finska

Skandinavski trik za boljši spanec
Če iščete način, kako izboljšati spanec svoje družine, vam morda ta preprost trik s svežim zrakom resnično pomaga – za mirno noč in prijetno jutro.

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti
Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Za debelost pri otrocih večinoma krivi dedki in babice
Stari starši, ki pazijo otroke, nenamerno povzročajo njihovo debelost, kažejo rezultati svetovnih raziskav.

Top 5 trendi imen, ki so priljubljena v posamezni državi
Nekateri starši za svojega otroka radi izberejo tradicionalno ime, s katerim ponosno sporočajo, od kod izvirajo njegove korenine. Spet drugi se radi odločajo za imena, ki so svetovno razširjena in priljubljena povsod. Uganete, katero ime se v svetu največkrat pojavi?

Bi pustili dojenčka spati v vozičku zunaj na minusu? Skandinavci ga
Po mišljenju skandinavskih staršev je čisto v redu, če otrok spi zunaj vse leto. Da, tudi pozimi, ko so temperature močno po ničlo. Preverite, po čem še izstopajo Skandinavci, ki so nam vsem za vzor!

Kakšno je življenje nosečnic in mater po svetu?
Mesec marec je v Sloveniji skorajda v celoti posvečen nežnejšemu spolu. 8. marca, ko smo praznovali mednarodni dan vseh žena, sledi 25. v mesecu še materinski dan, ki naj bi sicer imel poganske korenine, kot mednarodno priznani dan pa naj bi se najprej uveljavil na ameriški celini, kjer so ga praznovali na drugo nedeljo v maju. Še danes dan mater po svetu obeležujemo na različne dneve v letu, od kulture do kulture se razlikujejo tudi običaji praznovanja ter vloga mamic v družbi. V duhu pričakovanja materinskega dne smo zato poiskali nekaj najbolj zanimivih dejstev o materah po svetu.

Toliko slovenskih staršev pomaga pri domači nalogi
Le 12 odstotkov Fincev pomaga otrokom pri domačih nalogah. V Sloveniji je odstotek višji, več kot polovica slovenskih staršev pa tudi poroča o vsakodnevnih domačih nalogah.

Zato gre vse več otrok v šolo leto pozneje
Potekajo vpisi v osnovne šole in prihodnje šolsko leto bo predvidoma manj prvošolčkov. Medtem je vse več prošenj za odlog šolanja in po podatkih šolskega ministrstva se starši za tak vpis odločajo, da bi otroku omogočili še eno leto brezskrbnega otroštva.

Zbirajo podpise za posodobitev šolstva
V Društvu Svet staršev pravijo, da so otroci v šolah preobremenjeni, zato zbirajo podpise za spremembo šolskega sistema. Najbolj v oči bodejo tri zahteve – ukinitev ocen, nacionalnega preverjanja znanja in mature.

Bodo slovenski učitelji končno nehali preštevati ure?
Celo ministra skrbi, da "smo ubili akademskost v učiteljskem poklicu, ker preštevamo ure, namesto da bi se ukvarjali z doseganjem učnih ciljev in zagotavljanjem pedagoške avtonomije".

Velike spremembe pri načinu učenja v nekaterih slovenskih šolah in vrtcih
V Ribnici poteka konferenca o zelenem učnem okolju s poudarkom na prednosti učenja v naravi za otroke s posebnimi potrebami. Zanje je namreč učenje s senzorično izkušnjo zelo pomembno, pravi strokovnjakinja Natalija Györek. Je pa tudi sicer v gozdovih v zadnjih letih slišati več otroških glasov, tudi na račun širjenja mreže gozdnih šol in vrtcev.

To je realnost v ZDA. Kako je v Sloveniji?
Lahko smo hvaležni – Slovenija je najvarnejša država za otroke na svetu. Veliko manj varne so ZDA, kjer se otroci celo v šoli ne počutijo varne. Žalostno. Poglejte čustven odziv na videz hladne predstavnice Bele hiše, ki ji je deček potožil o strahu, da ga bodo ustrelili v razredu.

To je najpogostejše fantovsko ime
Luka je najpogostejše fantovsko ime. Zbrali smo nekaj dejstev, če razmišljate o tem, da bi novega družinskega člana poimenovali tako.

Koliko pa vi vlagate v dodatno izobraževanje?
V času pospešenega tehnološkega razvoja in velike mobilnosti prebivalstva je ključno, da smo naklonjeni ideji vseživljenjskega izobraževanja. Delež Slovencev, ki se dodatno izobražujejo, pada od leta 2010, a smo še vedno nad evropskim povprečjem. Največ se izobražujejo Švicarji in Skandinavci, na zadnjem mestu pa so Romuni in Bolgari.

