fiziološki

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Zakaj se med nosečnostjo pojavi srbečica po telesu?
Med nosečnostjo lahko pride tudi do številnih kožnih sprememb, med katere spada tudi srbečica. Občutek srbeče kože je lahko izjemno neprijeten in nadležen. Kako si lahko pomagate?

Kateri izcedki v nosečnosti so nevarni?
Vaginalni izcedki so v nosečnosti popolnoma običajni in večinoma niso nevarni. Vseeno pa je nekaj kazalcev, da lahko vendarle nakazujejo težave. Kdaj se je smiselno posvetovati z ginekologom in poiskati zdravniško pomoč, sta pojasnila predstojnik Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva ter mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

Odkrit pogovor o poplavah zdravi pretresenega otroškega duha
Živimo, udobno v svojem svetu, prepričani, da nas nič ne more presenetiti in pretresti našega malega sveta. In potem pride veter, odkriva strehe, podira drevesa, rastlinjake in smetnjake. Nato pride dež, ogromno njega in skupaj z njim poplave ter zemeljski plazovi. In kar naenkrat ugotoviš, da nisi vsemogočen, varen v svoji trdnjavi, ki si si jo zgradil na tem svetu. Ampak, da si še kako ranljiv. V trenutku ti lahko narava izbriše vse, kar si do sedaj zgradil in ustvaril. Pet minut in vse je izbrisano ali zapacano. Ostanejo le ruševine.

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?
Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva
Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska
Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Kaj je disforija ob refleksu praznjenja dojke?
Čeprav misel na dojenje pogosto spremljajo asociacije harmonične povezanosti matere in otroka, ki uživata v najbolj intimnih skupnih trenutkih, obstaja tudi druga plat dojenja. Pa s tem ne mislimo težav s pristavljanjem, bolečih bradavic ali kakšne druge tegobe novopečenih mater, ampak gre za še dokaj neznan pojav z imenom D-MER. Gre za disforijo ob refleksu praznjenja dojke.

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?
Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

'Toliko jih je že, bom pa še jaz!'
Danes je rojevanje sprejeto kot medicinski, potencialno nevaren dogodek, pravi diplomirana psihologinja in doula Nina Jenštrle, ki se trudi, da bi se to dojemanje spremenilo.

Fiziološke spremembe v očesu
Spoštovani! Ali lahko naštejete FIZIOLOŠKE SPREMEMBE V OČESU? S Spoštovanjem!

Heterotopia glandularum sebaceum
Pozdravljeni! Na spodnjem delu penisa in po modah so se mi naredile majhne bele pikice, izgledajo kot nekakšni mozoljčki. Se mi zdi da jih je vedno več. Po modah me občasno srbi po penisu ne. Z...

Op. sive mrene
Nosim očala, ki vsebujejo cilinder na desnem očesu. V kratkem grem na operacijo sive mrene in me zanima, če zamenjana leča, ki jo vstavijo vsebuje tudi celinder. po kolikem času po operaciji lahko opr...

Porod vračamo ženskam!
Združenje Naravni začetki vabi k strpni in argumentirani razpravi, da bi skupaj sooblikovali sodoben način rojevanja, ki temelji na širšem dojemanju poroda.

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

Pomoč pri kolcanju
Zakaj se majhnim otrokom pogosto kolca? Je to običajno ali vas mora skrbeti? Kako lahko otroku pomagamo in ali je kdaj potrebna tudi zdravniška pomoč, pa v naslednjih vrsticah.