dvojezični

6 razlogov, zakaj otroka čim prej učiti tuji jezik
Dandanes znanje tujih jezikov prinaša številne prednosti. Poleg tega, da lahko komuniciramo z ljudmi različnih kultur, nam odpirajo številna vrata do poslovnih in ostalih priložnosti, do katerih bi bilo sicer nemogoče priti. Preverite, zakaj je ključnega pomena, da otroke že v zgodnjem otroštvu spodbujamo k učenju tujega jezika.

Zdaj imate čas za igro z otroci
Zdrav otrok se rodi z vsemi znanji in sposobnostmi, ki jih potrebuje za osnovno preživetje. Ve, na kakšen način priti do zraka, hrane, spanca ter kako izločati blato in vodo. Z rednimi zdravniškimi pregledi od rojstva dalje spremljamo in merimo njegovo rast, težo in fizični razvoj. Kako pa lahko spremljamo in spodbujamo njegov kognitivni razvoj?

Oče po angleško, mama po slovensko. Hčerka pa zna oboje!
Če je bila dvojezična vzgoja otroka še pred leti nekaj zelo eksotičnega, je danes nekaj precej običajnega. Ne samo zaradi staršev, ki si želijo, da bi njihov otrok poleg materinega osvojil tudi tuje jezike, ampak tudi zaradi praktičnih razlogov. Vse več je namreč zakoncev, ki prihajajo iz različnih jezikovnih okolij, zato je nekaj povsem samoumevnega, da se z otrokom pogovarjata v obeh jezikih. Izkušnjo nam je zaupala tudi 34-letna mamica Tajda, ki ima hčerko z možem iz Južnoafriške republike. Dužina živi v Bruslju.

Poglejte si, zakaj je ta posnetek vnukinje Donalda Trumpa pravi hit!
Arabella Kushner, vnukinja Donalda Trumpa, je stara pet let in že ima hit, ki je osvojil Kitajce. Gre za pesem, ki jo je poje v kitajskem jeziku, posnetek pa je objavila njena mama, hči Donalda Trumpa, Ivanka, na Instagramu.

NAD DEMENCO Z ZGODNJIM UČENJEM
Znanstvene raziskave kažejo, da učenje tujega jezika pri otrocih pripomore k izboljšanju njegovih možganskih sposobnosti. Zadnje študije v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo in demenco dodatno poudarjajo, da gojenje dvojezičnosti skozi vse življenje upočasni razvoj teh bolezni v starosti. Tako lahko s pravilnimi pristopi in učenjem v zgodnjem otroštvu našim malčkom pomagamo preprečiti razvoj teh bolezni v zrelih letih.

Dvojezičnost pri otrocih – prednost ali prekletstvo?
Mnenja o dvojezičnosti pri otrocih so pri straših pogosto deljena. Nemalokrat se ustrašijo stavkov, v katerih otroci spregovorijo v dveh jezikih naenkrat in menijo, da nikoli ne bodo znali dobro govoriti maternega, kaj šele tujega jezika. Vendar strah je odveč pritrjujejo strokovnjaki.

Je zgodnje učenje tujih jezikov prednost?
Nekateri starši otroke zelo zgodaj vpišejo na tečaj tujega jezika. Jim s tem samo koristijo ali pa je to nepotrebno obremenjevanje?

Dvojezičnost – prednost ali slabost?
Starši z različnima maternima jezikoma z otrokom govorita vsak v svojem. Pri Sandri Sešek Brajko, ki ima bogate dolgoletne izkušnje glede dvojezičnosti otrok, smo se pozanimali, ali je to prednost ali slabost za njihov razvoj.

Osupljive prednosti učenja tujih jezikov
Otroci, ki govorijo več jezikov, se težje zmedejo in v nepričakovanih situacijah bolje odzovejo. Manj je tudi verjetno, da bodo v starosti zboleli za oblikami demence in Alzheimerjevo boleznijo.

Znana slovenska mamica odvrgla oblačila
Ko so misici Tatjani Tutan pred leti ponudili fotografiranje za znano moško revijo, lepotička ponudbe ni sprejela. Danes uspešni podjetnici in mamici misel na estetske fotografije ni več neprijetna …

Vrata odpira Nativo vrtec
V Ljubljani bo maja vrata odprl prvi špansko-slovenski vrtec. Njegova ustanoviteljica je Venezuelka Eva Lina Nava Viloria, ki je pred časom sama iskala varstvo za svojo hčerko.

VVE pri Dvojezični OŠ Dobrovnik
Dobrovnik 266 J<br>9223, Dobrovnik<br>TEL: 02 579 10 31<br>FAX: 02 579 10 31

'Dvojezični' otroci
Da bo otrok odraščal ob dveh jezikih hkrati, navadno ni preprosta odločitev. Mešane družine so danes že nekaj vskadanjega. Posebnost pa je njihovo sporazumevanje. Dvojezičnost družino bogati, lahko pa prinese tudi kakšno težavo. Strokovnjaki menijo, da so otroci že rojeni jezikovni geniji.