fakulteta

Lahkonočnice že osem let pomagajo staršem pri uspavanju malčkov
Spanje je eden ključnih procesov za zdravo rast ter telesni in spoznavni razvoj otroka. Vendar pa uspavanje malčkov marsikateremu staršu predstavlja velik izziv. A1 Slovenija zato s projektom Lahkonočnice že osmo leto staršem in vzgojiteljem ponuja kakovostne sodobne slovenske zvočne pravljice, ki otroke zazibljejo v sladek sen. Bogata zbirka več kot 160 pravljic, ki nastaja v sodelovanju z znanimi slovenskimi pisatelji in pripovedovalci, je brezplačno dostopna kadarkoli in kjerkoli v mobilni aplikaciji Lahkonočnice.

Heidi Klum praznovala ob sinovi prelomnici
Slavna manekenka Heidi Klum je skupaj z nekdanjim partnerjem Sealom proslavila nov mejnik njunega sina Henryja.

Zaljubila sta se že v srednji šoli, zdaj sta šla še korak dlje
Ljubezen nas čaka tam, kjer najmanj pričakujemo, za mlada Slovenca, Valentino Bojanec in Andreja Pelka, pa se je to zgodilo v srednji šoli. Zaljubila sta se v tretjem letniku, vse od takrat pa ogromno časa preživita skupaj. Kot pravita sama, ima vsak izmed njiju veščine, ki se med seboj dopolnjujejo, tako pa lahko skupaj naredita enako. Že v srednješolskih letih sta tako dobila idejo, da iz domačih ekološko pridelanih jabolk pridelata sok, ta zgodba pa se je razvila v uspešno poslovno idejo.

Nogometna dražba za življenje malega Urbana
Triletni Urban je prvi otrok v Sloveniji, ki so mu diagnosticirali gensko bolezen, sindrom CTNNB1, zato nujno potrebuje našo pomoč.

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije
Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

Kako uskladiti študij in materinstvo?
Večno vprašanje. Kako najti ravnotežje med družino, študijem, časom za partnerja in časom zase? Včasih, ko pogledamo svoj urnik, se nam zdi, da bi potrebovale vsaj še 3 ure dodatnega časa v dnevu, da bi izpeljale (samo) osnovne stvari. Spodaj sem napisala nekaj nasvetov, ki so v času študija in prvih let materinstva tudi meni pomagali, da sem našla ravnotežje in da nisem zašla na pot v izgorelost.

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik
Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?
Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Študentskim družinam 400 evrov
Fundacija Študentski tolar, ki deluje v okviru Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, je objavila razpis, s katerim namerava desetim študentskim družinam pomagati z nepovratno denarno pomočjo v višini po 400 evrov. Družine se lahko na razpis prijavijo do vključno 21. septembra.

Ne zamudite! V avgustu se izteče rok
V mesecu avgustu morajo biti dijaki in študenti pozorni na nekatere roke za dodeljevanje državnih in Zoisovih štipendij ter štipendij za deficitarne poklice za šolsko oziroma študijsko leto 2018/2019.

Kako lahko postanete zakoniti zastopnik mladoletnika brez spremstva?
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na podlagi zakona o mednarodni zaščiti objavilo javni poziv za pridobivanje kandidatov za usposabljanje za zakonite zastopnike mladoletnikov brez spremstva. Prijave z življenjepisom, dokazili o izpolnjevanju pogojev in izjavami na ministrstvu zbirajo do 10. julija.

Opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in odvisnosti od računalnika
Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob začetku šolskega leta za učence in dijake ter starše pripravili nekaj nasvetov o varni rabi interneta, mobilnih telefonov in tablic. Med drugim opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in posegov v zasebnost, pa tudi njihove prekomerne uporabe.

Tega ne smete opustiti!
Ker je branje temelj pridobivanja znanja na vseh področjih človekovega življenja, so v letošnjem šolskem letu v nekaterih slovenskih vrtcih začeli izvajati projekt V objemu besed, katerega namen je spodbujanje družinske pismenosti. Otroke in starše želijo spodbuditi k odkrivanju sveta knjig in jih naučiti ustrezno brati tudi druge informacije.

3. marca se vpis konča
Danes se začenja vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo za študijsko leto 2017/18. Vpis, ki se bo končal 3. marca, poteka elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kandidati brez tega potrdila pa lahko natisnjen in podpisan prijavni obrazec pošljejo po pošti.

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.

