fizioterapevtka

Zato bi morali otroci biti čim večkrat bosi
Hoja brez čevljev je najbolj naravna in primerna za otroke, zato naj bodo ti čim večkrat bosi. Otrokom se stopala namreč razvijajo vse do šestega, pa tudi sedmega leta starosti. Zato jim čim večkrat omogočite bosonogo hojo, ki zelo dobro vpliva na celosten razvoj otroka, pa tudi na izoblikovanje stopal.

Nasveti fizioterapevtke za pravilen razvoj dojenčka
Fizioterapevtka razlaga, katere so najpogostejše napake staršev pri spodbujanju pravilnega razvoja.

Fizioterapevtka razkriva 5 pravil za izbiro šolske torbe
Izbira prave šolske torbe za vašega otroka je bolj pomembna, kot si mislite. Idealna šolska torba ne le pomaga vašemu otroku pri nošenju učbenikov in potrebščin, ampak tudi podpira njegovo fizično zdravje in dopolnjuje njegov osebni slog. V tem članku vas bomo popeljali skozi ključne dejavnike, ki jih morate upoštevati pri izbiri popolne šolske torbe za svojega otroka.

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?
Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Hojica – da ali ne?
Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Kateri plavalni pripomočki so najboljši za otroke?
Medtem, ko se bliža toplejše vreme in zabavne aktivnosti ob vodah, se boste želeli prepričati, da je poskrbljeno tudi za varnost. Poleg plavalnega tečaja za otroke, je treba poskrbeti tudi za ustrezno, varnostno opremo. A kateri plavalni pripomočki so za otroke najboljši?

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Otroci težko pridejo do obravnav pri logopedu
Veliko otrok nima možnosti (rednih) logopedskih obravnav, saj logopedov primanjkuje. Predvsem otroci s težkimi motnjami težko pridejo do obravnav, ki so dovolj pogoste. Za otroke in njihove starše je to zelo pomembno, da lahko napredujejo, usvajajo nove veščine, dosežejo pomembne mejnike.

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?
Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Steznik po porodu: da ali ne?
Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Kako izbrati primerno obutev za šolarja?
Jesen je pred nami in otroci ob vstopu v šolo namesto sandalov, japonk in natikačev potrebujejo dobre jesenske čevlje in superge. Kako izbrati primerno obutev za šolarje?

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!
Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Kdaj otrok ne sodi več v voziček?
Ko otrok začne hoditi, se staršem poraja vprašanje, ali je čas, da pospravijo voziček in začnejo z njim premagovati razdalje peš. Po navadi se to konča s tarnanjem, da ga bolijo noge, in mamica ali očka ga nosita. Preberite si, kaj v začetnem obdobju 'korakanja' svetuje Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojnonevrološke obravnave.

Refleksoterapija je primerna tudi za dojenčke
Refleksoterapevtka Simi Koželj nam je pojasnila, kaj pravzaprav je refleksoterapija in kakšne so njene prednosti. Seveda je primerna tudi za dojenčke, če je izvajana pravilno in če z njo ne pretiravamo.

Zakaj je trebušni položaj za dojenčka tako pomemben?
Slišali ste že, da je zelo pomembno, da na ravno podlago položite dojenčka kdaj pa kdaj na trebušček. V nadaljevanju članka bomo pojasnili, zakaj je to pomembno in kako pogosto morate to početi.

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'
Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Kdaj lahko otrok začne hoditi po stopnicah?
Predvsem mame so tiste, ki otroka, ki še ne hodi, odvračajo od stopnic. Kdaj je prav, da ga pustimo blizu? Že kot dojenčka, ko sploh še ne zna hoditi? Kako naj mu pomagamo osvojiti stopanje navzgor in navdol po stopnicah? Strokovni pogled na to obdobje razvoja, gibanja in učenja nam je ponudila Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave.

Mamino opozorilo: Otroci naj ne nosijo takšne obutve!
Mamica Holly Wright je na družbenem omrežju opozorila druge starše, naj bodo resnično pozorni na to, kakšno obutev kupijo otroku.

Zaležana glavica
Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave

Prvi koraki: Kateri čevelj je najboljši za mojega otroka?
Izbira ustrezne obutve je pomembna popotnica za otrokov gibalni razvoj.

Darja Nagode, nevrofizioterapevtka in hipoterapevtka
Bibina svetovalka Darja Nagode je nevrofizioterapevtka, ki uči otroke pravilnih vzorcev gibanja. V to vključi tudi starše, da ustrezno skrbijo zanj in ga negujejo.

Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave
Bibina svetovalka Špela Gorenc Jazbec svetuje o razvoju in razvojnih težavah, ki se pojavijo pri otrocih ter o pravilnem ravnanju z dojenčkom (handling).

Tanja Križaj, višja fizioterapevtka
Bibina svetovalka je višja fizioterapevtka. Izvaja terapijo dojenčkov z motnjo v razvoju drže in gibanja. Na njo se lahko obrnete glede pravilnega ravnanja z otrokom, t. i. handlinga.

Trebušni položaj
Pozdravljeni. Hčerka je dopolnila 8m in se kak mesec na trebuščku giblje kot kakšna " gosenica". Roke ima iztegnjene vstran od telesa, noge prekriža ter giblje trup in dviguje medenico. Kot bi nekaj ž...

Pri devetih mesecih se ne obrača
Pozdravljeni. Naša punčka je pred kratkim dopolnila 9 mesecev. Imamo težavo, ker se ne obrača več iz hrbta na trebuh (to je pred meseci že osvojila, nato popolnoma nehala). Kar pomeni, če jo pustim le...

Iztegovanje nazaj
Pozdravjena. Imava sina starega 2 meseca in naju zelo mori to, da se precej steguje nazaj. Steguje se tako da zelo usloči hrbtenico in da glavo zelo nazaj, z učmi pogleduje navzgor. To počne ko je lač...

Trebušni položaj
Pozdravljeni, Imam 3 mesece starega dojenčka, ki je 4 dni nazaj osvojil obrat v levo in na trebušček. Največkrat se v položaj pasenja kravic lepo postavi (roka mu ne ostane pod trupom). Kadar je spoči...

Jok med hranjenjem
Pozdravljeni. Imam 3 mesece staro hčerko, ki se že kak teden joka v naročju, ko jo želim v obliki lupinice pristaviti k dojenju. Prva dva meseca ni bilo teh težav. S partnerjem upoštevava pravilne pri...

Še ne sedi
Spoštovani! Moja 8 mesecev stara punčka še ne zmore obsedeti več kot nekaj sekund brez, da bi se prevrnila, obrača se samo iz hrbta na trebuh ( preko obeh bokov), ne pa tudi obratno. Zelo rada je na t...