Bibaleze.si

enake

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Novice
26. 03. 2025 16.01

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?

V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Intervju
26. 03. 2025 10.28

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +

Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti

Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Novice
25. 02. 2025 05.00

Vlada Hrvaške izboljšala pogoje za posvojitelje

Vlada Republike Hrvaške je sprejela pomembno novost, ki bo izboljšala pogoje za posvojitelje v državi. S spremembami zakona o socialnem varstvu uvajajo novo pravico, ki bo posvojiteljem omogočila prejem enkratnega denarnega nadomestila.

Svet slavnih
28. 01. 2025 15.29

David Beckham o tem, kaj je pomembno pri vzgoji

David Beckham, eden najbolj prepoznavnih svetovnih športnikov, se je v svojem govoru dotaknil pomena preprostih vrednot, ki so mu jih vcepili starši in jih sedaj prenaša na svoje otroke. V času, ko so družbeni mediji vse bolj prisotni, Beckham poudarja, kako pomembno je, da v vzgoji ohranjamo osnovne principe spoštovanja in enakopravnosti.

Resnične zgodbe
27. 01. 2025 05.00

Izgubljena vera v človeštvo: Nosečnica o pomanjkanju vljudnosti

Nosečnice se pogosto srečujejo z izzivi, ki jih drugi ne opazijo. Ena izmed njih je delila svojo izkušnjo, ko ji med vožnjo v prenatrpanem vlaku ni nihče ponudil sedeža, kljub temu da je bila videti očitno noseča. Ta trenutek jo je prisilil v razmislek o tem, kako pogosto se zgodi, da ljudje pozabijo na osnovno vljudnost do tistih, ki potrebujejo pomoč, kot so nosečnice, starejši ali invalidi.

Novice
10. 01. 2025 11.52

Datumi izplačil otroških dodatkov 2025

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je objavilo terminski načrt za izplačila socialnih transferjev v letošnjem letu.

Svet slavnih
18. 01. 2025 05.00

"Počutila sem se, kot da umiram": zvezdnica o paničnem napadu po porodu

Materinstvo prinaša ne le brezmejno ljubezen, temveč tudi številne izzive, ki jih pogosto skrivamo pred svetom. Poleg sreče se mnoge mame srečujejo z izčrpanostjo, tesnobo in občutkom osamljenosti. Priznanje teh težav je ključno, saj pomaga odpravljati stigme in spodbuja podporo, ki jo mame potrebujejo.

Malček
06. 01. 2025 05.00

Pogovor o slabih novicah: Nasveti za starše

Ko se z otrokom pogovarjate o žalostnih dogodkih, kot so tragedije v medijih, je pomembno, da ločite svoje čustvene reakcije od tistega, kar boste povedali otrokom. Prvi korak je, da si vzamete čas, da se prilagodite slabim novicam, saj bo pogovor lažji, ko boste pomirjeni. Otroke je treba obravnavati tudi glede na njihovo starost.

Novice
19. 12. 2024 05.00

Opozorilo ravnateljice v času praznikov

Prazniki naj bi bili čas radosti, povezanosti ter miru, a v božičnem času je mir še vedno marsikdaj uničen. Kajti še vedno se prepogosto dogajajo hrupni trenutki, ko preglasno odmeva pirotehnika. Za nekatere zabava, za mnoge pa tesnoba, strah ... 'Zabavne' minute se lahko spremenijo tudi v vseživljenjske posledice.

Družina in odnosi
17. 12. 2024 04.55

Kateri babici so otroci bolj naklonjeni – po očetovi ali materini strani?

Raziskave kažejo, da ima ena babica v večini družin dominantnejšo vlogo. Preverite, katera.

Družina in odnosi
10. 12. 2024 04.13

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu

Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Novice
28. 11. 2024 14.33

Starši otrok z Downowim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka

Društvo Downow sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci.

Družina in odnosi
23. 11. 2024 05.00

Otrok podeduje inteligenco po mami

Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

Partnerski odnosi
16. 11. 2024 04.00

Ko je obisk terapevta še edina rešitev

"Ko sem seželela pogovoriti o stvareh, ki me motijo, se je zaprl. To je bilo videti tako, da je kuhal mulo v tišiniali je enostavno šel kolesarit ali v fitnesstudio. Samo izginil je. To me je tako razbesnelo, da je bilo samo še slabše, ko se je vrnil domov,"je svoje doživljanje njegovega ignoriranja opisala Lara. Janijecelotno situacijo doživljal povsem drugače.

Blog
13. 11. 2024 04.00

Sem mama in sem 'boomerka'

Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Novice
20. 10. 2024 05.00

Zato otroci kraljeve družine nosijo oblačila modre barve

Vse, kar naredijo člani kraljeve družine v javnosti, je vedno dobro premišljeno. Vključno z izbiro oblačil. A zakaj pri mladi družini princa Williama in Kate Middleton prevladujejo oblačila v modrih odtenkih? Pojasnjuje poznavalka kraljeve družine.

Prehrana za dojenčke
24. 09. 2024 02.15

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?

Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Trači
23. 09. 2024 10.46

Igralka razkrila, da imata s hčerko enake tetovaže

"Za naju ima globok pomen, za vsako posebej in v skupnem pomenu," je dejala Angelina Jolie o tetovaži, ki si jo delita s hčerko Vivienne.

Spanje in dojenje
16. 08. 2024 05.00

Kako vemo, da je dojenčku prevroče?

Preverite, kakšna je priporočena sobna temperatura za vašega dojenčka in kako ga pravilno obleči za spanje.

Zanositev
19. 07. 2024 05.00

Bo fantek ali punčka?

Čudežni čas nosečnosti je prepleten s številnimi miti – zlasti kar zadeva spol. Večinoma se starši že na začetku sprašujejo, kaj mamica nosi pod srcem, fantka ali punčko. Kateri dejavniki vplivajo na to, kakšni miti krožijo o spolu otroka in ali lahko karkoli, kar storimo v času zanositve, resnično vpliva na spol otroka?

Spanje in dojenje
14. 07. 2024 05.00

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo

Starši nehote delajo napake, zaradi katerih dojenčki slabo spijo. Poglejmo, katere so najpogostejše.

Vzgoja in vrtec
08. 07. 2024 05.00

Babičine modrosti: 5 staromodnih nasvetov, ki jih naši otroci še vedno potrebujejo

Nekateri trdijo, da so stare vzgojne metode najboljše in ne glede na to, ali se s tem strinjamo ali ne, obstaja pet načel, ki so nas jih naučile naše babice in bi jih morali prenesti na naše otroke.

Očkov kotiček
28. 05. 2024 03.45

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti

Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

Prehrana
25. 04. 2024 05.00

Top 3 sladice, ki jih obožujejo vsi otroci

Otroci praviloma obožujejo sladice in sladkarije, pa naj nam je to staršem všeč ali ne. Namesto, da jim jih prepovedujemo, je zato bolje najti način, kako jih pripraviti tako, da ne bodo le slastne temveč bodo vsebovale tudi čim več snovi, ki jih malčki potrebujejo za optimalen razvoj. Ponujamo 3 okusne predloge!

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2024 04.30

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu

Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863