družbeno

Dolgotrajno gledanje zaslonov: Negativni vplivi na zdravje otrok
V poskusu analize vpliva družbenih medijev na otroke je spletna stran pozvala strokovnjake, naj poskusijo preveriti, ali obstaja povezava med slabšanjem duševnega zdravja otrok in številom ur, preživetih pred ekranom.

14. decembra je dan prihodnosti za čebele
V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Sem mama in sem 'boomerka'
Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Vsi govorijo o njeni hčerkici, ki je njena kopija
Priljubljena hollywoodska igralka in podjetnica Jessica Alba je mamica treh otrok. In medtem, ko njena najstarejša hčerka Honor zelo podobna očku Cashu Warrenu, pa je drugorojenka Haven mala kopija svoje slavne mame.

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?
Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva
Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Najpogostejše napake, ki ubijajo otrokovo ustvarjalnost
Ste kdaj pomislili – dovolite svojemu otroku preprosto ustvarjati, zgolj zato, da bi ustvarjal, četudi ne bo nastalo nič novega, nič posebnega? Ustvarjanje in samoustvarjanje imata izjemen pomen za otrokov razvoj.

Kdaj je za žensko najprimernejše imeti prvega otroka?
Če ste v reproduktivni dobi in se sprašujete, katera leta so najprimernejša za rojstvo otroka, vam znanstveniki v spodnjih vrsticah ponujajo nekaj odgovorov.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Teh življenjskih veščin se otrok nauči z ekipnim športom
Sodelovanje v ekipnih športih ne pomeni samo užitka ob gibanju in zmagoslavja ob doseganju uspehov, temveč je tudi močno orodje za razvoj telesnih, duševnih in socialnih spretnosti pri otrocih. Življenjske veščine, kot so denimo vodenje, disciplina, sodelovanje, empatija, potrpežljivost in vztrajnost, ki se jih otroci naučijo zlasti skozi ekipne športe, se z igrišča prenesejo tudi na vsa druga področja življenja. Biti del nečesa večjega od sebe je za otroka zelo dragocena izkušnja.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Kako pomagati otroku s perfekcionističnimi težnjami?
V današnjem času je zlahka zaslediti starše, ki s ponosom pripovedujejo, kakšen perfekcionist je njihov otrok. Celo noč je bil pokonci, toliko mu pomeni dobra ocena, naša pa mora imeti same petice, sicer je neutolažljiva. Perfekcionizem nekaterim staršem predstavlja statusni simbol, a pomembno je, da ga jemljemo resno in predvsem poznamo njegovo ozadje. Le na ta način lahko otroku pomagamo iz spirale pretiranih zahtev do sebe in dolgoročno tudi težav v duševnem zdravju.

Zato so hčerke tako zelo navezane na očete
Kakšen je odnos očeta do hčerke, ima velik vpliv na način njenega odraščanja v zrelo žensko. Raziskave so namreč pokazale, da so deklice, ki so jim očetje skozi odraščanje izkazovali veliko ljubezni in podpore, odrasle v močne, družbeno aktivne ženske z veliko mero samozavesti.

Kako prepoznati otrokov talent?
Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka
Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Študija: mame bi morale vsaj dvakrat tedensko na druženje s prijateljicami
Rezultati nove študije razkrivajo, da bi si ženske morale vsaj dvakrat tedensko vzeti čas za druženje s svojimi prijateljicami, saj to blagodejno vpliva na njihovo zdravje, počutje in tudi zniževanje hormona stresa v telesu. Pa poglejmo.

Pretresljiva izpoved mame, ki je lastnega sina prijavila policiji
Mati je v sobi mladostnika našla dnevnik in zapiske, v katerih je skrbno načrtoval množični poboj na šoli. Šokirana nad najdenim je poklicala policijo in podala prijavo zoper lastnega sina.

'Vsi bi morali biti sumničavi do oznake slabe mame, ki jo pridobiva igralka'
Govorice o ločitvi Sophie Turner in Joeja Jonasa razburjajo javnost in postavljajo dvojna merila starševstva. Medtem ko zanj velja prepričanje, da je odličen in skrben očka, so zanjo prišle na dan informacije, da se rada zabava, je preveč ambiciozna in postavlja kariero pred družino. A ob takšnih sodbah je treba biti še posebej previden.

To se lahko na TikToku zgodi vašemu otroku
Zagotovo vam bo večina najstnikov potrdila, da je izmed vseh družbenih omrežji trenutno največji 'vajb' TikTok. In čeprav se vam kot staršu zdijo vsebine na TikToku nesmiselne, bizarne ali morda skrb vzbujajoče, je pomembno, da omenjeno platformo poznate in jo vsaj do neke mere tudi spremljate.

Spoznajte diamantne otroke: naslednjo generacijo vodij
Diamantni otroci so nova generacija vodij, ki spreminjajo svet na bolje. V tem članku boste izvedeli vse o njihovih edinstvenih lastnostih.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Tako se otroci naučijo veščin, ki so bistvene za življenje
Vsak otrok si zasluži srečno otroštvo, žal pa je realnost ponekod precej drugačna. Zlorabe otrok, ki med drugim vključujejo tudi otroško delo, so po svetu še vedno velik problem.

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih
Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo
September je mesec ozaveščanja o raku pri otrocih. V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo, pri čemer jih približno 20 odstotkov boj z zahrbtno boleznijo izgubi. Vsak od nas pa lahko doprinese k boljšemu jutri, saj neprofitno društvo Junaki 3. nadstropja v septembru zbira namenska sredstva za nakup naprave, ki bo v pediatrični kliniki pomagala pri zdravljenju otrok.

Slavne zvezdnice o tem, zakaj nimajo otrok
S kom delimo življenje, je stvar posameznika in življenjskega sloga, ki ga želi živeti. S tem se strinjajo tudi zvezdnice, ki so se odločile, da materinstvo ni zanje.

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov
V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Copate, ki pomagajo naučiti malčka, kaj je levo in kaj desno
Za otrokov razvoj in njegovo uspešnost tako v otroštvu kot tudi v odrasli dobi je izredno pomembno, da čim prej usvoji družbeno sprejete koncepte, med katere sodita tudi prostorska orientacija ter razlikovanje med desno in levo stranjo.