Bibaleze.si

fizična aktivnost

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Malček
03. 03. 2025 05.00

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?

Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Partnerski odnosi
27. 02. 2025 05.00

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?

Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Po porodu
08. 10. 2024 02.15

Shujševalne diete takoj po porodu?

Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

Zanositev
26. 04. 2024 04.15

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Vzgoja in vrtec
24. 03. 2024 03.45

Stvari, ki se jih otrok lahko nauči od psa

Odraščati ob hišnem ljubljenčku ima lahko veliko prednosti za otroka. Ne le, da lahko s pomočjo vzgojenega psa otrok usvoji številne veščine skozi prijateljstvo s psom lahko tudi zviša samopodobo, občutek za empatijo ter pridobi številne druge koristi. Preverite.

Novice
12. 07. 2023 10.30

Otroški trampolini - preprečite možna tveganja in nevarnosti

Priljubljenost trampolinov je v zadnjih letih vse večja, saj je odlična in dostopna zabava domačem vrtu za vse starosti. Skakanje ima več prednosti, vendar so s tem povezana tudi številna tveganja. Kako zmanjšati ta tveganja in o katerih nevarnostih govorimo? Preberite.

Vzgoja in vrtec
30. 05. 2023 05.00

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?

Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

Nosečnost
03. 04. 2022 04.45

Seznam stvari, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati

Današnji svet se nagiba k temu, da mora vedno in povsod izraziti mnenje o vsem. Posledično nosečnice zaradi vseh predlogov, nasvetov in mnenj okolice vedno skrbi, če ravnajo prav. Zato smo pripravili seznam reči, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati nikomur, niti razlagati, zakaj to počnete.

Zdrava nosečnica
07. 01. 2022 08.21

Kako blažiti simptome jutranje slabosti?

Redke so tiste srečnice, ki lahko rečejo, da je bila nosečnost eno samo veselje in odlično počutje. Večina mamic se namreč vsaj prve tri mesece spopada s slabostjo, bruhanjem in utrujenostjo. Nekatere celo vso nosečnost. Na kakšne načine lahko blažite simptome jutranje slabosti?

Razvoj in odnosi
02. 04. 2021 14.26

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?

Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

Zanositev
22. 02. 2021 13.27

Je to morda razlog, da ne morete zanositi?

Po kriterijih Svetovne zdravstvene organizacije je neploden par tisti, ki po 12 mesecih skupnega življenja in spolnih odnosov brez uporabe kontracepcije ne zanosi. Razlog za neplodnost ženske pa se lahko skriva tudi v nerednih menstrualnih ciklusih.

Zdrava nosečnica
19. 02. 2020 08.47

Vadba, ki bi jo morale izvajati med nosečnostjo

Jogo kot vadbo zelo priporočajo med nosečnostjo, saj tako lahko ženska popolnoma prisluhne sebi in svojemu telesu. Povrh vsega pa z redno vadbo lahko omilite ali preprečite številne zdravstvene težave. O številnih pozitivnih lastnostih joge smo se pogovarjali z Ano Devayani Kersnik, inštruktorico joge.

Problematični najstnik
04. 10. 2019 08.57

Če spite dovolj, boste imeli boljše ocene

Študenti in učenci, ki jim v šoli ne gre najbolje, lahko poskusijo izboljšati svoje spalne navade. Profesorji na eni od ameriških fakultet so namreč dokazali, da dosegajo tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju boljše ocene. In ne, pravočasen odhod v posteljo le na večer pred velikim izpitom ne zadošča – dovolj je treba spati več noči zapored.

Bibini svetovalci
24. 06. 2009 15.06

Policistično obolenje ledvic in proteinski dodatki

Lp Ker se veliko ukvarjam z športom, večkrat zaužijem proteine, npr Koncentrat in izolat sirotke, maltodekstrin, fruktoza, kakav v prahu, kalij, naravna in umetna aroma, natrij, vitamini in minerali....

Bibini svetovalci
22. 07. 2003 15.09

Boleči sklepi

Pozdravljeni,stara sem 27 let, pred tremi leti so se mi pojavile bolečine v obeh kolenih in kolkih (ponoči in podnevi). Opravila sem različne preglede (rentrgen, revma, artritis, borelija) pri splošne...

Bibini svetovalci
05. 01. 2003 16.01

Hrbtenica in piskanje v ušesih

LP Upam, da sem potrkel na prava vrata? Pred nekaj meseci, ko sem imel moten ritmem srce, no to je nastopila manjša vrtoglavica za njo pa piskanje v ušesih in sicer v desnem pri 2000Hz 5dB, levo 2000...

Najstniki
17. 03. 2017 08.08

Otroci, ki so aktivni, imajo boljše ocene v šoli

Med gibanjem se sproščajo hormoni, ki dvignejo razpoloženje n zmanjšujejo stres. Učenci po mnenju strokovnjakov potrebujejo eno uro dnevno, da bi bili zdravi.

