družbo

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Top nasveti, kako ohraniti motivacijo za telovadbo
Ste se tudi vi znašli v začaranem krogu obljub, da boste z naslednjim dnem začeli s telesno aktivnostjo in bolj zdravim prehranjevanjem, pa ta dan kar odlašate v nedogled? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri ohranjanju motivacije.

'Materinstvo me zanima toliko, kot me zanima plezanje po skalah'
Igralka, podkasterka in aktivistka Jameela Jamil, ki je znana po svojih iskrenih in neposrednih izjavah, je v nedavnem intervjuju spregovorila o ključnih trenutkih, ki so oblikovali njen pogled na življenje. Med temi trenutki so njene osebne bitke z zdravjem, pa tudi odločitev, da se ne bo odločila za materinstvo.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Zato je dobro, da se otrok samostojno igra
Otroka spodbujajte k samostojni igri, saj se bo s tem naučil samostojno razmišljati in razvijati lastne ideje ter rešitve, hkrati pa bo krepil svojo kreativnost in razvijal domišljijo.

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost
December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

To je najlepše darilo, ki ga lahko poklonite otroku
Starši se vsako leto trudimo, da bi prazniki našim otrokom ostali v lepem spominu. Zato si v veselem decembru zavestno vzamemo čas za skupno krasitev doma, peko piškotov in postavljanje božičnega drevesa. Ogromno časa posvetimo tudi iskanju pravega darila. Ne bi namreč radi kupili nekaj, kar bo zanimivo le dan ali dva in ne bo imelo nobene dodane vrednosti. Kaj torej podariti?

5 nasvetov za starše samohranilce
Vzgajanje otroka ni lahka naloga, še posebej če ste sami. Kako si lahko stvari olajšate?

Sem mama in sem 'boomerka'
Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Slavna zvezdnica: 'Vpričo staršev sem kadila in pila že pri 13 letih'
Svetovno znana manekenka in supermodel Kate Moss je živela precej burno in škandalozno življenje. V preteklosti se je soočala s prekomernim pitjem alkohola, drogo in kronično nespečnostjo. Tokrat priznava, da so divji časi že za njo in da je začela živeti urejeno, umirjeno življenje, ki vključuje tudi osemurni spanec.

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom
Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

15 povedi, ki bi jih morali govoriti svojim hčerkam
V svetu, ki mlada dekleta nenehno bombardira z mešanimi sporočili o tem, kdo bi morala biti, je bolj kot kdaj koli prej pomembno oblikovati povedi in misli, ki jih bodo skozi odraščanje ponotranjile. Kot starši in vzorniki imamo moč vplivati na to, kako naše hčerke vidijo sebe in svet okoli sebe.

Znana pevka skupaj s hčerko navdušila v novem videospotu
Alenka Husić, temnolasa lepotica, ki s svojim prodornim in čudovitim glasom navdušuje v glasbenih skupinah Bepop in Sopranos, se je tokrat odločila, da si izpolni željo in posname povsem svojo pesem. Z besedilom nagovarja poslušalce, naj prisluhnejo svojemu srcu in se imajo radi. V njenem prvem samostojnem videospotu pa ji družbo dela starejša hči Alina, ki je s svojo igro in predanostjo projektu navdušila. Pogovor z Alenko si preberite v spodnjih vrsticah.

Zakaj je tako pomembno, da se otroci naučijo spoštovati živali?
Učenje otrok o spoštovanju živali je več kot le spodbujanje prijaznosti do drugih bitij. Gre za temeljni korak pri razvoju empatije, sočutja in občutka odgovornosti, ki so ključnega pomena, da postanejo celovita in čustveno inteligentna človeška bitja. Vzgajanje spoštovanja do živali lahko močno vpliva na moralni razvoj otrok in oblikuje njihove interakcije ne le z živalmi, temveč tudi z drugimi ljudmi in svetom okoli njih.

Kdo so indigo otroci?
Fenomen indigo otrok se je začel pojavljati konec 70. let, ko je parapsihologinja Nancy Ann Tappe začela opisovati nove generacije otrok, ki naj bi bili znanilci novega obdobja človeštva. Gre za otroke, ki naj bi bili zaradi svojih značilnosti drugačni od preteklih generacij. Imenujemo jih tudi mavrični ali kristalni otroci.

Kaj morate vedeti, če hodite z nekom, ki ima otroka?
Ljubezen nas pogosto najde, ko najmanj pričakujemo, nepričakovano in spontano. In tako se lahko mimogrede znajdemo v položaju, ko ljubimo nekoga, ki že ima otroka oziroma več njih. V tem primeru nismo več samo partner, ampak postanemo več kot to, saj postanemo tudi očim ali mačeha. Kaj to pomeni in kakšni izzivi nas morebiti čakajo, več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Pet razlik med otroštvom danes in pred 30 leti
Življenje se je v zadnjih tridesetih letih zelo spremenilo, predvsem zaradi velikih premikov v tehnologiji in medicini. Odrasli se velikokrat spominjamo svojega otroštva in hrepenimo po mirnejših časih, ko so se vse stvari zdele enostavnejše. Danes otroci odraščajo v zelo drugačnem svetu, ki jim prinaša neomejen dostop do informacij in zabave. V tem članku bomo izpostavili pet največjih razlik med otroštvom danes in pred tridesetimi leti.

Poslovila se je Anita Ogulin: 'Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci'
V 73. letu starosti se je po boju z zahrbtno boleznijo poslovila Anita Ogulin. Humanitarka in prostovoljka se je več desetletij spopadala in reševala stiske najšibkejših, zadnji dve leti pa je bila svojo največjo osebno bitko, ki ji je žal podlegla. A za njo bo ostala zapuščina, ki je nikoli ne bomo pozabili.

Pet mitov o otrocih, ki odraščajo brez bratov in sester
Mnogokrat lahko ob dejstvu, da imamo otroka edinca opazimo pomenljive poglede in slišimo pripombe, kot so 'zagotovo je razvajen' ali pa 'kako pa se znajde v družbi vrstnikov'? A v resnici se lahko otrok, ki nima bratov in sester odlično znajde v okolju drugih otrok in ni prav nič razvajen zaradi tega, ker je edinec. Navajamo najpogostejše mite, s katerimi se soočajo starši edincev.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Pri 52 postal očka, zdaj ga je strah prezgodnje smrti
Na 77. filmskem festivalu v Cannesu se je predvajala tudi premiera filma Horizont: An American Saga, v katerem glavno vlogo igra priljubljeni ameriški igralec Kevin Costner, ki je poleg tega tudi režiral film. Na rdeči preprogi se je pojavil skupaj s svojimi petimi otroki.

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'
Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Kam na potep z invalidskim vozičkom?
Mnogo je ovir, s katerimi se osebe s posebnimi potrebami srečajo na svojih poteh, a mnogo je tudi poti, ki vodijo mimo ali čez te ovire. Danes bo govora o poteh, na katerih gibalni deficit ni ovira, saj so urejene tako, da se po njih brez problema vozijo tudi osebe na invalidskih vozičkih.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka
Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.