Bibaleze.si

fakultete

Vzgoja in vrtec
26. 03. 2025 10.08

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?

Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Šola in splet
15. 11. 2024 02.00

Video igre za najstnike: katere so primerne?

Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2024 04.00

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti

Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Nosečnost
22. 10. 2024 02.00

Ali malinov čaj res pripomore k lažjemu porodu?

Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. Prvi naj bi lajšal slabost in drugi naj bi pripomogel k lažjemu porodu. Pa gre za resnico ali mit? Odgovarja prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., s fakultete za farmacijo, ki je razkril zdravilne rastline, s katerimi si lahko nosečnice lajšajo tegobe, in opozoril, da so določene tudi odsvetovane v nosečnosti.

Vzgoja in vrtec
21. 10. 2024 01.00

Čudoviti starši, ki vzgajajo depresivne otroke

"Sodobna družba je obsedena s srečo in glavni cilj staršev je, da so njihovi otroci srečni. Ob opazovanju tega pojava smo se s kolegi vprašali, ali skrb staršev, da njihovi otroci v otroštvu nikoli ne bodo nesrečni, privede do tega, da ti nikoli ne bodo srečni, ko odrastejo?" se je spraševala klinična psihologinja Lori Gottlieb v ameriški reviji Atlantic.

Spanje in dojenje
20. 10. 2024 01.00

Puščanje dojenčka, da se izjoče, lahko pusti posledice v razvoju

Staršem ni treba imeti slabe vesti, če pustijo otroka, da joka. To kaže nova raziskava, ki je preučevala, kako metoda 'pustiti otroka jokati' vpliva na otrokov razvoj. Pa je temu res tako? Dr. Mija M. Klemenčič Rozman meni, da takšne trditve lahko utrjujejo stereotipna prepričanja, ki so jih znanstvene ugotovitve že zdavnaj ovrgle.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Novice
05. 10. 2023 10.11

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu

Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

Šola in splet
07. 11. 2022 09.25

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger

Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Malček
10. 08. 2022 05.00

Kako vpliva na otroka, če pred spanjem gleda televizijo?

Čas, ki ga otroci preživijo pred računalnikom, telefonom, televizijo, tablico, je nujno omejiti, pravi pediater doc. dr. Primož Kotnik. To seveda ne pomeni, da bi morali njihovo rabo prepovedati. Vsekakor je tudi ta tehnologija del današnjega sveta, otrokom omogoča marsikaj pozitivnega. Toda razložiti jim je treba, kaj so njene pasti ter kako se jo uporablja odgovorno in pametno.

Zdrav otrok
18. 03. 2022 04.45

Ko otrok dobi diagnozo šum na srcu

Srce je pomemben organ, zato so starši, ko pediater postavi diagnozo šum na srcu, upravičeno na trnih. Kaj to vendar pomeni? Sam po sebi šum še ni bolezen. Nadaljnje preiskave lahko pokažejo, da gre za tako imenovan nedolžen šum, ki ne potrebuje nobenega zdravljenja. "Po drugi strani je lahko znak hude ali manj hude okvare srca," pove prof. dr. Mirta Koželj, dr. med., iz Službe za kardiologijo na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana.

Novice
14. 10. 2021 08.13

'Vi otroci ste še premajhni, vi otroci se ne smete o tem pogovarjati'

V življenju se nam dogajajo lepe in manj lepe stvari. Med vsemi čudovitimi spomini in izkušnjami naletimo tudi na žalost, nemoč in izgubo. A ne zmore vsakdo v težki osebni izkušnji najti tudi kaj pozitivnega, kot je to zmogla mlada Trboveljčanka, Metka Dolanc.

Novice
17. 09. 2021 15.17

Tako je danes videti hči pokojnega Steva Jobsa

23-letna milijarderka, hči pokojnega legendarnega soustanovitelja Appla Steva Jobsa, te dni s prijatelji dopustuje v sosednji Italiji.

Šola in splet
14. 05. 2021 07.37

Kako pomagati otroku pri poklicnem usmerjanju?

Otrok v času svojega odraščanja doživi dva prehoda, ki zahtevata pomembno odločitev o nadaljevanju šolanja. Prvi se zgodi na prehodu iz osnovne v srednjo šolo, drugi pa se zgodi v času mladostništva, pri izbiri študija. Čeprav pomoč staršev in vodenje v večji meri potrebujejo prvi, je pomembno, da starši stojijo ob strani tudi mladostniku, ki se odloča o svoji poklicni poti.

