fizične zlorabe

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Nedolžni otroci, izgubljeni v sistemu
Program otroških migrantov je bil temačna epizoda v britanski zgodovini, ki je zaznamovala življenja tisočih otrok. V tujino so bili poslani v "boljše življenje", a so se mnogi soočili z zlorabami in trpljenjem. Danes se borijo za resnico, odškodnino in priznanje svojih stisk.

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?
V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj
Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine
Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

V Sloveniji so v zadnjih 30 letih zabeležili 8 primerov namišljenih nosečnosti
Za namišljeno nosečnost imamo mnogo izrazov: lažna, neprava, fantomska, ponarejena. Gre za nosečnost, ki se zdi kot prava in vključuje številne simptome, a ni resnična. Nekatere ženske intuitivno vedo, da so noseče, še preden sploh naredijo test nosečnosti. Druge novico izvedo pri ginekologu, ki jim na podlagi ultrazvočnega pregleda potrdi nosečnost. So pa tudi zelo redki skrajni primeri, ko si ženska tako močno želi otroka, da verjame, da je noseča. Pri tem se pojavljajo celo fizični znaki in simptomi, ki še podkrepijo njeno prepričanje. Zanimivo je, da so v preteklosti motnjo zabeležili tudi pri moških.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

'Moj oče je odvisen od spolnosti.'
Težav z odvisnostjo je v današnjem času veliko, prav tako pa je veliko tudi družin, ki se spopadajo s tovrstno problematiko. Odvisnost v neki družini ni nikoli le problem posameznika, ki je zasvojen, pač pa vpliva na vse člane družine.

Recite stop nasilju! Pokličite na brezplačni anonimni telefon!
Starejši ljudje, ki so žrtve nasilja, lahko od začetka julija pokličejo na brezplačni anonimni telefon, kjer jim bodo ponudili pomoč in svetovanje. Storitev izvaja Skupnost centrov za socialno delo Slovenije, za svetovanje pa so dosegljivi na brezplačni številki 080 51 16, so sporočili iz skupnosti.

Pretresljiva izpoved žrtve pedofila
Otroška trgovina, stojim pri vhodu, pred menoj neznani moški stiska majhno nebogljeno deklico. Pred oči mi pade tema, telo preplavi adrenalin, hočem jo zaščititi, rešiti pred groteskno podobo, ki mi z nasmehom na obrazu sporoča: "Moja je, moja, moja, moja!!!"

Nasilje je problem celotne družbe
Društvo za nenasilno komunikacijo je humanitarna organizacija, ki deluje na področju preprečevanja nasilja v družbi in širjenja principov nenasilne komunikacije.

'Večina o nasilju v družini molči'
Raziskovalci pravijo, da se nasilje v družini prenaša z ene generacije na drugo. Nasilje za štirimi stenami je bilo predolgo skrito; mnoge je bilo sram, da bi o njem govorili ali niso našli pomoči iz začaranega kroga.