dz

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije
Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Ločujeta se. Pri kom bo otrok?
Ob razvezi staršev se poraja vprašanje, pri kom bodo živeli otroci. Bodo pri mami ali pri očetu? Kdo bo o tem odločil? Kakšen je postopek, da bodo vsi srečno in zadovoljno živeli naprej, pa čeprav ne več skupaj pod isto streho? O zaupanju otroka v varstvo in vzgojo staršu odloča sodišče, CSD pomaga staršem, da sklenejo o tem sporazum. Toda obstaja model sostarševstvo, ki ponuja drugačno rešitev – da bi imel otrok dva doma.

Spremembe: pomoč ob rojstvu 500 evrov in daljši očetovski dopust
Odbor DZ za delo je danes za obravnavo na seji DZ brez glasu proti pripravil dopolnjeni predlog novele zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Med drugim izboljšuje položaj družin, kjer je mati ob rojstvu nezaposlena, in položaj študentskih družin.

Zakon za rešitev problematike dodatkov za nego slepih otrok sprejet
DZ je z 89 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, ki rešuje problematiko dodatkov za nego slepih in slabovidnih otrok. Prav tako rešuje problematiko dodatkov za nego otrok z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju, ki so po polnoletnosti nadaljevali izobraževanje v posebnem programu.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

Bodo dobili neizplačan dodatek za nego otroka?
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo predlog zakona o izplačilu neizplačanega dodatka za nego otroka, ki rešuje problematiko dodatkov za nego otroka za pomoč in postrežbo, s katero so se srečali starši slepih in slabovidnih otrok. Ministrstvo ocenjuje, da bo za izplačila potrebnih dobrih pet milijonov evrov.

Bodo starši imeli pravico, da vedo, ali njihov otrok v srednji šoli 'šprica' pouk?
Vlada je na današnji seji potrdila predloga novel zakona o gimnazijah ter zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju in ju poslala v sprejem DZ. Noveli izenačujeta obravnavo mladoletnih in polnoletnih dijakov v srednjih šolah ter staršem polnoletnih dijakov dajeta pravico, da so seznanjeni s podatki o izobraževanju dijaka.

Prejemate socialno pomoč? Potem to morate vedeti!
Organizacije Petka za nasmeh, Slovenska filantropija in zveza prijateljev mladine pozivajo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da ob uveljavitvi novele zakona, ki dviguje višino denarne pomoči, dvig uredi tako, da upravičencem z že veljavno odločbo ne bo treba ponovno vlagati zahtev, so sporočili iz Petke za nasmeh.

Otroški parlament poudarili pomen vsem dostopnega šolstva
V DZ se je začelo zasedanje nacionalnega otroškega parlamenta na temo šolstva in šolskega sistema. Predsednik DZ Milan Brglez je poudaril, da je eno od ključnih vprašanj razvoja države, kako omogočiti vsem dostopno šolstvo. Predsednik države Borut Pahor pa je izpostavil, da mladi ne hodijo v šolo samo po znanje, temveč po izkušnje in vrednote.

Otroci, ki ne bodo cepljeni, ne bodo smeli biti v vrtcu?
V SMC želijo z novelo zakona o nalezljivih boleznih dvigniti stopnjo precepljenosti. Po besedah poslanke SMC Vlaste Počkaj so se odločili vložiti predlog novele zato, ker doslej "kaj dosti s strani ministrstva za zdravje ni bilo narejeno" na tem področju. Po njenem mnenju je skrajni čas, da se sprejmejo ukrepi za zajezitev upada precepljenosti.

Bo država javni program v zasebnih šolah financirala 100-odstotno?
Odbor DZ za izobraževanje bo danes obravnaval še en poskus uzakonitve odločbe ustavnega sodišča glede financiranja zasebnih osnovnih šol. Obravnaval bo predlog SDS, po katerem bi država javni program v zasebnih šolah financirala 100-odstotno, tako kot je to DZ pred tremi leti naložilo ustavno sodišče. Neuradno koalicija predloga ne bo podprla.

