fokus

V svojih zrelih letih srečen oče in mož
Richard Gere, svetovno znani igralec, je v zadnjih letih svoj fokus usmeril v družinsko življenje. Po tem, ko je v starosti 70 let znova postal oče, uživa v novih izzivih starševstva z ženo Alejandro Silva, s katero ima sina Alexandra. Kljub temu, da je bil že nekaj let v središču pozornosti zaradi svoje filmske kariere, je danes osredotočen na svojo družino.

Ali Luka Dončić hčerki menja plenice? Poglejte, kaj je odgovoril
Luka Dončić, slovenski košarkar, je eden najboljših igralcev svoje generacije. Čeprav je vajen intervjujev, pa se ponavadi le ti vrtijo o košarki. V zanimivem intervjuju za 24UR FOKUS pa je naredil izjemo in spregovoril tudi o svoji hčerki Gabrieli.

Pretirano hvaljenje otrok ima lahko negativen učinek
Pohvala je močno orodje pri starševstvu, ki se pogosto uporablja za spodbujanje otrok in dvig njihove samozavesti. Čeprav je priznavanje otrokovih dosežkov pomembno, ima lahko pretirana ali neupravičena pohvala včasih nenamerne negativne učinke. Razumevanje, kako in kdaj pohvaliti, je ključnega pomena za spodbujanje otrokovega zdravega razvoja, ne da bi nenamerno ogrozili njegovo rast.

Se vaš otrok spopada s tem sindromom? To so opozorilni znaki
Kaj je sindrom hitečega otroka, zakaj do njega pride in kako se mu izogniti, da bi otrokom omogočili srečno in zdravo otroštvo?

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?
Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Kopanje v morju je za dojenčka lahko nevarno
Prve počitnice z dojenčkom so vsekakor poseben mejnik v življenju staršev. Še posebej tistih, ki se na oddih v tej vlogi odpravljate prvič. Kako se lotiti iskanja prave destinacije? Kaj spakirati? Kako poskrbeti, da bo dojenčku udobno? To je le nekaj vprašanj, ki vam trenutno verjetno rojijo po glavi. A brez skrbi, pripravili smo nekaj praktičnih nasvetov, z upoštevanjem katerih bo poletni dopust z dojenčkom čista petka!

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti
Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Dr. Rajović pojasnjuje, kako prepoznati posebno nadarjenega otroka
"Če vidite, da mu nekaj ni všeč, ga ne silite!" opozarja dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije. Hkrati pojasnjuje, kako lahko starši prepoznamo, da je otrok posebno nadarjen na določenem področju. Več pa v spodnjih vrsticah.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka
Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Aleksandra Klopčič: Nezvestoba lahko celotno družino povsem pretrese
Nihče si ne želi doživeti prevare, a to ne pomeni, da se ne more zgoditi in pod vprašaj postaviti vsega, v kar smo verjeli, med drugim, da imamo popolno družino. In če so tukaj še otroci, si je še toliko težje odgovoriti na vprašanje, kako naprej in kaj narediti z vsemi občutki, ki se ob tem lahko pojavijo. O nezvestobi smo se pogovarjali tudi z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?
Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Plesati v dvoje v ritmu življenja otroka s posebnimi potrebami
Ne glede na vse vzpodbudne besede, ki jih danes lahko pišem in jih bom mogoče deset let kasneje pisala za stanja, ki jih doživljam trenutno, je za menoj dolg in naporen proces.

'Če sem s trojčki sam, mi ženske ponudijo pomoč, ženi pa ne'
Benjamin Kastelic, očka sedemmesečnim trojčkom Eleni, Vitanu in Mili, je bibin SUPER očka leta 2023. Izžrebali smo ga v naši SUPER nagradni igri, v kateri je prejel dve vstopnici za MotoGP VN San Marino, ki je potekal od 8. do 10. septembra v Misanu. S seboj pa je vzel koga drugega kot svojo ljubljeno soprogo. Kako sta se imela, kaj vse sta doživela in kako so njun prosti vikend doživljali njuni trojčki, si preberite in oglejte v spodnjem prispevku.

Odkrit pogovor o poplavah zdravi pretresenega otroškega duha
Živimo, udobno v svojem svetu, prepričani, da nas nič ne more presenetiti in pretresti našega malega sveta. In potem pride veter, odkriva strehe, podira drevesa, rastlinjake in smetnjake. Nato pride dež, ogromno njega in skupaj z njim poplave ter zemeljski plazovi. In kar naenkrat ugotoviš, da nisi vsemogočen, varen v svoji trdnjavi, ki si si jo zgradil na tem svetu. Ampak, da si še kako ranljiv. V trenutku ti lahko narava izbriše vse, kar si do sedaj zgradil in ustvaril. Pet minut in vse je izbrisano ali zapacano. Ostanejo le ruševine.