Poznate MyMachine?
Projekt MyMachine Slovenija je s šolskim letom končal drugo leto svojega delovanja. Izmed 600 idej, ki so jih narisali otroci v slovenskih vrtcih in osnovnih šolah, je bilo uresničenih 10 prototipov. Nekateri izmed njih omogočajo zabavo, kot je ustvarjanje glasbe med vožnjo po toboganu, spet drugi so uresničeni kot aplikacije, ki otroku sporočajo, ali njihovi starši vozijo dovolj previdno in po predpisih. V četrtek, 16 . 6. 2016, so si v Rampa Labu v Ljubljani vse prototipe mladi izumitelji prvič ogledali in preizkusili.

Prehrana nosečnice vpliva na otrokovo zdravje
Če med nosečnostjo ali dojenjem slabo jemo, to lahko povzroči dolgoročne posledice pri otroku. To je pokazala raziskava na podganah.

S porastom mobilnih naprav je nadzor zlorab še težji
Na posvetu o e-zlorabi otrok z naslovom Internet na dlani želijo organizatorji opozoriti, da je s porastom mobilnih naprav, ki so dostopne mladim, nadzor še težji. Poudarili so, da je borba proti e-zlorabam uspešna, če sodelujejo vsi v družbi. Da je nove tehnologije treba uporabljati premišljeno, je opozorila tudi ministrica Maja Makovec Brenčič.

Koliko študentov je v Sloveniji?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja zaradi upada številčnosti generacij vsako leto manj. V študijskem letu 2014/15 se jih je vpisalo 83.700 oz. 7000 manj kot v predhodnem letu. Med mladimi študira skoraj vsak drugi, povprečni diplomant je star manj kot 25 let.

Skrivnosti računalništva
Fakulteta za računalništvo in informatiko (FRI) Univerze v Ljubljani bo v naslednjih dveh tednih gostila več kot 200 osnovnošolcev in dijakov, ki se bodo prek različnih delavnic učili osnov programiranja in drugih uporabnih računalniških veščin. Namen dogodka je približati širino računalniške vede, ki spada med ključne kompetence na poklicni poti.

Dokazov o negativnih učinkih je vse več
Zadnjo sredo v aprilu obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o hrupu, ki letos poteka pod geslom Brez hrupa živimo bolje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo na velik pomen mirnih območij v naravnem in urbanem okolju. Sprehodi in rekreacija v takem okolju so pomembni za sprostitev in obnovitev telesnih funkcij oziroma za zdravje.

Obetajo se boljši časi za slovenske očke
Sloveniji se s projektom Očetje in delodajalci v akciji obeta identifikacija potreb in ovir ter vzpostavitev rešitev za boljše usklajevanje delovnega in družinskega življenja očetov, so na današnji predstavitvi v Ljubljani pojasnili pobudniki. Projekt je sofinanciran iz norveškega finančnega mehanizma 2009-2014.

Vse več SMS ali MMS sporočil z žaljivo vsebino
Ljubljanska fakulteta za družbene vede je predstavila rezultate prve raziskave o nasilju na spletu med mladimi Moč besed. Profesor fakultete Dejan Jontes je pojasnil, da je bila skoraj polovica mladih med 15. in 25. letom deležna žaljivih komentarjev na družbenih omrežjih. Zato je, kot pravi, treba več pozornosti nameniti ozaveščanju mladih.

'Skupaj sva že 23 let!'
Zgodilo se je pred približno 23 leti … S fantom sva se odpravila na morje, tam se je pod vplivom alkohola zagledal v Primorko in pozabil name. In ko sem na plaži objokovala svojo usodo, mi je na pomoč priskočil šarmantni temnolasi mladenič, s katerim se se vrnila domov in čez nekaj mesecev zanosila …

TOM telefon – na pomoč!
Stari znanec slovenskih otrok in mladostnikov TOM telefon je postal tudi uradna telefonska linija za pomoč pri težavah na spletu Centra za varnejši internet. V primeru vprašanj lahko otroci, mladi in njihovi starši anonimno pokličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111.

Prepoznajte znake preveč zaščitniških staršev
Nekateri starši so do svojih otrok preveč zaščitniški ali od njih pričakujejo preveč. Pobrskali smo, kakšni so znaki tega, da ste med njimi tudi vi …

Pomembnost razvijanja družbenih spretnosti
Slepi otroci bodo uspešnejši, če bodo pri njihovem učenju osredotočeni ne le na doseganje akademskih standardov, temveč tudi na razvijanje njihovih družbenih spretnosti.