Bibaleze.si

drugih

Novice
10. 04. 2025 12.16

Zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice

Starši in učitelji opažajo zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice. Čeprav so zdravstvene težave redko vzrok za ta pojav, strokovnjaki opozarjajo na morebitne posledice prevelike zaščite in pomanjkanja spodbude za otrokov razvoj samostojnosti.

Malček
10. 04. 2025 05.00

Zakaj si otroci drgnejo oči, ko so utrujeni?

Verjetno ste že opazili, da si otroci, ko postanejo utrujeni, pogosto manejo oči. Mnogi starši, vzgojitelji in skrbniki se sprašujejo, zakaj to počnejo in kaj ta gib pomeni.

Vzgoja in vrtec
10. 04. 2025 05.00

To so najpogostejše poškodbe pri mlajših otrocih

Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Najstniki
08. 04. 2025 10.32

Mladostniki o svojih stiskah molčijo

Starši, bodite oporni steber: Kako otrokom pomagati pri obvladovanju stresa?

Nosečnost
08. 04. 2025 05.00

Kako veste, da se začenja porod?

Številne pare skrbi, da ne bodo prepoznali, kdaj se bo porod začel, in bodo nato brezglavo drveli v porodnišnico ali pa se bo porod iztekel kar doma. To se včasih res zgodi, a zelo redko.

Nega in zdravje
08. 04. 2025 05.00

Prvi sprehod z novorojenčkom: Kdaj in kako na sveži zrak?

Nekateri se na prvi sprehod z novorojenčkom odpravijo takoj po prihodu domov, spet drugi pa čakajo kar dva meseca, preden se odločijo za ta korak. Kaj je prav? Kdaj je primerno otroka prvič peljati na sveži zrak?

Resnične zgodbe
07. 04. 2025 05.00

'Razmišljam o otrocih v prihodnosti in me je strah, kako bo'

Sara, 23-letna študentka, se spopada z endometriozo, boleznijo, ki ji vsakodnevno spreminja življenje. V pogovoru z nami je delila svojo izkušnjo in nasvete, kako se spopasti z bolečino, čeprav je niso vedno jemali resno.

Nosečnost
07. 04. 2025 05.00

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline

Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

Svet slavnih
07. 04. 2025 05.00

Tako je zvezdnica hčerkama razkrila, da ima njun oče HIV

Igralka Denise Richards je v nedavnem intervjuju razkrila, kako je svojim hčerkama povedala, da je njihov oče, Charlie Sheen, HIV pozitiven.

Očkov kotiček
04. 04. 2025 14.13

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?

Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Dojenček
04. 04. 2025 05.00

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?

Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Za mami
03. 04. 2025 10.59

4 stvari, ki jih mame po carskem rezu nočejo slišati

April kot mesec ozaveščanja o carskem rezu spodbuja odprto in iskreno razpravo o tem načinu poroda. Pomembno je, da so bodoče matere dobro informirane o vseh možnostih in da se odločijo za tisto, kar je najboljše za njih in njihove otroke.

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Zdrav otrok
01. 04. 2025 05.00

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)

Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.

Najstniki
01. 04. 2025 05.00

Zaskrbljujoč skriti jezik emotikonov, ki ga uporabljajo najstniki

Emotikoni niso le zabavne slike, temveč imajo včasih tudi skrit pomen. Medtem ko večina najstnikov emotikone uporablja za zabavo in popestritev sporočil, pa nekateri simboli postajajo del toksičnih spletnih skupin. Poznavanje teh pomenov lahko staršem pomaga, da ostanejo obveščeni in bolje podpirajo svoje otroke.

Problematični najstnik
31. 03. 2025 10.00

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine

Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Malček
31. 03. 2025 05.00

Kako se kaže prezgodnja puberteta?

Puberteta je naraven proces, v katerem telo in um otroka prehajata v odraslo obdobje. Pri večini otrok se puberteta začne približno pri starosti 12 let pri dečkih in 10 let pri deklicah. Včasih pa se puberteta začne prej, kot je običajno. Ko se puberteta pri dečkih začne pred 9. letom starosti in pri deklicah pred 8. letom, govorimo o prezgodnji puberteti.

Resnične zgodbe
31. 03. 2025 05.00

Ko se sanje o srečanju z biološko mamo spremenijo v nočno moro

Za Grahama Hornigolda, priznanega britanskega slaščičarja, se je nenaden ponovni stik z njegovo dolgo izgubljeno biološko mamo sprva zdel kot uresničitev sanj, a kmalu se je začela nočna mora.

Nega in zdravje
26. 03. 2025 05.00

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju

Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Družina in odnosi
25. 03. 2025 12.50

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?

Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Po porodu
25. 03. 2025 05.00

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov

Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Malček
24. 03. 2025 05.00

10 dejstev, ki jih morate sprejeti, če imate doma 3-letnika

Tri leta stari otroci niso več dojenčki. So dečki in deklice, ki že radovedno spoznavajo svet okrog sebe in si želijo uveljaviti tudi svoj pogled nanj. Če jim kaj ni všeč, boste to zagotovo izvedeli. Že v naslednjem trenutku pa lahko od njih pričakujete najmočnejši objem na svetu. Kajti niso zamerljivi in hitro pozabljajo. So pa lahko precej trmasti in glasni. Pa nežni in ljubeči.

Malček
18. 03. 2025 05.00

Nasveti za odvajanje vašega malčka od dude

Dude nudijo dojenčkom udobje in občutek varnosti, predvsem pa tolažbo v stresnih trenutkih. A slej ko prej pride čas, ko morajo starši svojim malčkom pomagati opustiti to pomirjujočo navado. Na kakšen način to storiti, da bo čim manj stresno za vas in otroka? Ponujamo nekaj predlogov.

Nosečnost
20. 03. 2025 05.00

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?

Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Malček
19. 03. 2025 05.00

Moj otrok ima hudo tremo!

Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863