duševno zdravje otrok

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti
Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?
Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

"Počutila sem se, kot da umiram": zvezdnica o paničnem napadu po porodu
Materinstvo prinaša ne le brezmejno ljubezen, temveč tudi številne izzive, ki jih pogosto skrivamo pred svetom. Poleg sreče se mnoge mame srečujejo z izčrpanostjo, tesnobo in občutkom osamljenosti. Priznanje teh težav je ključno, saj pomaga odpravljati stigme in spodbuja podporo, ki jo mame potrebujejo.

Dolgotrajno gledanje zaslonov: Negativni vplivi na zdravje otrok
V poskusu analize vpliva družbenih medijev na otroke je spletna stran pozvala strokovnjake, naj poskusijo preveriti, ali obstaja povezava med slabšanjem duševnega zdravja otrok in številom ur, preživetih pred ekranom.

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?
V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Stari starši, tega ne počnite
Stari starši igrajo pomembno vlogo v življenju svojih vnukov, vendar se morajo nekaterim stvarem izogibati, da bi ohranili pozitiven odnos in podprli starševski pristop k vzgoji otroka.

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja
Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka
V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Otroci pogosto prekinejo odnos s starši, ki imajo te tri lastnosti
Prekinitev odnosa s starši je zelo kompleksen pojav. Ko se otroci odločijo oddaljiti od svojih staršev, to pogosto vključuje intenziven razmislek, težka čustva in vrsto dejavnikov, ki k temu prispevajo. Strokovnjaki trdijo, da obstajajo tri lastnosti staršev, zaradi katerih se otroci pogostokrat odločijo za prekinitev stikov.

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj
Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo
Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Pretirano vpletanje v življenje odraslega otroka je lahko zelo škodljivo
Podpora odraslemu otroku, ki se sooča z določenimi težavami, je ponavadi plod ljubezni in starševske skrbi, včasih pa lahko preveč pomoči povzroči krog tesnobe in stresa tako za starše kot za otroka.

Za vse supermame, ki ste same z otrokom
Strah, krivda, osamljenost in dvom. Vse to so občutja, ki lahko starša, ki vzgaja sam, pahnejo v hudo stisko. In ko ste enkrat tam, kako se izkopati iz težav? O tem z izkušeno terapevtko in mediatorko Moniko Erjavec Bizjak.

Zato je pomembno, da otroka zares poslušamo
Kolikokrat ste se že zalotili, da vam je otrok nekaj pripovedoval, vi pa ste ujeli le drobce vsebine? Na koncu vam je otrok celo razočarano navrgel, da ga sploh ne poslušate. No, dejstvo je, da je težko biti vedno popolnoma osredotočen, zlasti, če smo v časovni stiski ali pod stresom. V nadaljevanju preverite, kako otroka aktivno poslušati in zakaj je to tako zelo pomembno za njegov razvoj.

Koliko časa pred zasloni je preveč?
V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?
Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Več kot 70 odstotkov mam se primerja z vplivnicami
Platforme, kot so Instagram, YouTube in TikTok, so polne vplivnežev, ki prikazujejo idealizirano različico materinstva. Te vplivne mame delijo čudovito urejene fotografije, zgodbe iz svojega vsakdanjega življenja in nasvete o starševstvu, modi, dobrem počutju in celo skrbi zase. Čeprav te objave lahko marsikoga navdihnejo, pa prispevajo tudi k naraščajočemu problemu: matere se vse bolj primerjajo z nerealnimi podobami in življenji vplivnic.

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?
Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem
V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?
Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

'Ne razumeš pomena odrekanja, dokler ne postaneš mami'
Mati dveh deklic je spregovorila o materinstvu. Spregovorila je o neskončni ljubezni, brezpogojni ljubezni, ki jo prej ni poznala, niti ni verjela, da obstaja, hkrati pa je spregovorila tudi o odrekanju, tudi žrtvovanju, ki ga prinese materinstvo s seboj.

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša
Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

Sporočilo, ki ga mora prebrati vsaka novopečena mama
Ko dobiš otroka, se življenje začne odvijati z nepredstavljivo hitrostjo. Dnevi se zdijo kot leta, ko pa pogledaš za nazaj, se desetletje obrne prej kot v sekundi. Včasih se zavemo, kaj vse smo kot starši naredili, šele ko pogledamo nazaj, in si priznamo, da smo ne glede na vse naredili najbolje, kar smo lahko. Mamica, ki je tudi blogerka, je v čudovitem zapisu spregovorila točno o tem.

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?
Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

To se zgodi, ko se starša prepirata pred otrokom
Način, kako starši razrešujejo svoje spore, lahko otroke zaznamuje za vse življenje. Kako starševski prepiri vplivajo na njih in njihovo duševno zdravje?

5 nasvetov, kako na preprost način preživeti več časa v naravi
Preživljanje časa na prostem je koristno za ljudi vseh starosti, še posebej v današnjem svetu, kjer nas delo in tehnologija pogosto zadržujeta v zaprtih prostorih. Čas, preživet v naravi, ni dober le za naše fizično in duševno zdravje, temveč je tudi odlična priložnost za krepitev družinskih odnosov in ustvarjanje nepozabnih spominov.