drugačnost

Kaj je biblioterapija za otroke?
Biblioterapija za otroke je oblika terapije, ki uporablja knjige in literaturo za pomoč otrokom pri soočanju z različnimi čustvenimi, socialnimi ali vedenjskimi težavami, ki jih morebiti doživljajo. Na kakšen način poteka, si preberite v spodnjem prispevku.

Stare knjige, ki bi jih moral prebrati vsak otrok
Strast do branja je eno najlepših daril, ki jih lahko podarite svojemu otroku na začetku njegove življenjske poti. Skupne bralne urice so priložnost za povezovanje, razvoj otrokovih bralnih veščin, domišljije in osebnosti. Prave knjige pa lahko vse to še dodatno poglobijo. Obstajajo namreč brezčasne zgodbe in klasike, ki ste jih brali že vi in imajo zaradi tega moč, da vas popeljejo v brezskrbno otroštvo. Čeprav so stare, imajo moč, da otrokom predajo dragocene življenjske lekcije, ki bodo ostale z njim do konca življenja. Preverite nabor 5 otroških knjig, ki se že leta prenašajo iz generacije v generacijo in še dolgo ne bodo šle v pozabo.

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine
Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu
Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?
Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

4 napake, ki jih delamo pri razvijanju otroške kreativnosti
Številne raziskave so pokazale, da v zadnjih tridesetih letih kreativne sposobnosti otrok precej upadajo. Na to naj bi vplivalo več različnih dejavnikov, pa tudi napake, ki jih pri vzgoji in usmerjanju otroka delamo starši. Več v spodnjih vrsticah.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Otroci, ki jih lovijo in tudi ubijejo zaradi delov telesa
V očeh enih čudoviti in prelepi, v očeh drugih zanimivi in nenavadni, v očeh tretjih prekleti in hudičevi. Drugačni in zato ponekod preganjani. Nič niso krivi, a so vseeno označeni. Albini.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?
Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

'Nisi sama v svojih mislih. Vse mamice stiska v prsih'
Menim, da je ni matere, ki ne bi zadnjih nekaj dni trepetala v varnem zavetju domovanja, medtem ko opazuje svojega malčka in je prepuščena sama sebi in svojim mislim. Kaj se dogaja s svetom? Po svetovni pandemiji sledijo grožnje, ustrahovanja in vojna? Da, vse se soočamo s podobnimi čustvi ... strah, negotovost, razočaranje in tudi jeza. Ogromna teža na plečih. Zakaj, čemu in za koga?

Sneguljčica in Elza sta ji pomagali sprejeti dejstvo, da je drugačna
Nariyana. Deklica z edinstveno porcelanasto belo poltjo, belimi lasmi, trepalnicami in nebeško modrimi očmi. Tako posebna in drugačna in tako lepa obenem. Svojo drugačnost je sprejela s pomočjo risanih junakinj.

Dobrodelni koncert ustanove Mali vitez
Za tradicionalni koncert ob začetku novega leta so za male viteze posebno darilo pripravile DINAMITKE. Simona Vodopivec, Alenka Godec in Damjana Golavšek se bodo v produkciji Prospota v nedeljo, 12. 1. 2020, ob 18. uri v SiTi Teatru BTC premierno predstavile z novim projektom. Barvit izbor pesmi in življenjsko energijo bo z besedo povezal Marjan Bunič.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno
Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati
Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Opozarjajo na največje grožnje in izzive za otroke
Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.

Kako otroke naučiti sprejemanja drugačnosti?
V današnjem času, ko je svet postal velika globalna vas in smo obkroženi z ljudmi iz različnih kulturnih okolij, veroizpovedi in narodnosti, je prav, da o tem spregovorimo tudi z otroki. Še toliko bolj tudi zato, ker so v vrtcu ali šoli vedno bolj v stiku s sovrstniki, ki prihajajo iz različnih držav ali celo drugih koncev sveta.

