droge in mladi

Donald Trump je otrokom prepovedal le tri stvari
"Vem, da sem naporen, a to počnem iz ljubezni," je dejal Donald Trump o svoji vzgoji otrok.

Kako reagirati na otrokovo 'žuranje'?
Povsem normalno je, da želi v najstniških letih otrok več časa preživeti skupaj s svojimi prijatelji na različnih zabavah. Prav je, da mu poveste, do katere ure je lahko zunaj. Kaj pa, če se ne drži dogovora s starši? Je takrat ustrezno kaznovanje? To temo nam je s koristnimi nasveti pomagal predstaviti zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih
V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?
Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

'Mati mi je pri 11 letih ponudila droge'
Navadni smrtniki pogosto zavidamo slavnim in bogatim, ki imajo vse, kar si človek v življenju lahko želi: lepo hišo, uspešno kariero, prekrasno družino, veliko denarja, svetovno prepoznavnost ... A zunanji videz je lahko zelo varljiv. Tudi za štirimi stenami njihovih domov se godijo stvari, ki jim niso v ponos in tudi njim pogosto primanjkuje samozavesti, ki jo zaradi bogastva običajno zdravijo na povsem napačen način – z alkoholom, drogami in razuzdanim življenjem. Podobno življenjsko zgodbo ima za seboj tudi svetovno znana igralka Drew Barrymore – oče je bil alkoholik, mati pa falirana igralka, ki je svoje komplekse zdravila na hčerki ... In jo s tem že kot otroka pahnila v svet prepovedanih substanc.

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Pretirana uporaba sodobnih tehnologij ima lahko posledice
Danes zaznamujemo svetovni dan boja proti odvisnosti. O zasvojenosti pri posamezniku govorimo, ko se določen vedenjski vzorec začne ponavljati iz dneva v dan in postane središče razmišljanja in dogajanja v njegovem življenju, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Konopljo poskusil skoraj vsak drugi 17-letnik
V Evropi ostaja najbolj široko uporabljana prepovedana droga konoplja, število zasegov in zaseženih količin kokaina, ki je na rekordni ravni, pa kaže tudi na vse večjo razpoložljivost te droge. To je ena od ugotovitev Evropskega poročila o drogah 2019, ki ga je objavil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami.

Kako se z otroki pogovarjate o spolnosti?
V Sloveniji je spolno aktiven že vsak peti 15-letnik. Raziskave so pokazale, da bi mladi počakali s prvim spolnim odnosom, če bi imeli več informacij. Večjo vlogo bi morali odigrati tudi starši, ki z otroki, običajno dekleti, govorijo predvsem o kontracepciji, ne pa tudi o preprečevanju prenosa spolno prenosljivih okužb.

Po zabavi nikar ne počnite tega!
Starši, povabljeni sta na rojstnodnevno zabavo prijateljičinega sina. Medtem ko se bodo otroci igrali, boste vi z odraslimi nazdravili in se sproščeno pogovarjali o vzgoji. Vse lepo in prav, če potem ne boste sedli za volan in družine odpeljali domov. Ne tvegajte, preprečite najhujše in raje prespite pri prijateljih ali pa se vsi družinski člani domov odpeljite z avtobusom ali taksijem. Ne ogrožajte niti sebe niti drugih v prometu!

Kako se z najstniki pogovarjati o kočljivih temah?
Obstaja kar nekaj tem, ki se jim starši izogibajo, toda skrajni čas je, da v puberteti spregovorite o njih na glas. Kako najti pravo besedo, kako jih opozoriti na nevarnosti, ki prežijo na njih na številnih zabavah, nam je svetoval zakonski in družinski terapevt Janez Logar. Naj dobijo prave in ustrezne informacije prav od vas, ne pa s pomočjo brskanja po svetovnem spletu.

Nevaren trend v Srbiji
V Srbiji se je pojavil bizaren in zelo nevaren trend med mladimi, predvsem srednješolci. Tekmujejo, kdo bo pojedel več ekstazijev v enem večeru.

Nova generacija mladih prinaša nove izzive
Ob mesecu preprečevanja zasvojenosti je v Slovenj Gradcu potekala 9. nacionalna konferenca, ki se je osredotočala na nove izzive na področju preventive. Strokovnjaki tako ugotavljajo, da je med mladimi v Sloveniji vse več zasvojenosti z igrami na srečo, narašča tudi število odkritih novih psihoaktivnih snovi.

Mladi in nevarnost drog
Po podatkih raziskave evropskega javnega mnenja Eurobarometer se seznanjenost mladih Evropejcev, starih med 15 in 24 let, o nevarnostih in tveganjih uživanja drog v zadnjih letih poslabšuje. Mladi manj informacij o škodljivosti drog prejmejo tako na spletu kot tudi iz medijev in preko šolskih preventivnih programov.

V breznu zasvojenosti
26. 6. obeležujemo mednarodni dan proti zlorabi in nezakonitemu prometu z drogami, ki letos poteka pod geslom "Zasvojenost lahko preprečimo, lahko pa jo tudi zdravimo". Kot so sporočili z Inštituta za javno zdravje (NIJZ), tokratna kampanja poudarja tako pomen preventive kot tudi pomen zdravljenja in rehabilitacije.

Preprečite poškodbe in zastrupitve!
Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenija navaja, da je v Sloveniji umrljivost zaradi poškodb v prometu, padcev in zastrupitev višja od povprečja razvitih evropskih držav. Prav zato izpostavljajo pomembnost preventive in osveščanja javnosti o tem.

Jake Gyllenhaal: Edino pomembna je družina!
Jake Gyllenhaal je ameriški igralec, ki je začel igrati že pri rosnih desetih letih starosti. Odraščal je ob slavnih starših, igralka je tudi njegova starejša sestra Maggie …