družinska terapija

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami?
V življenju se vedno znova srečujemo z različnimi izzivi, preizkušnjami in mejniki. Včasih se z njimi spopadamo uspešno, drugič zahtevajo od nas več napora, a včasih pridemo tudi to točke, ko ne znamo ali ne zmoremo naprej. Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami? Ena od rešitev je vključitev v družinsko terapijo, ki posameznika obravnava kot del družinskega sistema.

Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka
Romana Čolič, je psihoterapevtka, stažistka relacijske družinske terapije ter del ekipe Sočutno varstvo otrok pod okriljem Inštituta Vita Bona.

Urška Studen, magistrica zakonskih in družinskih študijev
Urška Studen, strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok, kot soustanoviteljica družinskega centra nudi pomoč in podporo družinam, otrokom, posameznikom in strokovnim delavcem v vzgoji in izobraževanju. Vizija je podpreti ljudi v stiski in jim pomagati najti moč v sebi ter s celostno obravnavo nuditi sočutno spremstvo na poti do bolj izpolnjujočega življenja.

Sonja Beznik, specialistka zakonske in družinske terapije
Bibina svetovalka Sonja Beznik je specialistka zakonske in družinske terapije. Zaposlena je v zasebnem terapevtskem centru v Šenčurju.

To resnično pomaga pri poporodni depresiji
Približno od 10 do 15 odstotkov novopečenih mam se sreča s poporodno depresijo, katere vzrok sta hormonsko neravnovesje in soočanje z novimi obvezami. Nova raziskovanja navajajo, da je fizični dotik mame in dojenčka najboljše zdravilo za to.

Kdaj potrebujemo pomoč zakonskega terapevta?
Zakonski in družinski terapevt pomaga tako posamezniku kot parom ter družinam razrešiti različne težave, nesoglasja, neugodno situacijo, v kateri so se znašli. Nanj se obrnejo osebe, ki so globoko ranjene.

Ona noseča, on bi pa varal ...
"Neprijetno se počutim, ker se takole obračam po strokovni nasvet, toda pametneje se mi zdi, da vprašam, kot pa da nadaljujem z neumnostmi. Partnerka je noseča, jaz pa razmišljam le o golih lepoticah. Imam krizo?" sprašuje bralec.

Zakonski in družinski inštitut za pomoč pri medosebnih odnosih
Zakonski in družinski inštitut iz Novega mesta je zasebni zavod, katerega glavno poslanstvo je pomoč pri razvijanju zadovoljujočih in osrečujočih medosebnih odnosov.

VIDEO & FOTO: Joga za dojenčke
Alenka Kranjac na Obali vpeljuje vadbo joge za mamice z dojenčki. Program je namenjen predvsem kvalitetnemu preživljanju skupnega časa in izgradnji ljubečega medsebojnega odnosa.