enakopravnosti

David Beckham o tem, kaj je pomembno pri vzgoji
David Beckham, eden najbolj prepoznavnih svetovnih športnikov, se je v svojem govoru dotaknil pomena preprostih vrednot, ki so mu jih vcepili starši in jih sedaj prenaša na svoje otroke. V času, ko so družbeni mediji vse bolj prisotni, Beckham poudarja, kako pomembno je, da v vzgoji ohranjamo osnovne principe spoštovanja in enakopravnosti.

Jane Velkovski prejel prestižno nagrado za najboljšega mladega zagovornika oseb z redkimi boleznimi
Biotehniški izobraževalni center Ljubljana z veseljem sporoča, da je njihov dijak prejel prestižno nagrado Young Advocate Award, ki jo podeljuje največja evropska krovna organizacija za redke bolezni, EURORDIS.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije
Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Bi pustili dojenčka spati v vozičku zunaj na minusu? Skandinavci ga
Po mišljenju skandinavskih staršev je čisto v redu, če otrok spi zunaj vse leto. Da, tudi pozimi, ko so temperature močno po ničlo. Preverite, po čem še izstopajo Skandinavci, ki so nam vsem za vzor!

Slovenija ima posebno zaščito otrok tudi v ustavi
Nisem mogla verjeti, kako zelo lepo znata moja sedem- in skoraj šestletnik pospraviti sobo. Igrače, ki so bile prej nametane po celi pisalni mizi in tudi na tleh, sta pospravila v zabojnike, zložila sta knjige po velikosti, postala sta postelji ter celo pobrisala prah in posesala. Res da po mojih večkratnih pozivih, ampak sta na koncu vendarle jo. In že pred časom smo se dogovorili, da je pospravljena sobica njuna odgovornost in dolžnost.

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno
Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Preverjala je službeni mail, ko so njeni dojenčici merili raven kisika v krvi
"Dva tedna po mojem vnovičnem prihodu v službo je hčerkica zbolela. Začelo se je kot respiratorni virus, ki pa se je razvil v pljučnico. Zaradi resnih težav z dihanjem so jo sprejeli v bolnišnico," se spominja ameriška mamica. Njena hči takrat ni bila stara niti tri mesece.

Toliko milijonov otrok ne zna brati niti računati
Lahko smo srečni, da se naši otroci lahko šolajo. "Izobrazba je človekova pravica, ključna za razvoj in mir, a 262 milijonov otrok in mladostnikov ne obiskuje šole," opozarjajo Združeni narodi.

Kaj je narobe s preprostimi poklici?!
Se še spomnite, kako smo se igrali, ko smo bili majhni? Zunaj se nas je zbralo nekaj otrok in domišljija je začela švigati sem ter tja. Običajno smo se najprej malo pregovarjali, kaj se bomo igrali, na koncu pa smo se skupaj odločili za najboljšo možnost.

To je hujše od prevare
Poleg prevare obstajajo še nekatere nevarnosti, ki lahko omajejo vaše razmerje ali zakon.

Kako naj otrok zaupa sovrstniku?
Se vaš otrok nikakor ne loči od vas na igrišču? Ne želi brez vas v igralnico? Mogoče vam bodo v pomoč spodaj navedeni nasveti.

Otroci nas opazujejo in se učijo. Smo dobra šola?
To, v kakšnem odnosu smo s partnerjem, vpliva na otrokov čustveni in spolni razvoj, pravi priznani slovenski psihoterapevt. Otroci bdijo nad nami in se učijo – srečni otroci izhajajo iz uspešnih zakonov. Kaj to pravzaprav pomeni?

Veste, kaj zajema predlog o družinskem zakoniku?
Objavljamo kratek povzetek 91 strani dolgega predloga o družinskem zakoniku, ki zajema razloge za sprejem, cilje, načela in poglavite novosti.

Sanje vsake ženske ...
Na norveškem očetov ni sram po rojstvu otroka ostati doma in ženski omogočiti vrnitev v službo. Za enakopravnost, pravijo, si je treba razdeliti tudi starševski dopust.

Še potrebujemo dan žena?
Dan žena je mednarodni praznik žensk, ki ga praznujejo vsako leto 8. marca. Njegov prvotni pomen z leti izgublja veljavo, pa vendar se je ohranil vse do danes. O spremembah praznika in pomenu smo se pogovarjali z znanima Slovenkama …

Bitke ob času za spanje
Prav tako kot ostali malčki se tudi vaš nadebudnež začenja zavedati, da je ločen od vas in samosvoja osebnost ter želi uveljaviti svojo neodvisnost. Zavračanje spanja zvečer je eden od načinov za uveljavljanje svoje volje.

»Vse to je samo moje!«
To, da so malčki sebični, ni nič novega. Dobra novica pa je, da otroci to prerastejo. Pri sedmih ali osmih letih postanejo nesebični in pravični do vseh okrog sebe.