dr. dent. med.

Kdaj dojenčku začeti čistiti zobke?
Dojenčka morate čim prej navaditi na ustno higieno, zato ne čakajte mlečnih zobkov. Dlesni mu lahko čistite, še preden izraste prvi zob.

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob?
Rast prvih zob spremljajo različni simptomi, nekateri dojenčki imajo plenični izpuščaj, drugi so sitni in ne spijo ponoči. Prve zobe dobijo okrog petega meseca, nekaterim pa ne zrastejo tudi do devetega.

Tako lahko ohranimo lepe in zdrave zobke pri otrocih
Ni lepšega od iskrenega nasmeha naših najmlajših, a da bodo njihovi zobki tudi lepi in zdravi je izjemno pomembno, da jih pravilno negujemo že od najzgodnejšega otroštva. In prav zato jih kot starši moramo spodbujati, da bodo navade, kot je skrb za ustno higieno, postale del njihove vsakodnevne rutine. Razlogov, zakaj je to tako pomembno, je namreč veliko.

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni
Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'
Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kaj je bruksizem pri otroku?
Škrtanju in škripanju z zobmi pravimo bruksizem. Prizadene več otrok kot odraslih, dogaja pa se predvsem med izraščanjem mlečnih zob ter ob menjavi mlečnih s stalnimi zobmi. A kdaj je treba zaradi škrtanja skrbeti in kako ga lahko odpravimo? Odgovarja Bibina strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med.

Takšen je pravilen razvoj in izrast zobkov pri otroku
Veliko je dejavnikov, ki lahko vplivajo na izraščanje zob pri otroku. Kakšen je pravilen razvoj in izrast zobkov, kdaj lahko pričakujemo, da bo pokukal prvi, in kdaj je zares pozno, če otroku še ni zrasel noben zobek? Odgovore na vprašanja smo poiskali pri Bibini svetovalki Urški Šavli, dr. dent. med.

Nežna ščetka od vsega začetka
Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je tudi zobozdravnica in strokovnjakinja Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med., ki trenutno deluje v zasebni ordinaciji v Novem mestu. Z veseljem dela tako z otroki kot tudi z odraslimi in svetuje o zobni negi, zdravju in ustni higieni. Pomembno se ji zdi, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok, zato bo z nami delila nasvete in informacije, ki bodo poglobili vaše znanje o ustni higieni in pomagali ohranjati zdravje zob vaših malčkov, šolarjev in najstnikov. Več o Tei Malnar Turnšek si lahko preberete v spodnjem opisu.

Kaj so zobje morskega psa?
Včasih se zgodi, da stalni zob začne izraščati, ko je mlečni še v ustih. Je to normalno? Je nevarno? Večina staršev se v takem primeru ustraši, otrokom pa je neprijetno. Takemu stanju, ki je precej pogosto, strokovno rečemo ektopična erupcija mandibularnega sekalca, bolj poljudno pa stanje imenujemo zobje morskega psa. Pojavi se, ko mlečni zob še ne izpade, stalni pa že izrašča, po navadi za mlečnim.

Urška Šavli, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je zobozdravnica in strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med., ki trenutno deluje v ZD Črnomelj. Z ljubeznijo do dela z otroki dosega vrhunske rezultate, zelo rada pa svoje znanje in nasvete deli tudi z njihovimi starši, saj se ji zdi pomembno, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok. Več o dr. Urški Šavli lahko preberete v spodnjem opisu.

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob
Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

Kaj storiti, ko se zlomi zob?
Pri padcu s kolesa, skiroja, rolke, pri igranju nogometa, borilnih veščinah ali v prometni nesreči … lahko pride do zloma zoba ali udarca v trda zobna ali obzobna tkiva. Takrat je zelo pomembno hitro in ustrezno ukrepanje ter obisk zobozdravnika.

Omilite bolečino ob izraščanju prvih zobkov
Ko dojenčkom začnejo izraščati prvi zobki, se slinijo, v usta dajejo roke ali stvari, ki so v njihovi bližini. Marsikateri zaradi tega jokajo vse noči in čez dan zahtevajo več pozornosti. Kako jim lahko omilimo bolečino?

Vnetje dlesni vodi k hujši okužbi
Dlesni se lahko pri otrocih vnamejo zaradi pregrobega ščetkanja, pogosto pa tudi zaradi neustrezne higiene. Afte in razjede v ustih so lahko posledica pomanjkanja železa ali vitamina B12.

Kako sladkarije vplivajo na zobe?
Prihajajo trije dobri možje, ki bodo zagotovo otrokom prinesli tudi sladkarije. Prav tako se decembra mize bohotijo s slaščicami, in kdo bi se jim lahko uprl?! Toda ob vsem tem moramo misliti tudi na ustrezno ustno higieno in preprečiti nastajanje kariesa na zobeh.