Ana Rogel ima posebno sporočilo za vas
Ana Rogel poziva starše in njihove otroke, da si ogledajo animirani film GrdeLutke, ki v sebi skriva izjemno sporočilo. Sprejeti moramo drugačnost, po njenih besedah - nič narobe, če si drugačen, včasih je celo bolje, če si drugačen.

Takšna je bila Salome kot otrok
Salome je bila zelo živahen otrok. Tako kot vsi drugi je rada nagajala staršem. Po razkritju, da je drugačna, pa se je doma začela kalvarija. Iskreno je spregovorila o svojem otroštvu in odnosu s starši.

Znan Slovenec ima hčerko Milo z redkim sindromom
Znan slovenski glasbenik Domen Hren in njegova žena Barbara sta pred skoraj petimi leti dobila hčerko. ''Mila je drugačna, ker ji manjka delček kromosoma, posebna pa je, ker mogoče prav zaradi tega manjkajočega delčka ne premore niti kančka zlobe.'' Deklica ima namreč sindrom Koolen de Vries in je prva, pri kateri so ga v Sloveniji zabeležili.

'Vsakdo od nas je lahko junak!'
Matic Slapšak nas je popeljal v svet pravljic, kjer so doma drugačni, netipični junaki: lena mravljica, raziskujoč polž, ošabna breza in drugi, kjer gre za boj med dobrim in slabim. Starši, ki berejo njegove pravljice otrokom, bosod spoznali, da se tudi v njih vedno znova skriva poučen nauk.

Jaden Smith zopet presenetil
Jaden Smith je zopet presenetil. Za šolski ples je izbral obleko in mediji pravijo, da je bil videti čudovito.

Ko otrok vidi več, kot bi smel ...
Starši, minil je še en teden in izbrali smo mamico, katere tašča dvakrat tedensko pazi na vnučka, pri njej pa živi tudi stric, ki je odvisnik. Kaj svetuje vzgojiteljica Romana iz Ljubljanskih vrtcev, si preberite v nadaljevanju, hkrati pa vam sporočamo, da bomo ta teden še zadnjič nekoga razveselili z družinsko vstopnico za raziskovanje Postojnske jame.

Slovenska najstnica žrtev psihičnega nasilja
V želji, da bi prisluhnili njeni stiski, se je na nas obrnila 16-letnica iz Ljubljane. Svoje misli je zlila na papir in se tako vsaj za hip znebila občutka, da je osovražena, ker se razlikuje od svojih vrstnikov …

RESNIČNA ZGODBA: Pogumna mama posebne deklice
Leta 2003 je za možem prišla iz Črne gore v Slovenijo. Takoj je zanosila, prvorojenka Sara se je rodila predčasno, v 26. tednu nosečnosti. Mala princeska je bila težka komaj kilogram, dolga pa le 37 centimetrov.

Ko novorojenček potrebuje posebno nego
Včasih se dojenček rodi prezgodaj in mora v inkubator. Morda po porodu zaradi določenih zadev potrebuje posebno nego in je premeščen na neonatalni oddelek. Mamice takšnih dojenčkov so ponavadi v skrbeh.

ZVEZDANA MLAKAR: 'Prava mama dovoli otroku pasti!'
Gledališka in filmska igralka Zvezdana Mlakar je mama treh sinov. Vedra blondinka je skozi leta vzgoje ugotovila, da si najbolj prava mama takrat, ko dovoliš otroku pasti in pustiš, da tudi sam vstane.

Kdo je skrivnostna dobra vila Maja?
Kdo je dobra vila po imenu Maja, ki ustvarja čudovite izdelke v pastelnih barvah? Ustvarjalna, igriva in pravljično skrivnostna ženska je na spletnem portalu Facebook v samo štirih mesecih pridobila več kot 21 tisoč oboževalcev.

Dojenček, ki se mu vsako noč olupi koža
16-mesečni britanski deček ima povsem rdečo kožo, ki se mu vsako noč olupi. Mali Jack trpi za redko, neozdravljivo boleznijo, vseeno pa je večino časa nasmejan …