Novost: ukinjajo posamezne predmete, učenci bodo sami izbirali teme
Finski šolski sistem je že tako eden najboljših na svetu in vedno je na lestvici med 10 najuspešnejšimi, vendar finska vlada se ne bo ustavila pri tem, temveč delajo na izboljšanju.

To je 10 držav, kjer je najbolje biti dekle. Preverite, ali je Slovenija med njimi
Verjeli ali ne, Združene države Amerike niso med prvimi desetimi državami, kjer je super biti dekle. Analiza Save the Children pa navaja, da je Slovenija na sedmem mestu.

Več C vitamina - manj alergij
Mamice, ki jedo zdravo in svežo hrano, s tem bistveno prispevajo k zdravju svojih otrok.

Škatla za dojenčka – pomoč staršem in rešitev za dojenčka
Na Finskem od leta 1930 vsaka bodoča mama dobi škatlo, v kateri so medicinski proizvodi za nego novorojenčka. Hkrati pa se škatla lahko uporabi za posteljico, kar je zmanjšalo tveganje za zadušitev.

Nič več matematike in fizike
Finska je ena vodilnih držav na področju izobraževanja in do leta 2020 se otroci ne bodo več učili matematike, fizike in kemije, temveč jim bodo učitelji predstavljali določene teme. Nič več ne bo vprašanj: ''Kaj je smisel tega učenja?''

Smo Slovenci srečen narod?
Najnovejša svetovna raziskava o tem, koliko so ljudje v posameznih državah sveta zadovoljni oziroma srečni v svojem življenju, uvršča Slovenijo na 55. mesto med 168 državami. Po raziskavi, objavljeni leta 2013, je bila Slovenija na 43. mestu, nobeno presenečenje pa ni, da na vrhu lestvice kot vedno kraljujejo Skandinavci.

Slovenija je na 23. mestu!
Vse večja udeležba žensk v političnem življenju in na trgu dela je v zadnjih 10 letih bistveno zmanjšala odstopanja v enakosti med moškimi in ženskami, v poročilu ugotavlja Svetovni gospodarski forum (WEF). V primerjavi s prejšnjimi leti je izrazito napredovala tudi Slovenija, ki je tokrat zasedla 23. mesto.

Bosanec, ki je obnorel svet!
Edin Džeko, ki se je rodil 17. marca 1986, je slavni nogometaš iz Bosne in Hercegovine, ki je uspel v tujini in je sedaj tudi pomemben član nogometne ekipe Manchester City. V Sarajevu velja za superzvezdnika, ki je pa kljub slavi ostal prizemljen, ljubezniv in dobrosrčen človek, ki mu družina zelo veliko pomeni.

Koliko otrok se je leta 2012 rodilo v Sloveniji?
V Sloveniji se je lani rodilo 21.938 otrok ali devet manj kot leta 2011. Naravni prirast je bil lani že sedmo leto zapored pozitiven: rodilo se je 2681 prebivalcev več, kot jih je umrlo. Naravni prirast na 1000 prebivalcev je znašal 1,3. Vrednost tega podatka pa se je lani drugo leto zapored znižala: leta 2011 za 0,2, lani pa za 0,3.

Zmagovalka nagradne igre Donat Mg
Na Bibaleze.si je potekala velika nagradna igra, v kateri se je skoraj tisoč nosečnic potegovalo za čudovito nagrado, dvodnevno razvajanje v Grand Hotelu Donat in luksuzne tretmaje v Medical centru Rogaška! In katera bodoča mamica bo prejela to čudovito nagrado?

Priložnost, ki jo nosečnice ne smete zamuditi!
Tokrat na Bibaleze.si prirejamo nagradno igro za mamice v veselem pričakovanju. Vabimo vas, da sodelujete in se potegujete za čudovite nagrade! Zmagovalka se bo skupaj z bodočim očkom odpravila na dvodnevno razvajanje v Grand Hotel Donat, prejela pa tudi luksuzne tretmaje v Medical centru Rogaška!

Najslabši kraj za matere je Afganistan
Norveška je najboljša država na svetu za matere, medtem ko je Afganistan najslabši, ugotavlja v torek objavljeno letno poročilo ameriške organizacije Save the children.

Zdravila povzročajo nepravilen razvoj mod
Če nosečnica daljše obdobje uživa protibolečinska zdravila, to lahko negativno vpliva na razvoj mod otroka moškega spola. Hujše posledice so, če kombinira več zdravil hkrati.

Pošljite plišastega medvedka na počitnice …
Je otrokov najljubši plišasti medvedek utrujen in potrebuje počitnice? Pošljite ga na luksuzno potovanje, vi pa ostanite doma!

Materam dokaj prijazna Slovenija
Slovenija se je v raziskavi ameriške organizacije Save the Children, ki si prizadeva izboljšati položaj otrok po svetu, uvrstila na 16. mesto med za matere najboljšimi državami. Na prvem mestu je Norveška, na zadnjem pa Afganistan.