Bibaleze.si

duševne motnje

Resnične zgodbe
03. 04. 2025 13.22

Zgodba majhne Nine brez svojega glasu

April je mesec, posvečen ozaveščanju o preprečevanju zlorabe otrok. Gre za pomemben mesec, v katerem se opominjamo, da so otroci najbolj ranljiva skupina v družbi, ki potrebuje zaščito, ljubezen in podporo, da lahko rastejo v zdrave in srečne posameznike.

Zdrav otrok
29. 01. 2025 05.00

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?

Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Po porodu
01. 12. 2024 04.00

Telesne in duševne spremembe, ki lahko sledijo po porodu

Vsaka posameznica drugače doživlja izkušnjo nosečnosti in poroda. Pri prav vsaki izmed njih pa se odvijajo določeni procesi in spremembe, ki so lahko tako fizične kot duševne narave. Preverite, za katere spremembe gre.

Po porodu
03. 11. 2024 05.00

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?

Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Nega in zdravje
30. 08. 2024 05.00

7 korakov do zdrave najstniške kože

Zaradi divjega tempa sodobnega življenja in stresa, ki ga prinaša s sabo, najstniki pogosto zanemarijo pomemben vidik svojega zdravja –nego kože. Kako hitro in učinkovito priti do zdrave in čiste kože?

Najstniki
25. 08. 2024 05.00

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?

Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

Za mami
20. 06. 2024 05.00

Sindrom hladne matere

O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Za mami
03. 06. 2024 05.00

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti

Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Družina in odnosi
15. 05. 2024 05.00

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka

Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Zanositev
15. 04. 2024 05.00

Kaj vse vpliva na razvoj še nerojenega otroka?

Nosečnost je nekaj najlepšega. Nosečnica se pripravlja na rojstvo novega bitja in preživlja eno najpomembnejših obdobij v življenju. Komaj pričakuje trenutek, ko bo spoznala svojega otročka, in pazi nanj, še preden ugleda luč sveta. Kako pa lahko kar najbolje poskrbi zanj s svojimi navadami in življenjskim slogom?

Novice
17. 01. 2024 11.58

Zgodba o morilki Gypsy Rose Blanchard in njeni materi

Gypsy Rose Blanchard je odraščala s svojo mamo Dee Dee Blanchard, ki je trdila številne reči o zdravju svoje hčere, kar je povzročilo vrsto grozljivih diagnoz in zdravstvenih posegov. Vendar pa Gypsy dejansko ni bila slabotna, niti bolna – njena mati je lagala o vseh simptomih.

Družina in odnosi
20. 10. 2023 05.00

Duševne stiske vplivajo na vso družino

Z duševnimi stiskami se srečuje vse več ljudi, med njimi pa so tudi otroci. Težave so pogosto očem skrite, a prej ali slej priplavajo na površje. In prav zato je pomembno, da si upamo o tem govoriti – na glas. Depresija, anksioznost, posttravmatski stres, vedenjske motnje ... Ključno je predvsem to, da pravočasno poiščemo ustrezno strokovno pomoč.

Očkov kotiček
27. 09. 2023 05.00

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'

Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Fit in zdravje
06. 07. 2023 05.00

Mamino duševno zdravje je pomembnejše kot kdaj koli prej

Materinstvo je izjemno obdobje, polno ljubezni in nežnosti, na drugi strani pa tudi izzivov in velikih sprememb. V vsem tem čustvenem vrtiljaku po porodu mati zlahka pozabi nase in se hitro znajde pod prevelikim pritiskom, ki ima posledice na duševno zdravje. Kako prepoznati tovrstne izzive in jih reševati? V tokratnem prispevku.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Novice
04. 04. 2023 09.48

Dan brez zaslonov za vse učence in učitelje

Ste vedeli, da je skoraj 20 odstotkov mladih nekoliko odvisnih od mobilnih telefonov in družbenih omrežij in da ta trend iz dneva v dan narašča? Ste vedeli, da mnogim najstnikom zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij močno primanjkuje spanca? Ste vedeli, da je več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov) in več kot tretjina osnovnošolskih najstnikov neprespanih?

Vzgoja in vrtec
19. 01. 2023 05.00

Čustveno partnerstvo: Ko starši iščejo čustveno podporo pri otroku

Pri čustvenem partnerstvu gre za družinsko dinamiko, kjer eden od staršev (lahko tudi oba) išče čustveno podporo pri otroku. Zdravih razmejitev v takšnem sistemu ni, saj otrok nezavedno postane del starševskega sveta in prevzame vlogo tolažnika, podpornika.

Šola in splet
07. 11. 2022 09.25

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger

Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Razvoj in odnosi
25. 10. 2022 05.00

Najpogostejše najstniške tegobe

Najstniško obdobje prinaša veliko izzivov tako za otroka kot tudi za starše. Če v tem obdobju nikakor ne morete pristopiti k otroku in ne veste, kaj se dogaja z njim, ukrepajte. Znakov, ki nakazujejo resne tegobe, nikakor ne podcenjujte. Poiščite vzroke za mladostnikovo vedenje, ugotovite, kakšne težave ga pestijo, in mu pravočasno pomagajte.

Zdrav otrok
08. 09. 2022 05.00

Hipnoterapija za otroke

Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Malček
05. 07. 2022 13.19

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine

V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Po porodu
16. 07. 2021 08.06

'Po rojstvu sina sem začela doživljati napade panike'

Po porodu se lahko zaradi različnih dejavnikov pri ženski pojavijo težave na področju duševnega zdravja. Kanadska novinarka Kelly Boutsalis se je odločila o lastni izkušnji spregovoriti na glas in s tem tudi druge ženske spodbuditi, da o tovrstnih težavah spregovorijo javno.

Novice
16. 10. 2020 11.40

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni

"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Novice
19. 09. 2019 07.42

Opozarjajo na največje grožnje in izzive za otroke

Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.

Družina in odnosi
10. 10. 2017 08.24

Ste srečni na delovnem mestu?

Svetovni dan duševnega zdravja, ki se zaznamuje danes, je letos posvečen ohranjanju in krepitvi duševnega zdravja na delovnem mestu. Po informacijah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) približno 20 odstotkov ljudi na delovnem mestu občuti duševne težave, povečuje se delež tistih, ki stres doživljajo zaradi obremenitev na delovnem mestu.

Zdrav otrok
13. 02. 2017 08.10

Kako prepoznati epilepsijo?

Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

Zdrav otrok
16. 01. 2013 07.06

Kaj je Downov sindrom?

Sekcija za Downov sindrom združuje starše, ki imajo otroke z Downovim sindromom, ljudi s tem sindromom, prostovoljce in strokovnjake iz vse Slovenije. Skupaj želijo vsem, ki imajo Downov sindrom, omogočiti kakovostno zdravstveno in socialno oskrbo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863