Spremembe glede štipendiranja?
Vlada pošilja predlog novele zakona o štipendiranju v obravnavo v DZ. Predlog novele so pripravili zaradi sprememb zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki je je odpravil vsakoletno vlogo za letne pravice in uvedel avtomatizirani informativni izračun, ki bo vsako leto samodejno podaljšal pravico do štipendije, če bo do nje upravičen.

Nekaterim otroški dodatek sredstvo za osnovno preživetje
V nevladnih organizacijah se zavzemajo za izvzem otroškega dodatka iz sistema socialnih transferjev, ker njegov namen ni osnovna socialna varnost. Pobudo so predstavili v odprtem pismu, ki so ga poslali vladi, pristojnemu ministrstvu in odboru DZ, v njem so spomnili tudi na predlog odbora DZ, da vlada ustrezne rešitve pripravi do konca leta 2017.

Vsi bodo dobili 280 evrov!
Vlogo za otroški dodatek v 7. in 8. dohodkovnem razredu je mogoče oddati že decembra, dodatek pa tako prejeti januarja, je danes spomnila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Povedala je tudi, da bo plačani očetovski dopust v letu 2018 znašal 30 dni, pokojnine pa se bodo uskladile dvakrat.

V letu 2017 so se obetale spremembe v šolah ...
Področje šolstva so v letu 2017 zaznamovala predvsem prizadevanja za uresničitev odločbe ustavnega sodišča glede financiranja zasebnih osnovnih šol, ki pa niso bila uspešna. DZ je namreč zavrnil novelo, ki bi po mnenju ministrstva za izobraževanje zadovoljivo uresničila odločbo. Spodletel je tudi poskus spreminjanja ustave na to temo.

Ko otrok postane politik ...
Najpomembnejše vloge v politiki in družbi bodo danes imeli otroci. Današnji svetovni dan otroka, 20. november, bo namreč potekal pod geslom Vodenje bodo prevzeli otroci. V globalni akciji Unicefa bodo otroci za en dan prevzeli najpomembnejše vloge v državni in lokalni politiki, medijih, športu in kulturi, akciji pa se je pridružila tudi Slovenija.

Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje
Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje, čeprav je Slovenija v tem delu še precej pod povprečjem EU. Študentje se za izmenjavo odločajo, da bi pridobili izkušnje in se naučili tujega jezika, raziskave pa kažejo, da so na ta način tudi bolj konkurenčni na trgu dela. Natančnih podatkov o profesorjih, ki predavajo v tujini, ni.

V državnem zboru bodo danes prihodnost načrtovali otroci
Državni zbor bo danes gostil zasedanje 27. nacionalnega otroškega parlamenta, ki ga že tradicionalno prireja ZPMS. Tokrat bo 114 mladih iz vse Slovenije razpravljalo o načrtovanju prihodnosti, vrednotah, okolju, pa tudi o tem, kdo so in kakšen človek želijo postati. Opoldne bosta mlade nagovorila predsednika DZ in vlade Milan Brglez in Miro Cerar.

Novost: družina življenjska skupnost otroka, z obema ali enim od staršev ali z drugo odraslo osebo
Predstavitev stališč poslanskih skupin o predlogu družinskega zakonika na današnji seji DZ je pokazala, da se zakoniku obeta zadostna poslanska podpora. Po pričakovanju so vladni predlog podprli v koalicijskih SMC, DeSUS in SD, ne more pa vlada računati na opozicijske glasove. Največ polemik v razpravi je bilo povezanih z opredelitvijo družine.

Veliko zlorab ostane neprijavljenih
Današnji evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo spodbuja k razmisleku, da zaradi spolnih zlorab trpijo otroci tudi v naši družbi, opozarjajo v Združenju proti spolnemu zlorabljanju. Zaskrbljeni so nad upadom števila razkritih primerov spolnih napadov na otroke. Veliko zlorabnamreč ostane neprijavljenih.

