enote

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'
Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

Z otroki specite enostavne in hitre kvašene parklje
Jesenski in zimski čas z dolgimi temnimi popoldnevi prinaša priložnosti za sladko praznično peko. Idej, receptov in možnosti je ogromno, od piškotov in medenjakov do pletenic, potic, tortic in še bi lahko naštevali. Z otroki, ki že novembra nestrpno pričakujejo prihod decembrskih dobrih mož, pa je zagotovo še posebej zabavno peči parklje. Vmes je veliko smeha, pričakovanja in ponosa ob pogledu na končni izdelek, veselje pa je seveda največje pri hrustanju kvašenih parkljev.

Kranjska porodnišnica: prvi trenutki so lahko ujeti v fotografski objektiv
V kranjski porodnišnici zagotavljajo celostno oskrbo in podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam tako med kot tudi po porodu. Naučijo jih pravilnega pestovanja, rokovanja z novorojenčkom in nameščanja v lupinico za odhod domov. Lepa novost pa je možnost profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Slovenske porodnišnice obdarili z grelnimi gnezdeci in posteljicami
Na svetu se vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.400 (več kot 7%). Ti otroci na začetku svojega življenja potrebujejo veliko pomoči, razumevanja in topline. Slednjo jim nudijo tudi grelna gnezdeca, ki jim omogočajo, da gredo lahko hitreje v sobe k svojim mamicam.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov
V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem
Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."
Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

Koronavirus: prepovedali prisotnost očetov pri porodu, zapirajo se vse šole in vrtci
Vodstvo ginekološke klinike podaja 10 ukrepov, ki se jih je potrebno držati do preklica, obenem pa se s ponedeljkom do nadaljnega zapirajo tudi vrata vseh šol in vrtcev.

Tako dosežete cilje, ki ste si jih zastavili
Motivacija ni nekaj trajnega, nekaj, kar bi enkrat pridobili in nato imeli, razlaga psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. Za doseganje ciljev jo je treba vedno znova obujati. Ko je z nami, jo je treba vzdrževati in negovati.

Pretirana uporaba sodobnih tehnologij ima lahko posledice
Danes zaznamujemo svetovni dan boja proti odvisnosti. O zasvojenosti pri posamezniku govorimo, ko se določen vedenjski vzorec začne ponavljati iz dneva v dan in postane središče razmišljanja in dogajanja v njegovem življenju, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

'Moj otrok je ves čas na internetu.'
November, mesec preprečevanja zasvojenosti, je priložnost za ozaveščanje o posledicah zasvojenosti, spodbujanje k dialogu in reševanju problemov ter poudarjanju pomena preventivnih dejavnosti na področju preprečevanja in zmanjševanja zasvojenosti, tudi s sodobnimi tehnologijami predvsem pri mladostnikih.

Dobili monitor za reševanje življenj malih borcev
V ljubljanski porodnišnici so dobili monitor za spremljanje življenjskih funkcij najbolj nezrelih nedonošenčkov.

V tej slovenski porodnišnici se dogajajo čudeži
"Verjemite v svoje male borce! Oni so dokaz, da se čudeži dogajajo.", "Na koncu bo vse dobro. Če še ni dobro, še ni konec.", "Majhni človečki z ogromno volje!", "Smo majhni, a veliki borci.", "Majhne nogice naredijo največje odtise." Nedonošenčki. V Sloveniji se jih rodi 1400 na leto.

Zato morajo naši otroci jesti med, maslo in jabolka
Dober dan se začne z dobrim zajtrkom: vsi malčki v slovenskih vrtcih in šolarji so imeli enakega. Že tradicionalno so jim postregli z medom, maslom in jabolki. Preverite, zakaj so našteta živila tako zdrava in kakšne slastne dobrote lahko spečete iz njih!

Toliko otrok ne hodi v šolo
Po podatkih Združenih narodov kar 303 milijoni otrok po svetu ne hodijo v šolo, med njimi pa jih več kot tretjina živi na vojnih območjih ali v državah, ki so jih prizadele naravne katastrofe.

