elektronske cigarete

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah
Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?
V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Pregledovanje šolskih torb – DA ali NE?
V zadnjem času se poraja ogromno vprašanj, kaj vse se lahko skriva v šolskih torbah osnovnošolcev poleg običajnih stvari, kot so učbeniki, zvezki, športna oprema, peresnice in podobno.

Tudi to je zasvojenost!
Podatki kažejo, da vse več mladih uporablja elektronske cigarete. Še več jih je, kot je odraslih. Se sploh zavedajo, da tudi elektronske cigarete vsebujejo nikotin in vodijo v zasvojenost?

Kajenje med mladimi velik problem
Kajenje med mladimi je problem, to nakazujejo tudi podatki NIJZ. Štirideset odstotkov 15-letnikov v Sloveniji je že kdaj kadilo, devet odstotkov jih kadi vsak dan. Vsak dan kadi za 64 razredov 15-letnikov, so opozorili na okrogli mizi STA o kajenju med mladimi. Zato je strožja zakonodaja potrebna.

Znanstveniki prišli do presenetljivih zaključkov!
Elektronske cigarete, ki v javnosti veljajo za bolj zdrave od običajnih, vsebujejo 10-krat več rakotvornih snovi kot tobak, so danes sporočili japonski znanstveniki, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Skupina znanstvenikov, ki jim je študijo naročilo japonsko ministrstvo za zdravje, je preučevala snovi v pari iz elektronskih cigaret.

Elektronske cigarete – veliko tveganje!
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes priporočila prepoved prodaje elektronskih cigaret mladoletnikom. Zavzela se je tudi za prepoved kajenja tovrstnih cigaret v zaprtih javnih prostorih, vsaj dokler ne bo dokazano, da izdihana para ni nevarna za ljudi v okolici.