fige

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan
Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Zato bi nosečnice morale jesti fige
Nosečnost je posebno obdobje v življenju ženske in ohranjanje zdrave prehrane je ključnega pomena tako za mater kot za otroka. Fige so s svojo bogato prehransko vsebnostjo odličen dodatek k nosečniški prehrani. Tu pa je 10 razlogov, zakaj je lahko uživanje fig med nosečnostjo koristno.

5 razlogov, zakaj je zaradi materinstva bolje biti kratkolaska
Mnoge ženske se že v času nosečnosti, najkasneje pa v prvih mesecih od poroda, odločijo skrajšati svoje lase. Se jim to enostavno zdi bolj praktično ali se za to odločajo iz drugih razlogov?

Prešernov dan in ideje za dejavnosti z otroki
8. februarja slavimo največji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan. Ta dan je odlična priložnost, da otrokom predstavimo največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, in pomen slovenskega jezika, kulture in poezije. Kako? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kaj storiti, če otrok ne mara mleka?
Mleko in mlečni izdelki so pomemben vir kalcija, ki pomaga, da otroci razvijejo močne kosti in zdrave zobe. Poleg tega je pomemben tudi za razvoj živčevja in delovanje mišic. A kaj storiti, če otrok zavrača mleko ali pa ga ne sme uživati zaradi alergije na mleko ali intolerance na laktozo? Preverite.

10 trendi frizur, ki bodo navdušile vse mame
Če ste imele včasih veliko časa za vzdrževanje in oblikovanje frizure, se je to ob prihodu otroka zagotovo spremenilo. Zdaj je edina frizura, ki vam jo uspe narediti, verjetno čop ali figa, ki je ob koncu dneva že povsem razmršena. Še dobro, da so razmršene fige trenutno moderne. Zato smo pobrskali po spletu in našli nekaj frizur, ki so enostavne za vzdrževanje, a vseeno zelo trendovske!

Nosečnica vs. mama: 'Sama nase sem jezna, ker sem bila tako zelo naivna'
Večkrat si predstavljamo različne reči popolnoma drugače, kot so v realnosti. Vemo tudi, kako bi reagirali, kaj storili, kako bi se vedli ... Ko dejansko pridemo v določeno situacijo, spoznamo, da stvari le niso tako enostavne in da v realnosti potem delamo vse drugače. Teorija je eno, praksa drugo, pravijo.

Na kaj mora paziti noseča vegetarijanka?
Vegetarijanstvo predstavlja zdrav način prehranjevanja, ki pa mu je v obdobju nosečnosti treba posvetiti še dodatno noto pozornosti. Predvsem mora bodoča mama vegetarijanka paziti, da užije zadostno količino beljakovin, železa, kalcija, vitamina D in vitamina B12.

Vse o najpogostejših otroških boleznih
Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Je vaš otrok slabokrven? To mora jesti
Železo najdemo ne le v špinači, ki so nam jo ponujale naše babice, ampak tudi v različnem suhem sadju, zeliščih, začimbah, mesu ... Koliko pravzaprav ga morajo zaužiti odrasli in koliko otroci? Si s preveliko količino zaužitega železa lahko škodimo?

Kolesarski izlet: po sledeh Casanove
Kolesarski izlet je primeren tako za par kot tudi družino, ker ni zahteven. Pot je dolga približno 18 km in se nahaja v Vrsarju.

Najpogostejše nosečniške težave
Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Preprečimo anemijo
Železa ne najdemo le v špinači, ki so nam jo ponujale naše babice, ampak tudi v različnem suhem sadju, zeliščih, začimbah, mesu ... Koliko pravzaprav ga morajo zaužiti odrasli in koliko otroci? Si s preveliko količino zaužitega železa lahko škodimo?

Najstniški jesenski trend: 'messy' figa
Ne glede na to, drage najstnice, ali imate dolge, ravne, kodraste … lase, letošnja jesen bo v znamenju fig. Pst, tudi mamice bodo IN s takšno 'messy' figo!

Resnica o mandarinah
Mandarine so najuglednejše med agrumi, vsebujejo vitamine A, B in C, tiamin, riboflavin, niacin, kalcij, železo, fosfor, kalij, magnezij, maščobe, ogljikove hidrate in beljakovine. Otroku jih lahko ponudite za malico, še posebej, ko je bolan.

Odstranite bradavice na naraven način
Obstaja preprost način odstranjevanja bradavic, katerega so poznale že naše babice. Pri tem pa vam bodo v pomoč fige.