Družina in odnosi
12. 01. 2017 08.09

Bodite aktivni vsaj med vikendom

Telesna aktivnost čez vikend zadošča za izboljšanje zdravja, je pokazala študija raziskovalcev britanske univerze v Loughboroughu in avstralske univerze v Sydneyju. Ugotovili so, da ne glede na to, kolikokrat so ljudje fizično aktivni na teden, je vpliv na zdravje podoben, če se držijo priporočenih smernic aktivnosti.

Družina in odnosi
05. 09. 2016 08.15

To resnično pomaga pri poporodni depresiji

Približno od 10 do 15 odstotkov novopečenih mam se sreča s poporodno depresijo, katere vzrok sta hormonsko neravnovesje in soočanje z novimi obvezami. Nova raziskovanja navajajo, da je fizični dotik mame in dojenčka najboljše zdravilo za to.

Novice
09. 09. 2015 08.03

'Naloga učiteljev ni, da učijo, ampak da navdušujejo za učenje.'

Strokovnjaki s področja nevroznanosti so prepričani, da so spoznanja o možganih in njihovo upoštevanje pri vzgoji in izobraževanju ključni za razvoj mladih. Zato je ta spoznanja treba vnesti v šole, so izpostavili na 3. posvetu Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju - Razvoj in skrb za možgane, ki je potekal na Brdu pri Kranju.

Po porodu
19. 10. 2019 07.39

Kdaj po porodu začeti telovaditi?

Marsikateri mamici je zadnja stvar, na katero pomisli, telovadba. Toda zelo dobro je, da poskrbite tudi zase in ne samo za otroka. Z redno vadbo se bodo okrepile vaše mišice, izgubili boste med nosečnostjo pridobljene kilograme, počutili se boste polni energije, odgnali boste stres in preprečili poporodno depresijo. Strokoven pogled na vadbo po porodu in dojenje nam je podala Dunja Gačnik, stott pilates inštruktorica in vaditeljica telesne aktivnosti pred in po porodu (Zveza fizioterapevtov Slovenije).

Družina in odnosi
24. 04. 2015 11.34

Razbijanje mita o gibanju

Fizična aktivnost ima le majhno vlogo v boju proti debelosti, zato bi se morali v zdravstvenih napotkih javnosti preprosto osredotočiti na nezdrave prehranjevalne navade, so v uvodniku britanskega Journal of Sports Medicine zapisali trije mednarodni zdravstveni strokovnjaki. Poudarili so, da je čas, da se razbije mit o gibanju.

Novice
14. 07. 2014 09.36

To bolezen lahko preprečimo

Najnovejša raziskava o Alzheimerjevi bolezni kaže, da lahko z zmanjševanjem dejavnikov tveganja preprečimo enega od treh novih primerov. Kot poroča BBC, na bolezen lahko pomembno vpliva življenjski slog, najnevarnejši dejavnik za njen razvoj pa je pomanjkanje fizične aktivnosti.

Družina in odnosi
22. 04. 2014 07.58

Kaj je pomembno pri telovadbi?

V času nosečnosti se telo zagotovo spremeni – sklepi in vezi se zrahljajo, zaradi česar se poveča možnost najrazličnejših poškodb, zaradi večanja telesne teže pa se ustvari dodaten pritisk na medvretenčne ploščice, medtem ko vse večji trebuh poveča obremenitev hrbtenice oziroma hrbtnih mišic. Prav zato strokovnjaki priporočajo, da mlade mamice postopoma pričejo z vadbo.

Novice
02. 06. 2013 07.59

Dieta ni rešitev za debelost vas in vaših otrok!

Koliko člankov ste že prebrali o dietah, koliko ste jih že sami preizkusili in kakšni so dejanski rezultati diete? Je to sploh zdravo?

Novice
30. 08. 2012 06.57

Otroci se lahko učijo angleščine skozi glasbo in ples. Naj se zabava prične!

Želite, da bi se vaš otrok že v zgodnjih letih naučil angleščine? Vas skrbi, koliko bo od tečaja sploh odnesel? Si dragega tečaja v tej krizi niti ne morete privoščiti? Kako bi brez večjih naporov in z otrokovim nasmeškom na ustih otroka naučili angleščine? V Plesni šoli Urška so našli rešitev. Pripravili so učinkovit program učenja angleščine skozi ples.

Nosečnost
03. 03. 2011 08.14

Preprečimo strije na prsih

V nosečnosti se vaše prsi začnejo spreminjati. Zaradi hormonov se povečajo, spremenijo obliko, potemnijo, povečajo pa se tudi prsni kolobarji. Kako lahko na njih preprečimo ali vsaj omilimo pojav strij?

Nosečnost
29. 11. 2009 10.32

Preveč športa povzroči neplodnost

Znanstveniki so odkrili, da pretirana telesna aktivnost žensk vpliva na njihovo neplodnost. Ženske, ki pretirano izčrpavajo svoje telo, izgubljajo energijo, ki je potrebna za uspešno zanositev.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863