Bibaleze.si

empatija pri otroku

Malček
25. 02. 2025 05.00

Otrok in čustva: Kako mu pomagati obvladovati jezo, žalost in strah?

Starši se v otrokovih razvojnih stopnjah srečujemo s čustvenimi odzivi, ki pogosto izpadejo v očeh odraslih pretirani, nepotrebni, odraz razvajenih otrok ... Kako poenostavljeno je otrokovo čustveno stanje označiti za "nenormalno", sploh v pretirani potrebi po primerjanju, ko se "sosedov deček iste starosti zdi tako umirjen v primerjavi z našim, ki pa kar nori za brez zveze".

Družinsko življenje
30. 01. 2025 05.00

Ko družbeni mediji starševstvo spremenijo v predstavo

Starševstvo je eno najbolj zahtevnih, a hkrati najlepših življenjskih obdobij. Vendar pa v dobi družbenih medijev pogosto postane izpostavljeno, podvrženo nerealnim pričakovanjem in nenehnemu iskanju potrditve. Družbeni mediji, namesto da bi nas povezovali, nas pogosto oddaljijo, saj starši postajajo vedno bolj osredotočeni na iskanje všečkov ...

Malček
21. 01. 2025 05.00

Obstaja igrača, ki se je otrok ne bo prehitro naveličal?

Zakaj otrok tako hitro dodaja nove in nove igrače na svoj seznam želja in zakaj mu uresničena želja, ko dobi nekaj, kar si je želel, predstavlja zgolj predmet kratkotrajnega zanimanja?

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2024 04.00

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Za mami
05. 11. 2024 03.15

Ste pripravljeni na zmenek z mamo samohranilko?

Z vlogo mame samohranilke prihaja veliko pozitivnih lastnosti, ki jo oblikujejo kot osebo. Kaj vse bi morali vedeti, preden se odpravite na zmenek z mamo, ki otroke vzgaja sama?

Vzgoja in vrtec
16. 10. 2024 05.00

Kaj je biblioterapija za otroke?

Biblioterapija za otroke je oblika terapije, ki uporablja knjige in literaturo za pomoč otrokom pri soočanju z različnimi čustvenimi, socialnimi ali vedenjskimi težavami, ki jih morebiti doživljajo. Na kakšen način poteka, si preberite v spodnjem prispevku.

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Vzgoja in vrtec
19. 06. 2024 05.00

Zakaj so majhni otroci navezani na plišaste igrače?

Pomen plišastih igrač v razvoju otroka je precej velik. Mehke odejice, ninice ali igrače privlačnega in ljubkega videza lahko v večini primerov postanejo otrokov prvi prijatelj in zasedajo prav posebno mesto v njegovem življenju. Preverite, zakaj.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2024 04.15

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka

Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

Vzgoja in vrtec
27. 09. 2023 05.00

Zato je dobro, da so otroci včasih sebični

Otroke bi morali vzgajati s čutom za druge in empatijo. A tudi kanček sebičnosti prav nič ne škoduje. Zakaj? Preverite v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
08. 09. 2023 05.00

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'

Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Intervju
15. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'

Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Malček
11. 09. 2022 10.41

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"

Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

Malček
05. 07. 2022 13.19

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine

V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Vzgoja in vrtec
04. 06. 2022 04.15

Napaka staršev: veliko otrok sploh nima prostega časa

So starši, ki svojim otrokom oblikujejo tedenski načrt do te mere, da prostega časa preprosto nimajo več. Pet krožkov, dve vrsti športa, igranje vsaj enega glasbila in še vse šolske obveznosti. Si znate predstavljati, kako je pri takšnem tempu življenja otroku?

Vzgoja in vrtec
23. 04. 2022 04.15

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?

Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

Družina in odnosi
14. 01. 2022 08.27

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom

Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

Vzgoja in vrtec
02. 10. 2020 15.49

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?

Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Družina in odnosi
19. 08. 2019 07.54

’Očetje so danes bolj vpleteni v vzgojo … in prav je tako!’

Pred nekaj tedni je bil naš sogovornik Srđan Milovanović, ki se v življenju sicer ukvarja z marsičim, naši otroci pa ga zagotovo najbolj poznajo kot sinhronizatorja v številnih risankah, tudi tistih, ki jih lahko spremljate vsak dan na OTO. Srđanov najljubši ’poklic’ pa je sicer zagotovo oče in ravno v tem poletju se je družinica povečala še za enega člana, zato smo ga vprašali, kako pri njih poteka razdelitev obveznosti in kaj si najbolj želi za svoje otroke.

Malček
15. 04. 2019 09.21

Zakaj je prostovoljstvo za otroka dragocena izkušnja?

Prostovoljna dela omogočajo otroku drugačen pogled na svet, mu pomagajo širiti obzorja in ga učijo sočutja do soljudi. Gre za dragoceno izkušnjo, ki ga nauči temeljnih življenjskih vrednot.

Malček
19. 05. 2013 23.36

Empatija pri otrocih

Empatija je psihološka sposobnost zaznavanja čustev druge osebe, ne da bi s tem podajali svoje – torej razumeti svet s perspektive druge osebe, pri čemer so v ospredju predvsem čustva, doživljanje. Brez empatije ne moremo dobro poskrbeti za svoje najbližje, jim dati utehe in občutka varnosti. Kako lahko torej mama in oče pomagata otroku pri razvoju empatije?

Malček
29. 01. 2011 05.57

Kdo so indigo otroci?

Koncept indigo otrok, ali bolje rečeno novodobnih otrok, danes ni znanstveno dokazan, zato ga znanost v svoj prostor ne spušča. In vendar so generacije današnjih otrok drugačne.

Malček
01. 09. 2009 12.46

Za koga je vrtec bolj stresen?

Prvič v vrtec, šolo, službo... Vse to so velike prelomnice v življenju. Še odrasli se težko soočamo s spremembami, kako se ne bi otroci. Vstop v vrtec pa je navadno najbolj stresen za starše. Morda potočijo več solz kot njihov malček.

Dojenček
14. 07. 2009 10.08

Empatija

Empatija ni gensko pogojena, niti ni prirojena, ampak se je "naučimo" od staršev in iz okolja. Že v prvih mesecih življenja jo je dojenček deležen na najrazličnejše načine.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863