Otroci bodo spregovorili o pasteh mladostništva
V prostorih DZ bo danes zasedal nacionalni otroški parlament, mladi iz vse Slovenije pa bodo tokrat razpravljali o pasteh mladostništva. Uvodoma jih bo nagovoril predsednik DZ Milan Brglez. Na mnenja otrok o življenju v Sloveniji in njihovem položaju pa se bo odzval tudi predsednik republike Borut Pahor.

Veliki dan za naše šolarje
Za okoli 174.000 učencev in okoli 75.000 dijakov se danes začenja novo šolsko leto. Slednjega si bodo še posebej zapomnili tisti, 21.807 bo takih, ki v šolo vstopajo prvič. Da bi prvi šolski dan in vsi naslednji minilo čim bolj varno, policija opozarja na previdnost v prometu, še posebej v okolici šol.

Različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol
Ustavno sodišče je odločilo, da je različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol neustavno. Tako je razveljavilo določbo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, po kateri zasebni šoli za izvajanje javno veljavnega osnovnošolskega programa pripada 85 odstotkov sredstev, ki jih prejemajo javne šole.

Najlažji nedonošenček v Sloveniji tehta le 405 gramov
Svetovni dan nedonošenčkov, ki se obeležuje danes, letos poteka pod geslom Drobcene nogavičke – velike sanje. Na svetu se namreč vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji pa 1300. V Sloveniji se je najbolj zgodaj rodil in preživel novorojenček, rojen v 22. tednu nosečnosti.

Zmanjšajte tveganje za razvoj te bolezni!
Sladkorna bolezen je med najbolj razširjenimi kroničnimi boleznimi. Lani je na svetu živelo 382 milijonov sladkornih bolnikov, v EU pa 32 milijonov. Ocene kažejo, da bo število diabetikov v EU do leta 2035 naraslo na 38 milijonov. Naraščanje števila diabetikov je posledica tako nezdravega življenjskega sloga kot tudi staranja prebivalstva.

Prisluhnite otrokom!
Zveza prijateljev mladine, varuh človekovih pravic in dijaška organizacija so danes v sodelovanju z DZ pripravili konferenco o participaciji otrok in mladostnikov, s katero obeležujejo 25. obletnico sprejetja konvencije o otrokovih pravicah. Kot so poudarili v uvodu, je participacija otrok in mladostnikov bistvenega pomena za razvoj demokracije.

Spremembe glede materinskega, očetovskega in starševskega dopusta
DZ se je na današnjem nadaljevanju marčevske seje lotil tretje obravnave zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Uvodna predstavitev stališč poslanskih skupin je pokazala, da ima zakon zagotovljeno podporo koalicijske večine. Zakon je tudi v delu opozicije naletel na dober odziv. Najbolj kritična do zakona je NSi, ki ga ne bo podprla.

Obetajo se spremembe v osnovni šoli
Poslanci so s 57 glasovi za in brez glasu proti podprli novelo zakona o osnovni šoli, s čimer so dali zeleno luč spremembam poučevanja tujih jezikov v osnovni šoli. Novela predvideva obvezno poučevanje prvega tujega jezika od 2. razreda dalje, drugi tuji jezik pa ostaja izbirni predmet in bo po novem na voljo tudi v drugi triadi.

To morajo vedeti vsi starši!
Mnogo staršev, ki imajo otroke v vrtcu, je te dni slišalo za predlog sprememb zakona o vrtcih. Kakšne novosti predvideva in kako so se na njih odzvali zaposleni v vrtcu, mamice in očetje, smo se pogovarjali z državno sekretarko na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Mojco Škrinjar in predsednico Skupnosti vrtcev Slovenije Boženo Bratuž.

Preverite, ali boste upravičeni do subvencije
Vlada je v sredo sklenila v DZ poslati novelo zakona o prevozih v cestnem prometu. Z njo namerava skupaj s prevozniki šolajočim se dijakom in študentom ponuditi subvencioniran prevoz v šolo oziroma na fakulteto. Po predlogu novele bi država sofinancirala mesečno vozovnico za avtobus in vlak, cena pa bi bila odvisna od števila kilometrov.