Kaj naj uživa otrok, ki preboleva norice?
Srbeč in rdečkast izpuščaj, ki se razvije v mehurčke, so norice ali vodene koze. Največkrat prizadenejo otroke, lahko pa tudi odrasle, ki te bolezni niso preboleli v otroštvu. Ali je takrat potrebna posebna dieta? Ali lahko določena živila pomagajo k hitrejšemu okrevanju?

Ali fige res redijo?
Figam mnogi upravičeno pravijo 'sadež za srečo', saj poleg vitaminov vsebujejo posebne encime in vlaknine, ki uravnavajo prebavo, delujejo pomirjevalno in izboljšajo razpoloženje. Še posebej jih priporočajo nosečnicam, saj so izredno bogate s kalcijem, kalijem in železom.

Na naraven način v boj proti herpesu
Poletje se neusmiljeno približuje koncu in vse bolj se bliža čas, ko bomo mi in naši otroci bolj dovzetni za različne infekcije in obolenja. Poleg tega pa se vračamo v svet neskončnih obveznosti in napetosti ter vsakodnevnih pritiskov. Vse to zelo pogosto spremlja tudi zelo zoprna nadloga – herpes.

Uspešno nad slabokrvnost v nosečnosti
Do pomanjkanja rdečih krvničk in obenem znižanja koncentracije hemoglobina pogosto pride v nosečnosti. To stanje opisujemo kot slabokrvnost, katere posledica sta za žensko v veselem pričakovanju utrujenost in na splošno slabo počutje.

Miklavž razveseljuje otroke
Miklavž z glasno druščino parkeljnov prvi izmed treh dobrih mož obišče otroke in jim v košaricah, peharjih, škornjih … pusti majhna presenečenja. O njem in očetu s tremi hčerami pa pripoveduje čudovita legenda.

10 uničevalcev libida
Spolnost – vedno aktualna tema, nikoli pozabljena in obdelana že na tisoč in en način. Kaj pa če ne gre več tako, kot bi si želeli? Poglejmo, kaj vse lahko ovira radostno spolnost in povzroča težave v vaši spalnici!

Kako vemo, da se je sladoled pokvaril?
Poleti nam prija ledena osvežitev v obliki sladoleda, kljub temu pa se nam poraja vprašanje, koliko časa po odprtju ga še lahko hranimo v zamrzovalniku. Kakšen je rok uporabe sladoledov, ki jih sami pripravimo iz sadja in oreščkov? Pogovarjali smo se z nutricistko in svetovalko za zdravo prehrano Karlo Klander.

Hemeroidi - kako naj si pomagam?
Hemoroidi ali zlata žila so razširjene vene ob zadnjiku, ločimo notranje in zunanje, ki ponavadi povzročajo bolečine. Vzrok za njihov nastanek je treba iskati v nezdravi prehrani, prekomerni teži, dolgotrajnem sedenju, mnoge ženske pa jih dobijo med nosečnostjo ali po prvem porodu.

Naraven način zniževanja telesne temperature
Mandarine so najuglednejše med agrumi, vsebujejo veliko vitaminov A, B in C. Koristne so v boju proti številnim boleznim, otroku pa jo lahko ponudite tudi pri povišani telesni temperaturi.

Prigrizki za nosečnice v službi
Nosečnice poskrbite, da boste med delovnim časom zaužile dovolj hrane. Če vam čas ne dopušča, da bi si privoščile pravi obrok, brez izgovora posezite po zdravih prigrizkih.

Prihaja prvi izmed treh dobrih mož ...
Prvi v vrsti dobrih mož, ki otroke obiščejo decembra, je Miklavž s svojo glasno druščino. Je eden najboj priljubljenih svetnikov, med zimskimi ga v večini Evrope ne prekaša nihče.

Ko kljub napenjanju ne gre in ne gre!
Otroški zdravniki govorijo o zaprtju, kadar ima otrok zelo trdo blato. To lahko poškoduje nežno sluznico zadnjika in začne se začarani krog: otrok zaradi bolečin zadržuje blato, to postaja še trše, poskusi odvajanja blata pa še bolj boleči.

Božič nekoč in danes
Samo nekaj dni nas loči od božiča, težko pričakovanega družinskega praznika. Za bogato obloženo mizo, na kateri bo okusna božična večerja, se bo zbrala vsa družina.

Trije skrivnostni možje
Miklavž, Božiček in dedek Mraz – možje, ki vsako leto v veselem decembru obiščejo otroke in jih sladko, nekatere tudi bogato obdarijo. Kako pa je obdarovanje potekalo nekoč, nam je zaupal slovenski etnolog dr. Vito Hazler.