. Kaj pa vi delate narobe, da ne zmorete?

Aktivni očetje obračamo svet na bolje
Očka v akciji je prispevek k ozaveščanju (bodočih) staršev, delodajalcev, strokovne in laične javnosti o pomenu aktivnega vključevanja moških v očetovstvo in enakomernejše porazdelitve starševske skrbi za otroka.

'Odhod na Fuerteventuro je bila najboljša odločitev'
Lina Doler, pozitivna, nasmejana, topla oseba s prav tako pozitivno, s soncem obdano energijo – hči, žena, uspešna poslovna ženska in krasna mati – je z nami delila izkušnjo družinskega potovanja na Kanarske otoke. Sredi vse te zmešnjave, ukrepov in zimskih temperatur so se namreč odločili za pobeg 'na lepše'.

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

Greste na morje na Hrvaško? To je dobro vedeti
Znani so novi testi avtosedežev AMZS. Večina je varna, za dva pa odsvetujejo nakup. Preverite tudi, kako se pripraviti na potovanje z otrokom in kaj je pametno narediti pred odhodom na Hrvaško!

'V vsej tej nesreči pa se bo zgodilo tudi nekaj čudovitega ... Ljubezen.'
Zanimivo je, kakšno dramo delamo iz trenutne situacije s karanteno – ne govorim o katastrofi svetovne razsežnosti, osredotočam se zgolj na “domačo karanteno” oziroma priporočeno samoizolacijo, ki je posledica le-te.

Ideja za enodnevni izlet v letu 2020
Napočil je sončen vikend in odločili smo se, da ga preživimo tako, da obiščemo sorodnike v Reki ter jih prosimo za krajši voden ogled po mestu. Vsi imamo manjše otroke, zato smo vedeli, da ob vsakem spomeniku ne bomo mogli postati in študirati njegove pomembnosti, da ne bomo mogli pokukati v vsako cerkev, lahko pa bomo vsaj dobili vtis, kakšno je tretje največje mesto na Hrvaškem.

Koliko denarja dobijo po svetu, ko se rodi otrok?
Približno 300 evrov mesečno prejme družina s tremi otroki, in to v državi Estoniji pripomore k dvigovanju rodnosti. Za leto 2018 opažajo 600 rojstev več kot prejšnje leto. Kako pa je drugod?

'Ko si otrok, so sanje, želje čiste in je vse skupaj magično ...'
Belgijska režiserka Frederike Migom je v širni svet izstrelila film Binti, ki mlade opozorarja na številne težave, ki pestijo mnoge po svetu. Opozori tudi na izumiranje živalske vrste – okapijev, obenem pa izpostavi zelo pomembno težavo, s katero se v Belgiji soočajo priseljene družine iz drugih držav. Otroci se iz tega filma naučijo tudi, da lahko drug z drugim sodelujejo in marsikaj dosežejo.

Izjemno priljubljena destinacija med Slovenci: New York na Balkanu
Že marsikatera družina je obiskala glavno mesto Srbije – Beograd in mi smo se za potovanje tja odločili tisti vikend, ko sin ni imel ogromno učenja na programu. In ni nam bilo žal, čeprav smo se do tja morali voziti iz Ljubljane kar 533 kilometrov.

Kam s tujkami in otroki, ki jih je za seboj pustila Islamska država?
Zaveznikom je že pred meseci uspelo dokončno poraziti samooklicano Islamsko državo in razglasiti njen neslavni konec. A za bojevniki, ki so izgubili življenje ali pristali v ujetništvu, so ostale njihove žene in otroci, ki zdaj životarijo v begunskih centrih. Mnoge so zaradi sumov sodelovanja pri umorih celo zaprte, njihova sojenja pa so po navedbah človekoljubnih organizacij prave farse: sodniki potrebujejo le nekaj minut za izrek smrtne kazni. za njimi pa ostajajo otroci, ki niso nič krivi in katerih usoda ostaja negotova.

Ko lahko odpotujemo kamorkoli ...
Si predstavljate, da bi lahko odpotovali kamorkoli? Seveda lahko, in sicer z malce domišljije. Predstavljamo vam zabavno igro, pri kateri se prelevite v potnike, ki letijo iz države v državo, kadarkoli želijo.

Ko je Miha poljubil Ano Klašnja, je njun sin rekel ...
Z znanimi Slovenci smo se pogovarjali o prazniku zaljubljencev, v povezavi z njim tudi o spremembah, ki jih v odnos prinese starševstvo. Zaupali so nam, kako se spopadajo s problematiko pomanjkanja priložnosti za romantiko in kako na izkazovanje nežnosti reagirajo njihovi otroci.

Pretresljivo pismo mame prvošolke: 'Elena je danes ostala sama'
Ana Vujnović je mama dveh otrok. Ima hčerko Eleno, ki bi morala 3. septembra prvič vkorakati v učilnico osnovne šole v Zagrebu. Vzhičena deklica je čakala, da jo pokličejo, da odide z vsemi, toda ostala je sama in nikomur ni bilo mar.

Jeseni se bo delovni čas učiteljev spremenil
V šolskem letu 2018/2019 bo za vse osnovne in srednje šole začela veljati nova ureditev delovnega časa učiteljev, ki so jo letos poskusno že izvajale nekatere šole. Izkušnje teh naj bi bile dokaj pozitivne, čeprav nova ureditev predvsem med zaposlenimi sproža kar nekaj pomislekov. Večino teh bo verjetno odpravila torkova okrožnica ministrstva.

Resnica, zakaj Ronaldovi otroci nimajo mame
Slavni nogometaš Cristiano Ronaldo že nekaj mesecev ponosno objavlja fotografije dvojčkov – hčerke Eve in sina Matea. Pred šestimi leti pa je prvič postal oče, sinu je dal ime Cristiano mlajši. Javnost pa se je stopila, ko je četrtič zibal – deklico Alano Martino.

To je realnost v ZDA. Kako je v Sloveniji?
Lahko smo hvaležni – Slovenija je najvarnejša država za otroke na svetu. Veliko manj varne so ZDA, kjer se otroci celo v šoli ne počutijo varne. Žalostno. Poglejte čustven odziv na videz hladne predstavnice Bele hiše, ki ji je deček potožil o strahu, da ga bodo ustrelili v razredu.

Na Irskem se piše zgodovina: večina za odpravo prepovedi splava
Irci so na petkovem referendumu z veliko večino podprli odpravo prepovedi splava. Glede na končne izide je odpravo osmega amandmaja irske ustave, ki onemogoča umetno prekinitev nosečnosti, podprlo 66,4 odstotka volivcev, proti jih je bilo 33,6 odstotka, je sporočila volilna komisija v Dublinu.

50-letnica postala mama
Ameriška senatorka Tammy Duckworth je danes rodila svojo drugo hčerko, s čimer je postala prva senatorka po več kot 200 letih, ki je rodila med opravljanjem te funkcije. Duckworthova v senatu zastopa ameriško zvezno državo Illinois, ob tem pa je veteranka iraške vojne, poroča francoska tiskovna agencija AFP.