Recepti za sladice in prigrizke po navdihu Jasmine Drolc
Se bliža praznovanje rojstnega dne, družinska jubilejna obletnica ali prav poseben dosežek vašega otroka? Bi radi slavljencu in povabljencem pričarali pravo kulinarično doživetje in razvajanje brbončic? Za ideje in recepte, s čim obložiti slavnostno mizo, smo povprašali Jasmino Drolc, pravo kulinarično umetnico in mojstrico slaščic. Posebnost njenih sladic pa je tudi ta, da so poleg izjemnih okusov in čudovitega videza prav vse veganske.

Kako preživeti z dvema dojenčkoma v dveh letih?
Veliko je mamic, ki se odločijo imeti naslednjega otroka hitro po prvem porodu. Nekatere načrtno, drugim se zgodi nenačrtovano. V obeh primerih pa zna biti z dvema malčkoma, ki še ne govorita, ne hodita in sta v plenicah, precej naporno. Mama, ki je imela takšno izkušnjo, je podelila štiri nasvete, ki lahko staršem pomagajo v tem obdobju.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Mirjam Poterbin: 'Luka ima Slovenijo v srcu'
Vsak starš se zaveda, koliko odrekanj, časa in potrpežljivosti je potrebnih, da bi njegov otrok zablestel in uspel v življenju. Za izjemne dosežke so potrebni pravi pristop, vzgoja, podpora in odnos, ki ga z otrokom krepimo ter ga usmerjamo, da se ne bi izgubil v vsej slavi, uspehu in blišču. Več kot odlično sta to vse izpeljala starša čudežnega dečka, Luke Dončića.

Eva Kljun: Ljudje jemljemo življenje preresno, veliko je še prostora za smeh
Slovenska komičarka, vlogerka, vplivnica in mama dveh otrok Eva Kljun pravi da se v življenju najraje osredotoča na pozitivne stvari. To je mogoče razbrati tudi iz njenih vsakodnevnih objav na družbenem omrežju Instagram, na katerem ji sledi že več kot 19 tisoč ljudi. Hudomušna Eva je pred kratkim povila svojo drugorojenko in nam razkrila, kako je potekala nosečnost, v čem se je razlikovala od prve, kako usklajuje materinstvo z vloganjem in še marsikaj zanimivega. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Meryem Uzerli: 'Že samo z enim otrokom ni lahko'
Spoznali smo jo v vlogi ognjevite rdečelase sultanke Hurem, ki se je borila za pozornost in ljubezen desetega sultana Osmanskega cesarstva, sultana Sulejmana. V realnem življenju pa je Meyem Uzerli veliko bolj preprosta in nežna, kot smo jo spoznali v seriji. O materinstvu, družini in partnerstvu je pred kratkim spregovorila na filmskem festivalu v Moskvi.

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?
Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Kako šolarju zagotovimo funkcionalen delovni kotiček?
Glede na to, da je šolanje od doma v zadnjih mesecih postalo nova realnost, je zelo pomembno, da otroku doma zagotovite kotiček, kjer bo lahko nemoteno opravljal svoje učne obveznosti. Kaj pa morate pri tem upoštevati?

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Takšen je zmenek slovenskih staršev
Veseli december je za starše včasih tudi zelo stresen, saj morajo organizirati razne gostije, pripraviti vse potrebno, pospraviti pred prihodom obiskov, nakupiti darila in zelo hitro se lahko zgodi, da jim zmanjka časa, da bi se sproščeno zabavali. Prav pa je, da ste tudi vi srečni, da si s partnerjem privoščita zmenek, kot sta ga imela v starih časih, in nazdravita vsem uspehom, ki sta jih dosegla letos. Prosita babico, dedka, prijatelje za varstvo otrok in si vzemita čas drug za drugega ter se še dodatno povežita. Na koncu članka preverite, ali si slovenski starši vzamejo čas za zmenke.

Predbožični izlet, ki vas bo navdušil!
Za vse družine, ki se želijo vsaj za vikend potopiti v umetnost, občudovati znamenitosti in se sprehajati po čudovitih parkih, definitivno priporočam Dunaj. Četudi imate najstnika, ki mogoče na prvi pogled ne bo navdušen nad kupom spomenikov, zbirk iz starih časov, sem prepričana, da bo na koncu z veseljem objavil kakšno fotografijo na družbenem omrežju. In zdaj je edinstven čas, da doživite v avstrijskem glavnem in največjem mestu božično čarovnijo.

Za srednješolce: 6 napotkov terapevtke ob začetku šolskega leta
Počitnic je konec in čas je za šolo. Marsikateri najstnik bo prvič prestopil prag srednje šole. Kako naj bo kos vsem izzivom, ki ga čakajo od septembra naprej? Romana Čolić, zakonska in družinska terapevtka, ima zelo dober nasvet zanje in tudi za tiste dijake, ki nadaljujejo šolanje.

V tej slovenski porodnišnici se dogajajo čudeži
"Verjemite v svoje male borce! Oni so dokaz, da se čudeži dogajajo.", "Na koncu bo vse dobro. Če še ni dobro, še ni konec.", "Majhni človečki z ogromno volje!", "Smo majhni, a veliki borci.", "Majhne nogice naredijo največje odtise." Nedonošenčki. V Sloveniji se jih rodi 1400 na leto.