epileptični

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom
Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?
Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

V Sloveniji samo 4 primeri: Tian ima redko mutacijo gena STXBP1
Tian je borec, ki vas v trenutku osvoji s svojim nasmehom. Njegova mamica Katja Razgoršek nam je pripovedovala, kako se vsi družinski člani učijo od njega, kljub temu da se mora vsak dan soočiti s številnimi izzivi zaradi zdravstvenih težav, ki jih ima.

'Oba s partnerjem sva bila šokirana, zakaj zdaj to.'
Redna bralka Bibaleze.si je z nami delila, kako je potekala njena nosečnost in kakšna je njena porodna izkušnja, ki se je odvijala v mariborski porodnišnici pred petimi meseci.

To je Vid! Izredno nasmejan otrok
Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

Prekomerno spanje
Star sam 18 let, dijak gimnazije, 192cm/75kg. Običajno spim okoli 7 ur na dan, kar pa ne velja za vikende oziroma proste dneve. Ob vikendih sem izmučen, lahko spim 12 ali več ur pa sem še vedno zaspan...

Resnična zgodba: To je naša Neža, velika borka!
Mamica je z nami delila svojo ganljivo porodno zgodbo, kako je veliko prezgodaj na svet prijokala Neža, ki od takrat bije številne bitke. Danes je stara 11 mesecev, korigirano osem.

Znan Slovenec ima hčerko Milo z redkim sindromom
Znan slovenski glasbenik Domen Hren in njegova žena Barbara sta pred skoraj petimi leti dobila hčerko. ''Mila je drugačna, ker ji manjka delček kromosoma, posebna pa je, ker mogoče prav zaradi tega manjkajočega delčka ne premore niti kančka zlobe.'' Deklica ima namreč sindrom Koolen de Vries in je prva, pri kateri so ga v Sloveniji zabeležili.

Osebe z epilepsijo niso bolniki
Letošnji mednarodni dan epilepsije bo potekal pod geslom Epilepsija niso le napadi. Ljudje z epilepsijo se srečujejo tudi s čustvenimi, umskimi in socialnimi posledicami te bolezni, zato je te treba preprečevati s širjenjem vedenja ter tako z odpravljanjem strahov, je poudaril predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan.

Kako prepoznati epilepsijo?
Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

Učinkovita ideja, kako pregnati utrujenost
Se počutite tako, kot da bi najraje ves dan spali? Vas vse okoli vas moti, vas povrh vsega boli še glava? Potem je skrajni čas, da se s pomočjo eteričnih olj prebudite.

Sledil je sinu in v objektiv ujel takšne fotografije
Ljubeč oče in odličen fotograf Thimothy Archibald je v objektiv ujel avtističnega sina. Prikazal je, kaj vse počne, in čeprav je nameraval narediti preproste fotografije, se v njih skriva mnogo več. Naučil se je zelo veliko o sinu, stopil je v njegov posebni svet, fotografiranje pa ju je celo še dodatno povezalo.

Ta fotografija razkriva več, kot si sploh lahko predstavljate
Leah Paske je na Facebooku objavila fotografijo svojega avtističnega sina, kako kosi v šolski jedilnici. Fotografija pa je posebna zato, ker mu je družbo delal le znani ameriški športnik Travis Rudolf.

Ko je spoznal Sneguljčico, se je zgodilo nekaj neverjetnega
Jack Jack je s svojim nasmehom ganil številne po svetu. Star je dve leti, je avtist in ne komunicira z okolico, toda ko je spoznal svojo priljubljeno junakinjo, se je zgodilo nekaj neverjetnega …

Mamica z otrokom v naročju je doživela napad in zgodilo se je …
Blagajničarka se je zelo hitro odzvala, ko je videla, da je z mlado mamico nekaj narobe. Pograbila je otročka in zadržala mamico, ki je dobila napad, da ni trdo padla na tla. Po poročanju medijev sta mama in otrok v redu.

Inovacija, ki bo navdušila slovenske starše
Študentje fakultete za management so ustvarili izdelek BabyMea, ki staršem in zdravstvenemu osebju omogoča pregled nad otrokom, njegovim razvojem in duševnim stanjem. Prototip zapestnice meri spanje, zaznava zvok in gibanje, meri telesno temperature z opozorilom spremembe, zaznava epileptični napad pred sprožitvijo, izračuna časovne razlike med njimi, nudi pregled nad mišičnim tonusom.

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna
Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Ganljiva fotografija Božička in dvoletnika raznežila ves svet, ker se v njej skriva mnogo več
Preden je mali Ryland Wade iz Ohia videl Božička v nakupovalnem centru, je imel epileptični napad. Izčrpan je uspel priti do njegovega naročja, Božiček pa je pokazal, da ima veliko srce.

S cerebralno paralizo živi 17 milijonov ljudi
Danes zaznamujemo svetovni dan cerebralne paralize, s katero na svetu živi 17 milijonov ljudi. Zveza Sonček, ki deluje na področju invalidskega varstva, je ob svetovnem dnevu v svojih centrih pripravila dan odprtih vrat, s katerim želijo bodočim uporabnikom, prostovoljcem in drugim zainteresiranim predstaviti svoje delovanje.

VIDEO: Ganljiva zgodba triletnih dvojčkov iz Ljubljane
Anže in Enej sta triletna dvojčka, ki si ne delita le ljubečih in požrtvovalnih staršev, pač pa tudi žalostno zgodbo, ki ju je prikovala na invalidski voziček. Bosta nekoč lahko z vrstniki tekala in zganjala norčije? Morda. Prisluhnite zgodbi …

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

RESNIČNA ZGODBA: Otrok s cerebralno paralizo
Ko sem pričakovala Tilna, z možem nisva niti pomislila, da se ti lahko rodi otrok s posebnimi potrebami. Nosečnost je potekala popolnoma normalno, potem pa šok s prezgodnjim porodom in otrokom, ki se je boril za življenje.

Epilepsijo ima 20.000 Slovencev
Mednarodno strokovno združenje Liga proti epilepsiji (ILAE) in Mednarodni urad za epilepsijo (IBE) sta drugi ponedeljek v februarju razglasila za evropski dan epilepsije. Geslo letošnjega dneva je Razbijmo predsodke o epilepsiji.

Deklica živi s polovico možganov
Enoletna Angelina Mills se je rodila z redko boleznijo, ki prizadane del možganov. Ker je bilo njeno življenje ogroženo, so ji levo polovico odstranili. Deklica pa bo napovedih zdravnikov lahko povsem normalno živela.

3D televizija – škodljiva za nosečnice, otroke in bolnike!
Prihaja televizijski sprejemnik, ki bo prikazoval vsebine v 3D predstavitvi. A prihajajo že prvi neželeni učinki, predvsem za nosečnice, otroke in bolne.

Ustrezno ravnanje z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Vsako bitje, ki pride na svet, potrebuje ustrezno ravnanje. Nič drugačno ni z otroki, ki imajo cerebralno paralizo. Največ lahko za njihov normalen razvoj naredijo starši.

Šokantna zgodba: Živi, čeprav ji manjkajo deli možganov!
Emma Kon je pri 17 letih dobila epilepsijo. Dnevno je imela po 100 epileptičnih napadov. Edina rešitev je bila zelo tvegana operacija v Belgiji.