Preprečite najpogostejšo težavo v ustih
Skrbite za popolno ustno higieno? Ste dober vzgled otrokom in si očistite vse kotičke v ustni votlini pravilno? Od 15. oktobra do 15. novembra poteka 16. vseslovenska akcija Zdrave dlesni, s katero želijo ozaveščati o pomembnosti preventive in preprečitvi najpogostejše težave v ustih – krvavitvi dlesni.

Težave pri izraščanju stalnih zob
Po izpadu mlečnega zoba otroku zraste stalni. Če to traja več mesecev, ali je lahko s stalnim zobom kaj narobe? Ali je nujen obisk pri zobozdravniku in ali je obvezno rentgensko slikanje?

Ko izpade mlečni zob, morate TO storiti!
Vau, otroku je izpadel mlečni zob, kaj pa zdaj? To je čas za slavje in sladoled! In ne pozabite: zobna miška mora priti ponoči in prinesti majhno darilo.

Zakaj je pomembno, da se otroci smejejo?
Na obrazu imamo veliko mišic, s katerimi lahko naredimo kar 5.000 različnih izrazov, med njimi tudi nasmeh. Toda nekateri otroci svoj nasmešek skrivajo, ker imajo zdravstvene težave z zobmi. Dobrodelna akcija Orbit podarja nasmeh je znova poskrbela, da bodo številni pokazali, kako prisrčen nasmeh imajo in kako zdravi so njihovi zobje.

Orbit podaril 55.000 evrov za specialistično otroško zobozdravstvo
Na prvi šolski dan so na Centru za otroško in preventivno zobozdravstvo (COPZ) na Stomatološki kliniki UKC Ljubljana simbolično prejeli donacijo v vrednosti 55.000 evrov. Podjetje Mars Overseas Holding z blagovno znamko Orbit je tudi letos doniralo sredstva za nakup sodobnejše stomatološke opreme za lažje izvajanje dejavnosti oz. zdravljenja otrok.

Poglejte, zakaj dojenčki jokajo, ko jim rastejo zobje!
Po ogledu tega posnetka vam bo jasno, zakaj so dojenčki med izraščanjem zob nemirni, jokavi, sitni …

Ustna higiena med nosečnostjo
Včasih so govorili, da z vsako nosečnostjo ženska izgubi en zob, danes so bolj ozaveščene o ustni higieni in do tega ne pride. Lahko pa se pojavijo težave, kot je krvavenje dlesni, ker se poveča koncentracija hormonov, zato je priporočljivo, da nosečnica vseeno obišče zobozdravnika.

To morate vedeti!
Veliki trenutek je, ko otroku izpade zob. Ne le, da ga bo obiskala zobna miška, mamica in očka ga bosta odpeljala na sladoled. Kakšno hrano naj uživa otrok po izpadu mlečnega zoba, ali je dobro, da poliže sladoled, smo povprašali Uno Merlak Ronko, dr. dent. med.

To lahko preprečite!
12. septembra obeležujemo evropski dan ustnega zdravja. Ob tej priložnosti v odboru za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije opozarjajo, da je uporaba tobaka ena največjih nevarnosti za človekovo zdravje ter da je kajenje v kombinaciji s pitjem alkohola povezano z nastankom več kot 90 odstotkov vseh rakov ustne votline in grla.

Kako zdravimo to bolezen?
Zaradi povišane koncentracije hormonov so dlesni nosečnice bolj odzivne na bakterije. Kako zdravimo bolezen obzobnih tkiv in zobnih kosti, tako imenovano parodontalno bolezen?

Umivanje zob ne sme biti stvar pogajanj!
''Če otrok vztrajno zavrača ščetkanje zob, bodite starši mirni in vztrajni. Ščetkanje dvakrat dnevno – podobno kot preizkušanje vtičnice s prstom – ni stvar pogajanj. Otrok ne razume dolgoročnih posledic slabe ustne higiene,'' pravi zobozdravnica Mirjam Kovačič in podaja nasvete, kako umiti zobe brez joka in slabe volje.

Kaj storiti pri poškodbi zoba?
Ko se otrok udari v zobe, dlesni in usta, starši v paniki ne vedo, kaj morajo storiti. Kako reagirati, nam je svetoval mag. Marko Miljavec, dr. dent. med., ki nam je tudi razložil, kakšne so lahko posledice poškodb mlečnih zob, obzobnih in trdih tkiv …

Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat?
Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat in koliko časa ga mora nositi, smo se pogovarjali z Uno Merlak Ronko, dr. dent. med. Pojasnila nam je tudi, da je takrat potrebna ustrezna ustna higiena, ki prepreči zobno gnilobo.