Nosečnost
19. 02. 2021 07.18

To je do sedaj znano o covidu-19 v nosečnosti

V slovenskih porodnišnicah je rodilo že več sto nosečnic, ki so bile bodisi okužene z novim koronavirusom bodisi so prebolele koronavirusno bolezen. Covid-19 lahko v redkih primerih povzroči hude zaplete pri porodu in konec decembra 2020 je tudi v Sloveniji žal umrla nosečnica, otročka pa so rešili s carskim rezom. Čeprav gre za novo bolezen, o kateri še zbirajo podatke, pa je doslej znano, da večina nosečnic preboleva okužbo z blagimi znaki in brez večjih težav. Tudi dojenčki, ki so se rodili nosečnicam, pozitivnim na novi koronavirus, so načeloma dobro, težave imajo morda le zaradi prezgodnjega poroda.

Zdrav otrok
02. 02. 2021 08.06

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?

Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Vzgoja in vrtec
30. 12. 2020 11.05

Pomagajte otroku pri soočanju s potresom

Še vedno nismo pozabili potresa, ki se je zgodil 22. marca, ko je največ škode utrpela prestolnica sosednje Hrvaške. Zaradi neposredne bližine smo v Sloveniji čutili tudi tokratni potres z magnitudo 6,2 po Richterjevi lestvici – na srečo z manj intenzitete in škode kot na območju mesta Petrinja na Hrvaškem.

Najstniki
24. 12. 2020 08.04

To so resnično učinkovite študijske navade

Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Šola in splet
02. 12. 2020 07.47

Srednješolka: 'Ves stres se v meni kopiči, pogosto sploh nimam motivacije'

Že od marca so med drugim za druženje in pouk v šolah prikrajšani tudi dijaki. Še posebej zaključni letniki so se morali odpovedati težko pričakovanim praznovanjem polnoletnosti, maturantskemu plesu, izletu in pristnim socialnim stikom.

Novice
30. 11. 2020 07.48

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika

"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

Novice
12. 11. 2020 08.08

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo

Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Družina in odnosi
28. 09. 2020 07.37

Kako uskladiti študij in materinstvo?

Večno vprašanje. Kako najti ravnotežje med družino, študijem, časom za partnerja in časom zase? Včasih, ko pogledamo svoj urnik, se nam zdi, da bi potrebovale vsaj še 3 ure dodatnega časa v dnevu, da bi izpeljale (samo) osnovne stvari. Spodaj sem napisala nekaj nasvetov, ki so v času študija in prvih let materinstva tudi meni pomagali, da sem našla ravnotežje in da nisem zašla na pot v izgorelost.

Za mami
25. 09. 2020 08.11

Izpoved mame: 'Včasih se počutim kot obupna mati'

Čas družabnih omrežij in 'insta' življenja je dvignil pričakovanja o tem, kako naj bi bila videti uspešna zveza dveh, kako starševstvo in vzgoja otrok in kako uspešno življenje. Fotografije, s katerimi nas vsak dan 'bombandirajo' razni vplivneži nam v večini vlivajo lažen občutek manjvrednosti. Občutek, da pa mi ne delamo vsega tako popolno in da nismo videti tako popolno, kot se za današnji standard spodobi.

Novice
21. 07. 2020 07.33

Tako je videti spanje z dojenčkom

Ste tudi vi kot novopečena mamica pozabili na otroško sobico in posteljico ter svojega dojenčka raje sprejeli v zakonsko posteljo? Potem se boste zagotovo lahko poistovetili z mamico, ki je objavila spodnji videoposnetek.

Novice
28. 04. 2020 08.30

Na Danskem znova odprli vrtce. A vmes se je veliko spremenilo

Na Danskem in na Norveškem so se znova odprli vrtci. A vmes se je ogromno spremenilo – veljajo nova stroga pravila: otroci si med seboj denimo ne smejo posojati igrač in starši nimajo vstopa v vrtec. Nekaj mamic in očkov se sprašuje, ali so njihovi otroci poskusni zajčki. Pristojni v Sloveniji zagotavljajo, da se bodo vrtci odprli šele, ko bo varno.

Razvoj in odnosi
18. 11. 2019 07.56

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno

Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Problematični najstnik
14. 11. 2019 07.49

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?

Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Problematični najstnik
04. 10. 2019 07.59

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!

Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863