XII. FESTIVAL VOJAŠKE ZGODOVINE V PIVKI
Tradicionalni Festival vojaške zgodovine bo ta konec tedna zaznamovan s škripanjem tankovskih gosenic in predstavitvijo Enote za specialno delovanje Slovenske vojske.

Novost v ljubljanski porodnišnici
Enoti intenzivne nege in terapije novorojenčkov v ljubljanski porodnišnici je Krka danes podarila inkubator za nedonošenčke. "Nov, sodoben inkubator, bo olajšal delo zaposlenim in zagotavljal še bolj varno oskrbo najbolj nezrelih in najhuje bolnih novorojenčkov," so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Prezgodaj rojen, velik kot dlan, zanj pa odlično skrbijo
Na enoti za intenzivno terapijo in nego novorojencev v Ljubljani jokajo otroci, ki so prezgodaj pokukali na svet. Nedonošenčki potrebujejo posebno nego in skrb, da pa hitreje prebrodijo prve dni svojega življenja, premagajo bolezni, postanejo krepki, so jim v pomoč njihove najboljše prijateljice, h katerim se stiskajo – hobotnice.

Ošpice: je možno, da v Sloveniji pride do epidemije?
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor po šestih odkritih primerih okužbe z ošpicami v tej sezoni zagotavljajo, da imajo položaj pod nadzorom. Dejansko je le ena oseba zaradi te okužbe potrebovala bolnišnično zdravljenje. Obenem poudarjajo, da pričujoče dogajanje ponovno opominja, kako pomembno je cepljenje proti tej bolezni.

Pozor, novi primeri okuženih z ošpicami tudi v Sloveniji
V Mariboru so se pojavili še trije primeri okužbe z ošpicami, so za STA danes potrdili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Kasneje so v izjavi za javnost potrdili tudi, da sta med okuženimi zdravnica in medicinska sestra, ki sta prišli v stik z enim od treh prej obolelih za ošpicami.

Novost za nedonošenčke
Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je korak bližje širitvi enote za intenzivno nego in terapijo na pediatrični kliniki, potem ko je vlada ta projekt pred dnevi uvrstila v načrt razvojnih programov do leta 2021. Investicija, v sklopu katere bodo kupili tudi nujno potrebno opremo, bo stala dober milijon evrov.

Novost v ljubljanski porodnišnici
Enota za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov v ljubljanski porodnišnici je s pomočjo dobrodelne akcije dobila nov, sodoben inkubator za prezgodaj rojene otroke. Po besedah vodje enote Lilijane Kornhauser-Cerar se v Sloveniji desetina otrok rodi več kot tri tedne prezgodaj, so zapisali na UKC Ljubljana.

V več kot 90 odstotkih javnih vrtcev in šol danes stavka
V več kot 90 odstotkih javnih vrtcev in šol bo danes potekala stavka, ki se je bo po napovedih Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) udeležilo več kot 40.000 zaposlenih. Ob 12. uri bodo v enajstih mestih pripravili tudi protestne shode. V Ljubljani bo ta potekal pred vlado. Zaradi stavke pouka na večini šol ne bo.

Stavkajo v vrtcih in šolah
Na področju vzgoje in izobraževanja bo danes po navedbah šolskega sindikata Sviz v več kot tisoč zavodih stavkalo med 35.000 in 40.000 zaposlenih. V šolah ne bo pouka, za otroke bodo zagotovili le varstvo, tudi v vrtcih, kjer so ponekod organizirali le dežurne enote, bo program okrnjen. V Ljubljani bo v času stavke shod, pričakujejo 15.000 ljudi.

Vsi bodo dobili 280 evrov!
Vlogo za otroški dodatek v 7. in 8. dohodkovnem razredu je mogoče oddati že decembra, dodatek pa tako prejeti januarja, je danes spomnila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Povedala je tudi, da bo plačani očetovski dopust v letu 2018 znašal 30 dni, pokojnine pa se bodo uskladile dvakrat.